Milatović: Donošenje zakona je netransparentno i ne prati dinamiku EU pregovora, zato ih i vraćam parlamentu

 (Foto: Kabinet predsjednika Crne Gore)
(Foto: Kabinet predsjednika Crne Gore)

Kvalitet usvojenih zakona ne prati zahtjevnu dinamiku EU pregovora. Proces njihovog donošenja često netransparentan i neinkluzivan - ocijenio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović na sastanku sa članovima Radne grupe Savjeta EU za proširenje (COELA) koji borave u dvodnevnoj radnoj posjeti našoj zemlji.

Zbog toga je, kako je dodao, iskoristio svoju ustavnu nadležnost i dio zakona vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.

Ambiciozan i realan cilj

Tokom tog sastanka Milatović je poručio da je ambiciozan ali i realan cilj Crne Gore da do 2028. godine postane članica Evropske unije.

-  Evropska integracija Crne Gore je priča veća od same zemlje, svjetlo na kraju tunela i pozitivan signal za zemlje regiona da je proces pristupanja moguć - naveo je Milatović.

Istakao je da je u aktuelnom geopolitičkom trenutku proces proširenja EU važan za bezbjednost samog kontinenta i da Crna Gora treba da iskoristi šansu i “otvoreni prozor” u Briselu, sprovede neophodne reforme i postane 28. država članica Unije.

Milatović je evropske integracije nazvao “glavnim pokretačem reformi u zemlji”, i kazao da je cilj postići istinsku demokratiju uz punu političku i institucionalnu stabilnost. Kao izazove je označio oblast vladavine prava, reformu javne uprave i strukturne reforme u oblasti ekonomije.

- Današnji sastanak vidim kao prirodni nastavak intenzivnog političkog dijaloga sa EU na najvišem nivou, koji dolazi nakon mog nedavnog susreta sa novoizabranom predsjednicom Evropske komisije gospođom Fon der Lajen. Ovo je prilika da ponovim, sa pozicije Predsjednika Crne Gore, svoju maksimalnu i nepokolebljivu posvećenost EU agendi i pregovorima o pristupanju i prilika da još jednom izrazim očekivanje da će tokom mandata novoformirane EK politika proširenja, kao najuspješnija politika EU, ostati u vrhu agende - kazao je on.

IBAR uzor za druge kandidate

Predstavnici država članica EU ocijenili su, kako je saopšteno iz Kabineta Milatovića, da je dobijanje pozitivnog IBAR-a i mogućnost zatvaranja novih pregovaračkih poglavlja do kraja godine važan korak za Crnu Goru, koju vide kao uzor drugim zemljama kandidatima u procesu pristupanja.

Oni su iskazali punu podršku ubrzanju reformi kako bi naša zemlja ispunila sve obaveze i postala sljedeća članica EU, i istakli da Crna Gora može računati na nastavak finansijske, tehničke i ekspertske pomoći na tom putu.