FOTO i VIDEO: Studenti digli na noge Crnu Goru: "Ovo je početak i iskra koja će zapaliti plamen promjene"
Ovo nije kraj, ovo je tek početak. Nije samo trenutak, već obećanje i iskra koja će zapaliti plamen promjene, poručeno je sa večerašnjeg protesta studentske grupe "Kamo śutra" na kojem je ponovo zatražena ostavka ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Aleske Bečića i demilitarizacija društva.
Potest je počeo u 19:30 sati, a okupljeni su u jednom momentu krenuli u šetnju do zgrade Vlade, usput uzvikujući "Ostavke, ostavke".
Milo Perović iz grupe "Kamo śutra" je na početku protesta pozvao okupljenje na miran i dostojanstven skup.
- Molio bih građane što više da dokumentuju ovaj događaj da ne ni bilo manipulacije - poručio je on.
Potom je studentkinja iz grupe "Kamo śutra" pročitala zahtjeve studenata, a prvi je ostavka ministra unutrašnjih poslova i potpredsjednika vlade,ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju posjedovanja oružja.
- Zatim reforma sistema funkcionisanja policijskih struktura, povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovni i srednjim škola - navela je ona.
Peti, novi zahtjev je poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
- Zahtijevamo formiranje specijalne komisije koja će se sastojati od renomiranih psihijatara i psihologa čiji će zadatak biti sastavljanje psihološkog priručnika za krizne situacije - poručila je studentkinja iz "Kamo śutra".
Zahtijevaju da javni servis kroz nedjeljne emisije posvećene isključivo brizi o mentalnom zdravlju vrši promociju iste i time doprinese destigmatizaciji psihioloških pregleda.
- Potrebno je redovno reklamiranje SOS kontakata nadleđnih kod kojih se može zatražiti psihološka pomoć ili zatražiti pregled - navela je ona, dodajući da se pridružuju i zahrjevima Akcije za ljudska prava i Centra za ženska prava.
- Korupcija, nacionalizam jesu bolesti koje decenijama naše društvo pati od toga. Ovdje stoji mnogo pojedinaca koji upiru prstom u nas, ne smijemo da dozvolimo da nas uplaše. Od političara tražimo poštovanja i bez podjela - naglasila je ona.
Studenti su poručili da su političari dokazali da im je fotelja na prvom mjestu, zato su, kako kažu, prinuđeni da preuzmu borbu za sve.
- Ovo nije kraj, ovo je obećanje i iskra koja će zapaliti iskru promjene. Ostanite hrabri, zaštitimo jedni i drugi. Hvala vam što ste odabrali da ne okrećete glavu - poručila je studentkinja iz neformalne grupe "Kamo śutra".
Ona jr istakla da se u očima studenata svaka politička partija mjeri istim kalupima.
- Kako bismo zaliječili traume i postiogli istinske reforme moramo pozivati na odgovornost sve koji svojim političkim djelovanjem kvare našu budućnost i učinimo to zajedno - naglasila je ona.
Studentkinja iz ove neformalne grupe takođe je pozvala na miran i dostojanstven protest i uzdržavanje od svakog oblika nasilja. Zahvalila se na velikoj podršci.
- Naša borba jeste protiv svakog oblika nasilja. Nedugo nakon našeg formiranja desio se masakr na Cetinju, niko nije preuzeo odgovornost za takav zločin. Zašto ćute - pitala je ona.
Ona je podsjetila da su se u roku od nepune tri godine desila dva masakra na Cetinju.
- Izazvali su u nama revolt, zato mi kažemo: "Odgovarajte za vaše nereagovanje". Naša kolektivna bezbjednost treba da bude prioritet. Bezbjednost je temelj svake države, društva. Zločin na Cetinju je rezultat nedjelovanja, nijesu slušali svoje građane - poručila je ona.
Zato, kako kaže, traže odgovornost i ispunjenje zahtjeva koje su jasno postavili i uputili premijeru i Vladi.
Okupljeni su uzvikivali: "Ostavke, ostavke".
Nakon govora ispred MUP-a, građani su krenuli u šetnju ka Vladi, a iz mase su se čuli pokliči "Ostavke, ostavke".
Ispred Vlade održano je 13 minuta tišine za 13 žrtava krvanog masakra na Cetinju.
Uoči protesta, studentkinja Sofija Lopičić kazala je za Televiziju E da će nastaviti sa protestima sve do ispunjenja zahtjeva.
Ona je stava da su nadležni trebalo da se okrenu njihovim zahtjevima i rješavanju problema građana, nego što su energiju usmjerili na targeriranje studenata i blaćenje njihovim imena.
- Moramo reći da, nažalost, to nije ništa neočekivano. Živimo u sistemu koji teži da stvara mlade koji ne dižu svoj glas i ne izražavaju kritičko mišljenje - rekla je Lopičić.
Ona podsjeća da ih je podržao veliki broj ljudi i to je, kako je rekla podstrek i nada da će se ovo razriješiti, iako ne očekuje da se to desi u kratkom roku.
Podrška studentskoj grupi svakodnevno stiže iz Crne Gore, ali iz svijeta. Do danas ih je podržalo preko 1.000 univerzitetskih profesora i saradnika u nastavi, dramskih, filmskih, likovnih i muzičkih umjetnika, književnika, kulturnih djelatnika, pisaca, producenata, istoričara i teoretičara umjetnosti, sportista, novinara, stomatologa, građanskih aktivista... Podržala su ih i i brojna udruženja i predstavnici dijaspore iz Evrope, Amerike, Australije, kao i impozantan broj univerzitetskih profesora, profesorki, istraživača i istraživačica i ostalih zaposlenih na univerzitetima i institutima iz Srbije.
Studentska grupa "Kamo śutra” odbila je poziv premijera Milojka Spajića na razgovor, poručujući da ne žele da pregovaraju o zahtjevima.