Poslanik DPS-a ukazao da su trenutno u Vladi svi oni koji su bili protiv članstva u NATO

Rakočević u Vašingtonu: Vlada ima proevropsku retoriku, a antievropsku politiku, politika SAD i EU ne smije biti popustljiva

Zapadnom Balkanu potrebno vidljivo američko prisustvo u regionu, što je najsigurniji garant reformi, izgradnje institucija, jačanja vladavine prava i prihvatanja evroatlantskih vrijednosti - naveo je Rakočević

 (Foto: DPS)
(Foto: DPS)

Političke partije koje su Crnu Goru uvele u NATO su završile u opozciji, a u Vladi su danas svi oni koji su bili protiv članstva - uključujući i političke subjekte koji su, prema izvještajima Stejt Departmenta, direktan ogranak Rusije u Crnoj Gori - ukazao je poslanik i član predsjedništva Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Rakočević na Molitvenom doručkom u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

On je govorio na Bezbjednosnom forumu koji su upriličili američki kongresmeni na temu malignog uticaja Rusije, Kine i Irana.

- Politika SAD i EU ne smije biti popustljiva prema zemljama Zapadnog Balkana u oblasti reformi, uvođenja sankcija Rusiji, miješanja u politiku susjednih zemalja, posebno kad je to miješanje maligno u pogledu usvajanja evroatlantskih vrijednosti - poručio je on.

Podvukao je da je Zapadnom Balkanu potrebno vidljivo američko prisustvo u regionu.

- Što je najsigurniji garant reformi, izgradnje institucija, jačanja vladavine prava i prihvatanja evroatlantskih vrijednosti - dodao je Rakočević.

Istakao je i da vjeruje da će američka politika ponovo u fokusu imati Zapadni Balkan.

- Podržavajući naš region, a preko Crne Gore, koju su nekada zvali sidrom stabilnosti, Amerika je okrenula Balkan ka Zapadu. Iako se dio regiona tvrdoglavo drži u kandžama ruskog uticaja. Danas na čitavom prostoru Zapadnog Balkana, uključujući i članice NATO-a kao što je moja zemlja, imamo izuzetno jak ruski uticaj. Vlada ima proevropsku retoriku, a vodi antievropsku politiku - ukazao je Rakočević.

Na Forumu su, pored Rakočevića govorili između ostalih američki kongresmeni Kit Self, Džon Mulenar, Pat Falon, Mario Diaz-Balart, Tom Suzi, profesor na Džon Hopkins Univerzitetu, Edvard Džozef, bivši visoki bezbjednosni zvaničnik Holden Triplet, direktor IRI za Evropu Pol Mekartni, predsjednica Kosova Vljosa Osmani, bivši predsjednik Ukrajine Petro Porosenko i drugi.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.