Sokol: Nezamislivo je da Andrija Mandić učestvuje u ceremoniji povodom ulaska Crne Gore u EU, Ivanović bio vidno nervozan naročito zbog pitanja o Danilu Mandiću
Suštinsko pitanje koje se nameće je karakter aktuelne vlasti u Crnoj Gori: da li je ona istinski prozapadna ili EU koristi kao "bankomat" a u srcu drži srpski svet i Rusiju...Mi, dakle, šaljemo jasnu poruku da podržavamo Crnu Goru ali da su problem neke političke snage u njoj. Zato je Hrvatska i proglasila za persone non grata Mandića, Kneževića i Bečića

Hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu Tomislav Sokol u Drugačijoj radio vezi kaže da potpredsjednik Vlade CG za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović juče, na sjednici Odbora za vanjske poslove EP, zaista jeste bio vidno nervozan, naročito zbog pitanja o "mafijaškoj pucnjavi" u kojoj je, navodno, učestvovao sinovac predsjednika Skupštine i izjavi srpskog patrijarha u Moskvi, u kojoj se bavi geopolitičkim pozicioniranjem Crne Gore.
- Mnogi u sadašnjoj crnogorskoj vlasti imaju lice i naličje. U Briselu i uopšte na Zapadu govore o evropskom putu i evropskim vrijednostima, a na drugim mjestima oni ili njihovi politički sponzori govore drugačije. Moji komentari i pitanja išli su upravo u smjeru da se te stvari raščiste. Dakle, da se gospodin Ivanović jasno, bez fige u džepu opredijeli i kaže koji su njegovi stavovi - kazao je Sokol.
Slučaj Mandićevog sinovca je stvar vladavine prava, a ona je ključna za EU integracije
Podsjetimo, odgovarajući na pitanja Tomislava Sokola, potpredsjednik Vlade CG kazao je da sada smatra da je članstvo u NATO dobro za Crnu Goru i da je Rusija agresor na Ukrajinu. No, o "slučaju" Danila Mandića i izjavi srpskog patrijarha u Moskvi izbjegao je jasan odgovor. Ivanović je pitao zašto se uopšte u EP poteže slučaj sinovca predsjednika Skupštine.
- Ja mislim da, ako se radi o čovjeku koji je šef glavnog koalicionog partnera u većini i koji je predsjednik Skupštine, ako se događaju neke stvari koje su po mnogo čemu upitne, ako je korišćeno službeno vozilo... to jeste nešto o čemu treba razgovarati. Jer nije baš pretjerano pohvalno u smislu vladavine prava. A vladavina prava je najvažniji kriterij za ulazak u Evropsku uniju - ističe Sokol.
Sokol kaže da su se neke stvari "konačno ogolile" i da i u PES postoje ljudi koji u Briselu pokazuju lice "koje nije ono što oni zbilja jesu". Na pitanje da li su u Briselu taj fenomen napokon počeli da razumiju i oni koji ne dolaze iz regiona, hrvatski europarlamentarac kaže da to "lagano nadolazi" ali i da je neophodno razumjeti kontekst koji je nastao nakon agresije Rusije na Ukrajinu.
- Nakon ulaska Hrvatske u EU, kad smo mi ulovili posljednji voz, proširenje je bila marginalna tema. Niko se njome nije ozbiljno bavio. Upravo u tom periodu je Vučić zasjeo na vlast i počeo širiti uticaj na okolne zemlje. Kad je počeo rat u Ukrajini, stvari su se promijenile - zbog pitanja ulaska Ukrajine i ruskog geopolitičkog uticaja u EU opet se počelo ozbiljno govoriti o proširenju na jugoistočnu Evropu. U tom kontekstu Briselu treba neka uspješna priča. Neka zemlja koja će ući u EU i pokazati da cijeli proces ima smisla. BiH je zemlja protektorat, koja je i sinoć pokazala da nema monopol sile na polovini svoje teritorije. Srbija je potpuna diktatura sa izuzetno jakim ruskim uticajem, koja pokušava sjedjeti na više stolica i koja nema nikakve veze sa vladavinom prava i evropskim standardima. I još služi kao destabilizirajući faktor u okruženju. Sjeverna Makedonija ima mnoge neriješene probleme... Praktično, jedina zemlja koja može biti ta 'uspješna priča' je Crna Gora. Koja već ima niz komparativnih prednosti: članica je NATO, koristi Euro, izlazi na Mediteran i sa dovoljno malo stanovnika da svojim ulaskom ne bi poremetila ravnotežu evropskih institucija, pošto zbog njenih šest poslanika u EP ne bi morali mijenjati osnivačke ugovore... - kazao je Sokol.
DF će pojesti PES ako ostanu sa njima
Suštinsko pitanje koje se nameće je karakter aktuelne vlasti u Crnoj Gori: da li je ona istinski prozapadna ili EU koristi kao "bankomat" a u srcu drži srpski svet i Rusiju. Na primjeru rezultata na izborima u Nikšiću, Sokol izvlači sljedeći zaključak:
- Imamo situaciju da će PES, ako nešto ne promijeni, biti pojeden od DF-a. Teza da oni moraju ići sa Mandićem i Kneževićem je potpuno pogrešna. Istina je sasvim suprotna. Ako ostanu sa njima ne piše im se baš dobro. To je kontekst u kojem mi sada jesmo. Biračko tijelo PES je dominantno procrnogorsko a u Skupštini i Vladi imate i ljude koji su više DF od DF-a - naglasio je hrvatski poslanik u Evropskom parlamentu.
