Ističu da čekaju da iz Agencije za sprečavanje korupcije razotkriju ko sve stoji iza aktuelnog generalnog direktora i savjeta RTCG, jer su "skandali samo vrh brijega neželjenih procesa po zdravo društvo"

Zaposleni RTCG uputili prijavu ASK-u: Ispitati sukob interesa članova Savjeta RTCG koji su nezakonito izabrali Raonića

 (Foto: Časlav Vujotić)
(Foto: Časlav Vujotić)

Grupa zaposlenih u Radio Televizijii Crne Gore uputila je prijavu Agenciji za sprečavanje korupcije kojom traže od ove institucije da ispita osnove sukoba interesa članova Savjeta Javnog servisa koji su, kako ističu, ignorišući ranije preporuke ASK-a, kršeći propise na nezakonit način izabrali Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG treći, odnosno četvrti ako se uključi imenovanje za vršioca dužnosti čelnika Javnog servisa.

U prijavi, koje potpisuju Mladen Vukčević, Časlav Vujotić, Danijela Popović, Srđan Čović, Tanja Šuković, Žarko Božović i Slaven Knezović, navodi se da obraćanjem ukazuju na aktuelnu i nekažnjenu sistemsku korupciju, te da "pokloni minulog doba, koliko god skupocjeni, ne bi trebalo da su primarni kako nameću neki faktori i mediji", a liči im na odvlačenje pažnje. 

- Porijeklo imovine bivšeg lidera neće bitno pomoći Evropskim integracijama, niti eliminisati procese aktuelnog razaranja državnog tkiva. Smatramo da je prioritetnije za vašu Agenciju sadašnje nepoštovanje sudskih odluka i, može se reći, ismijavanje pravde u Javnom servisu Crne Gore. To nažalost eskivirate a proces devastacije društvenog tkiva je u toku. Ne mogu biti nečiji predmet, sat, slika, džemper bivše vlasti, osnova za sakrivanje nepravde koju čini sadašnja, za dozvoljavanje sprdnje sa zakonima. Moramo pitati: imate li posla sem Milovih satova - upitala je grupa radnika RTCG.

Dodaju da su iz ASK-a kazali da je njihova vodilja da odlučno moraju reći da nema nedodirljivih, pa ih mole da zaustave nedodirljive u sadašnjosti.

- I tek se onda posvetite onome što nema uticaja na njih. Čekamo, ali toga još nema, da razotkrijete ko sve stoji iza aktuelnog generalnog direktora i savjeta RTCG, jer su skandali samo vrh brijega neželjenih procesa po zdravo društvo. Naravno da „nema stavljanja sa strane” određenih predmeta za bilo koga u bilo kom smislu, kao ste rekli, ali niste razjasnili misteriju zašto ste situaciju u RTCG načeli početkom godine pa stali? Stavili ste očito nešto nekome sa strane - ocijenila je grupa radnika RTCG. 

Fale tu, kako dodaju, rezultati.

- A sve je baš transparentno, lako istraživo i vodi nosiocima nekih novih satova - navode radnici RTCG.

Prijavu zaposlenih RTCG prenosimo u cjelosti:

"Do danas nijeste istražili po službenoj dužnosti ugrožavanje javnog interesa i izglednu korupciju prilikom trećeg (ili četvrtog, izaberite sami) nezakonitog imenovanja Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG. Počeli ste, pa začuđujuće stali. Bez obzira na nekolike pravosnažne odluke sudova, nijeste cijenili ni preporuku predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i navode EK i Evropske federacije novinara koji očekuju da će svako eventualno kršenje zakona biti istraženo od strane nadležnih domaćih organa, u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim i evropskim standardima. Evo je i tužilaštvo formiralo predmet i podnijelo tužbeni predlog ali vaša institucija se ne oglašava. Mediji vrve od napisa, dilema ili dokaza o koruptivnim mogućnostima ali ASK ćuti. Stoga podnosimo prijavu:

Zahtijevamo da ispitate osnove sukoba interesa članova Savjeta RTCG koji su ignorišući ranije preporuke Agencije, na očigled javnosti, kršeći propise, treći put, odnosno četvrti ako uključimo imenovanje za VD, na nezakonit način izabrali Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG.

Podsjećamo da je ASK, 15. februara ove godine pokrenula postupak za utvrđivanje postojanja ugrožavanja javnog interesa i moguće korupcije u Savjetu RTCG prilikom imenovanja Raonića. U martu ste donijeli mišljenje da je Savjet Radio-televizije Crne Gore, imenovanjem Borisa Raonića za generalnog direktora 2021, ali i prilikom njegovog reizbora 2023. ugrozio javni interes što upućuje na korupciju. Molimo da ispoštujete i sami sebe. Razjasnite situaciju, jer taj Savjet i treći put, nakon toga, imenovao za Generalnog istu osobu pod sumnjivim okolnostima. Kao da je dobio „zeleno svjetlo“ i od vas? 

Podsjećamo: Na osnovu sprovedene istrage ASK je tada zaključila da aktuelni generalni RTCG nema radno iskustvo od 10 godina u traženom nivou obrazovanja.

Vaša Agencija je izdala preporuku Savjetu RTCG da ispoštuje uslove propisane članom 50 Zakona o nacionalnom javnom emiteru i razmotri odluku o imenovanju generalnog direktora, te da buduće odluke o imenovanju za tu funkciju donosi na način koji ne izaziva sumnju u postojanje korupcijskih rizika i ne dovodi u pitanje integritet institucije. Ona je tada obavezala Savjet RTCG da, prema ovoj preporuci, u roku od 30 dana dostavi izvještaj o preduzetim radnjama.

