Riksdag: Sa Mandićem smo razgovarali o sankcijama Rusiji, pitajte njega što je rekao
Agresorski rat Rusije i sankcije Rusiji bile su među pitanjima o kojima se razgovaralo tokom posjete. Predsjednik švedskog parlamenta iznio je švedski stav. Ako želite da znate šta je predsjednik crnogorskog parlamenta rekao tokom posjete, moraćete da pitate njega - kazali su za Pobjedu iz kabineta Norlena.
Agresorski rat Rusije i sankcije toj zemlji bile su među pitanjima o kojima se razgovaralo tokom nedavne posjete Andrije Mandića švedskom Riksdagu i sastanka sa predsjednikom tog zakonodavnog doma Andreasom Norlenom.
To je Pobjedi saopšteno iz samog Riksdaga u odgovoru na naš upit da li su sankcije Rusiji bile tema razgovora predsjednika parlamenata Crne Gore i Švedske.
Predsjednik švedskog parlamenta Andreas Norlen objavio je na društvenoj mreži Iks da sve buduće članice Evropske unije moraju podržavati Ukrajinu i sankcije Rusiji.
- Švedska podržava proširenje EU i pozdravlja progres Crne Gore. Važno je da sve buduće članice podržavaju politiku EU i da, poput Crne Gore, podržavaju Ukrajinu i sankcije Rusiji - naveo je Norlen u objavi na mreži Iks.
Ipak, u saopštenju koje je Skupština Crne Gore dostavila medijima, nije bilo ni pomena sankcija i rata u Ukrajini.
- Na samom početku sastanka konstatovano je da, u kontekstu činjenice da između dvije zemlje od 2015. nije realizovana zvanična posjeta na visokom nivou, današnji susret predstavlja početak intenzivne saradnje Kraljevine Švedske i Crne Gore na svim nivoima. Predsjednik Mandić je upoznao predsjednika Norlena sa dostignućima 28. saziva Skupštine Crne Gore, posebno sa istorijskom stabilnošću parlamentarne većine, dobijanjem pozitivnog IBAR-a i ključnih imenovanja u pravosuđu. On je dodao da ova većina i ova vlada, imaju ambiciozan plan da do kraja godine zatvore četiri pregovaračka poglavlja, te da se održavanje međuvladine konferencije očekuje u decembru – pisalo je u saopštenju Skupštine.
Dodali su i da je „predsjednik Norlen, u kontekstu jačanja odnosa između naše dvije zemlje, posebno istakao značaj današnje posjete predsjednika Mandića, te iskazao snažnu podršku Švedske našoj zemlji da postane prva naredna članica EU, dodavši da su svi svjedoci impresivnog napretka Crne Gore u proteklih godinu dana i uloge koju je predsjednik Mandić imao u stvaranju pozitivnog ambijenta ključnog za ovaj napredak“.
- Predsjednici su se saglasili da dvije zemlje treba dalje da snaže bilateralne odnose u oblastima poput obrazovanja, tehnologije i održivog razvoja, gdje Švedska ima značajno iskustvo, te da u budućnosti treba promovisati potencijale koje naša zemlja posjeduje, a koji mogu biti interesantni za švedske investicije, posebno u sektorima energetike i turizma – pisalo je u saopštenju kabineta Andrije Mandića.
Ipak, kako su Pobjedi saopštili iz kabineta predsjednika parlamenta Švedske, sankcije Rusiji bila su tema razgovora.
- Agresorski rat Rusije i sankcije Rusiji bile su među pitanjima o kojima se razgovaralo tokom posjete. Predsjednik švedskog parlamenta iznio je švedski stav. Ako želite da znate šta je predsjednik crnogorskog parlamenta rekao tokom posjete, moraćete da pitate njega - kazali su za Pobjedu iz kabineta Norlena.
Uprkos, pozivima opozicije da saopšti da li je zaista podržao sankcije Rusiji, Mandić se nije oglašavao tim povodom. Poslanici njegove Nove srpske demokratije, više puta su se zalagali za to da Crna Gora ukine sankcije Rusiji. Tako su i tokom nedavno održane sjednice POSP-a u Podgorici, glasali protiv Deklaracije koja je usvojena na kraju zasijedanja, a koja je osuđivala agresorski rat i pozivala na sankcije Moskvi.