Srbiju interesuje slaba Crna Gora, Hrvatsku jaka, suverenistička Crna Gora u EU
Tomislav Sokol naglašava važnost razumijevanja pozicije Hrvatske u odnosu na Crnu Goru.
Upozorava da Knežević i Mandić žele stvoriti sliku da je Hrvatska protiv Crne Gore i njenog ulaska u Evropsku uniju.
- Istina je potpuno suprotna! Ako je nekoj zemlji u interesu jaka, suverenistička Crna Gora - to je Hrvatska! I tu su fundamentalni interesi Srbije i Hrvatske u Crnoj Gori dijametralno suprotni! Jako je važno razumjeti da hrvatsko i srpsko djelovanje u Crnoj Gori nije isto. Srbiju interesuje slaba Crna Gora, koju oni mogu staviti pod svoju kontrolu. A Hrvatsku, upravo suprotno, interesuje jaka, samostalna Crna Gora u EU, koja ispunjava evropske standarde i živi evropske vrijednosti. I koja neće biti ničije 'drugo oko u glavi'. Jer Hrvatska nema nikakvih pretenzija na Crnu Goru i bilo bi suludo da ih ima. Hrvata u Crnoj Gori je manje od jedan odsto i ideja da želimo stvarati nekakvu veliku Hrvatsku nema veze s vezom - navodi Sokol u DRI.
Sokol napominje da je Hrvatska mogla zaustaviti zatvaranje više poglavlja ali je blokadom samo jednog poslala poruku da želi Crnu Goru u EU. No, ne sa notorno antievropskim, pororuskim i prosrpskim snagama u vlasti. To tako ne može ići, kaže gost DRV i poručuje:
- Ja uopšte ne mogu zamisliti da Andrija Mandić sudjeluje u nekakvoj ceremoniji ulaska Crne Gore u EU. Meni je to, jednostavno, neprirodno, a mislim da je to neprirodno i Mandiću i njegovom biračkom tijelu. Samo što je on očito dobro instruiran da se pravi fin, ali zato ima onog Kneževića koji izigrava radikala. Ali, mislim da je to sve u 'pet deka', da su oni isti. Ponavljam, Hrvatskoj je u interesu jaka, suverenistička, samostalna Crna Gora u EU. Ali to se ne može realizovati dok u vlasti imate ove koji pričaju o Evropi a ponašaju se potpuno drugačije."
Proglašenje Bečića za personu non grata pokazuje da Hrvatska nije naivna
Na pitanje kako će sasvim izvjesna koalicija PES sa prosrpskim i proruskim DF u Nikšiću uticati na odnos Zagreba prema predstojećim odlukama o zatvaranju pregovaračkih poglavlja, Sokol upozorava da "reduciranje" očekivanog broja (Maida Gorčević najavila je juče "najmanje šest" iako se svojevremeno govorilo o devet već u junu) pokazuje da u Bruiselu postoji svijest o karakteru vlasti u Crnoj Gori.
- Što se tiče Hrvatske, u Hrvatskoj je svima sve jasno. Ili barem nama iz vladajuće koalicije. Ali, mi moramo voditi računa o situaciji u kojoj jesmo. Moramo održavati bilateralne kontakte sa onom vladom koja je. I zbog hrvatske manjine i zbog otvorenih pitanja... mi moramo razgovarati sa vladajućom koalicijom. A pošto u njoj imate PES, DF i Demokrate logično je da razgovaramo sa PES. I, naravno, sa predstavnicima manjina - rekao je Sokol.
Sokol dodaje da oni na taj način komuniciraju.
- Ali, mi razumijemo situaciju, mi na taj način komuniciramo. Hrvatska prati kako se razvijaju stvari u Crnoj Gori i u skladu sa tim će djelovati. Važno je da se tu uspostavi fini balans, da ne ispadne kako se Hrvatska želi miješati u unutrašnje stvari Crne Gore na način kako to radi Srbija. Moramo jako voditi računa da se isticanjem problema koji postoje ne stvori nekakav otpor prema Hrvatskoj kod suverenističkih snaga - istakao je Sokol.
Isto tako, dodaje da njima nije u interesu da Crna Gora trajno ostane izvan EU, kao dio srpskog sveta.
- Mi, dakle, šaljemo jasnu poruku da podržavamo Crnu Goru ali da su problem neke političke snage u njoj. Zato je Hrvatska i proglasila za persone non grata Mandića, Kneževića i Bečića...To što je Bečić stavljen na tu listu pokazuje da Hrvatska nije naivna, da jako dobro zna šta se zbiva i da ćemo djelovati na način koji je racionalan, uravnotežen i neće dovesti do kontraefekatau samoj Crnoj Gori - zaključio je Sokol.