Savjet RTCG je ignorisao obavezu iz preporuke, nije postupao po njoj.

Početkom jula desila se, reklo bi se farsična, predstava u Javnom servisu. Boris Raonić podnio je ostavku! A članovi Savjeta većinom, nakon 15-tak minuta, ga izabraše za VD direktora RTCG. Za nevjerovati. Izabrali su za vršioca dužnosti onog ko je upravo rekao kako neće to da radi da bi za nekoliko minuta promijenio želju i - ona mu je ispunjena. Smjesta su ga reimenovali. Hepiend za njih a tragedija za državno ustrojstvo. Prvo ga dakle postaviše za privremenog, a kasnije za novi pun mandat. Birali su tako za VD-a personu koja u tom momentu nije zapošljenik. Onu čija su prethodna imenovanja Osnovni, pa Viši i Vrhovni suda ocijenili nezakonitima. Kao organizovana grupa htjeli su, i uspjeli, da obesmisle nadolazeću, novu, pravosnažnu presudu. Kada je potom objavljena nalagala je Savjetu da za generalnog izaberu nekoga od preostalih kandidata. Vještački su time Raonić i većina u Savjetu, organizovano, „prekinuli“ doseg konkursa od 2021. Kako bi raspisali novi na kog odluka Višeg suda od prije neki dan, po njihovom tumačenju, ne utiče. Manipulativno ismijavanje zakona. Izigravanje suda. I pravosuđa uopšte.

Tako je i bilo. Savjet je raspisao novi konkurs osam dana poslije famozne Raonićeve ostavke - 17 jula. Prijavilo se devetoro kandidata, plus projektovani Boris Raonić. U netransparentnom postupku, bez javnog uvida u sve dokumente kandidata, Savjet je ponovo ustoličio Raonića, iako opet nije ispunjavao uslove. Nije imao 5 godina radnog iskustva, u skladu sa zakonom, u VII1 stepenu stručne spreme, niti je ispoštovano da jedno lice može biti imenovano najviše dva puta za poziciju generalnog direktora RTCG. U ovom slučaju Raonić je biran četvrti put, ako se uzme u obzir i VD izbor.

Po planu ili proviđenju, tek pošto su ga izabrali osvanula je četvrta pravosnažna presuda. Da je 2021. i 2023. imenovan nezakonito. Sud je očito kasnio, ali ukazao kako Savjet RTCG iz konkursa u konkurs krši zakon. Tražimo da izmjerite sa kojim sve interesom. Za početak tu su tri godine nezakonitih plata, među najvećim u državi, nelegalnog generalnog direktora, a ostalo nam vi pobrojte.

Činjenica jeste da su mnogi dokumenti netransparentni, pa ne znamo: koje je sve poslove nelegalni direktor od 2021. do 2024. započeo, kakve je sve ugovore potpisao, ko sve i na osnovu koje sistematizacije jeste primljen u radni odnos, koliki su putni troškovi pokrivani, zbog čega se išlo na skupe službene puteve (na osnovu kojeg plana), kolike su sve „varijabile“ podobnom kadru, i koje su sve čestite radne karijere zaustavljene brojnim aneksima ugovora tog menadžmenta. Ne znamo jer se silne informacije kriju, obavezujući dokumenti se ne objavljuju na Portalu RTCG, a nijesu dostupni ni kada se od menadžmenta zahtjeva. Što oni javno kriju, objavljujući lažno kako su sve ispoštovali.

Ni prema ASK-u Boris Raonić nije postupao po propisima. Recimo RTCG je bila u obavezi da 15. aprila ove godine dostavi ASK-u Izvještaj o sprovođenju plana integriteta za prethodnu godinu. Menadžer integriteta ga je blagovremeno dostavio

Raoniću. Uzalud, odbio je potpisati. Nijeste reagovali na prekoračenje zakonskog roka, bolje reći neispunjenje, ne znamo zašto, iako je propisano pokretanje prekršajnog postupka „protiv svih organa vlasti koji ne dostave izvještaj u zakonskom roku. Zakonom su predviđene novčane kazne za pravna lica od 1.000 do 20.000 €, a za starješine od 500 do 2.000. Ili jeste reagovali? Ali se i to krije od nas?

Jesenas se slično ponovilo, čak sa gorom manifestacijom. Umjesto da popuni Upitnik i potpiše Plan integriteta za ovu godinu, rok je bio do 10. oktobra, Raonić nije potpisao nego izabrao novog Menadžera integriteta i novu (dopunjenu) radnu grupu kako bi napisali novi plan i unijeli podatke koji mu odgovaraju.

Ovih dana je osvanuo konkurs za raspodjelu stanova u RTCG. Drljević i Raonić su obrazovali komisiju bez kriterijuma i pravnika, izbacivši predstavnike jednog sindikata, što najbolje svjedoči o njihovim namjerama.

Činjenice ukazuju na korupciju na najvišem nivou.

Mi zapošljeni, građani, kao i međunarodna javnost, očekujemo hitnu istragu ovog procesa koji je značajno ugrozio integritet RTCG kao i vladavinu prava u Crnoj Gori. U nadi da ste za transparentnost i razotkrivanje što se sve sakrilo u skoro četiri godine nezakonitog Raonićevog direktorovanja."

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.