Lideri E5 traže snažniju evropsku ulogu u NATO-u i veću podršku Ukrajini

Lideri Njemačke, Francuske, Italije, Velike Britanije i Poljske obavezali su se na sastanku u Berlinu da će ojačati evropski stub NATO-a, uoči susreta generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea i američkog predsjednika Donalda Trampa u Vašingtonu.
Predstavnici takozvane grupe E5 okupili su se kako bi usaglasili zajednički nastup pred samit NATO-a narednog mjeseca u Ankari. Na sastanku je bilo riječi i o nastavku podrške Ukrajini, dok se Rusija suočava sa problemima na frontu, ali i nakon što je Tramp, poslije sporazuma sa Iranom, najavio veću pomoć Kijevu.
Odlazeći britanski premijer Kir Starmer kazao je da je ovo važan trenutak za dodatni pritisak na rusku ekonomiju kroz nove sankcije i jačanje vojne podrške Ukrajini. Istakao je da su posvećeni tom cilju.
- To bi trebalo da bude prva tema na samitu NATO-a za nekoliko sedmica, dok je drugi prioritet izgradnja NATO-a u kojem će Evropa imati značajniju ulogu nego danas – kazao je Starmer, prenosi Politiko.
Rute se sastanku pridružio putem video-veze, a zaključke razgovora večeras će prenijeti Trampu.
Njemački kancelar Fridrih Merc poručio je da Berlin želi jačanje saradnje unutar Evrope i preko Atlantika.
– Želimo više saradnje, kako transatlantske, tako i evropske. Za Njemačku to proizlazi iz naše istorije, geografije i ustava. Naši susjedi treba da se osjećaju sigurnije kada Njemačka postaje snažnija – kazao je Merc.
U zajedničkoj poruci lideri su podržali „jaču ulogu Evrope u NATO-u“ i naglasili da će evropske države preuzeti veći dio odgovornosti za zajedničku transatlantsku bezbjednost.
Francuski predsjednik Emanuel Makron ocijenio je da se odnosi Evrope i Sjedinjenih Američkih Država ponovo popravljaju.
– Nalazimo se u trenutku kada se Evropljani i Amerikanci ponovo zbližavaju – rekao je Makron.
Tokom radne večere lideri su razgovarali i o mogućim mirovnim pregovorima između Rusije i Ukrajine, kao i o tome ko bi predstavljao Evropu ukoliko Moskva pokaže spremnost za pregovore sa Kijevom.
Poljski premijer Donald Tusk istakao je da zemlje istočnog krila NATO-a moraju imati svoje mjesto za pregovaračkim stolom.
– Učinićemo sve da države koje su direktno izložene ruskoj politici budu zastupljene u svim forumima. Bez Poljske, skandinavskih i baltičkih zemalja, kao i Rumunije, biće teško postići bilo kakav dogovor – poručio je Tusk.