ISTA PJESMA: Dosadašnji generalni direktor ponovo na toj poziciji uprkos zakonskom ograničenju i potvrdi sudova i ASK-a da su njegova prethodna imenovanja bila nelegalna

Savjet i treći put izabrao Raonića za čelnika RTCG

Članovi Savjeta oglušili su se o zahtjev ostalih kandidata da se intervjui odlože sve dok nadležne institucije ne provjere i potvrde ispravnost pristiglih prijava. Drljević je poručio da će glasati kao da su oni prošli intervju „jer zvanično nijesu odustali ukoliko su se prijavili, a uz to su potvrdili prisustvo“

Savjet Radio Televizije Crne Gore (RTCG) izabrao je Borisa Raonića za čelnika Radio Televizije Crne Gore uprkos činjenici da Zakon o nacionalnom javnom emiteru ne dozvoljava da jedna osoba tri puta bude na toj funkciji, ali i zanemarivši činjenicu da su Osnovni, Viši, Vrhovni sud i Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) potvrdili da su njegova dosadašnja imenovanja bila nelegalna.

Pet od šest članova Savjeta glasalo je za Borisa Raonića, dok je jedan listić bio nevažeći - nije zaokružen niko.

Na sve to su ukazali ostali kandidati za čelnika RTCG koji se danas nijesu pojavili na intervjue. Njih osmoro (Andrijana Kadija, Snežana Burzan Vuksanović, Slaven Knezović, Sabrija Vulić, Vladimir Maraš, Žarko Božović, Časlav Vujotić i Srđan Čović) je zatražilo odgađanje intervjua sve dok nadležne institucije ne provjere i potvrde ispravnost pristiglih prijava.

U pismu koje su uputili Savjetu i Drljeviću su ukazali da, s obzirom na presude protiv Raonića, on u najboljem slučaju ima tri godine i četiri mjeseca zakonitog radnog iskustva – što nije dovoljno za poziciju koju pokriva.

Članovi Savjeta oglušili su se o njihov zahtjev i svakako održali sjednicu bez njihovog prisustva. Jedini kojeg su intervjuisali bio je upravo Raonić.

-Ako se neko od kandidata pojavi saslušaćemo njegov plan razvoja RTCG. Pravni eksperti su potvrdili da ne postoji zakonski osnov da se sjednica ne nastavi – tvrdio je danas predsjednik Savjeta Veselin Drljević.

Kazao je da su svi kandidati uredno pozvani i da su potvrdili učešće na intervjuima – zanemarivši činjenicu da su jutros obavijestili i njih i javnost o svojem zahtjevu.

- Pošto je (Časlav) Vujotić odustao, pozvaćemo sljedećeg kandidata da se pojavi. Ako se neko pojavi bićemo spremni da saslušamo njegov plan razvoja RTCG, ako se ne pojavi: glasački listići su spremni i na njima se nalaze svi kandidati koji su podnijeli dokumentaciju, a Savjet je ustanovio da je ona valjana. Mi ćemo danas glasati kao da su oni prošli intervju jer zvanično nijesu odustali ukoliko su se prijavili, a uz to su potvrdili prisustvo - rekao je Drljević.

Nemaju, kako je rekao, dileme da li će nastaviti sa sjednicom.

- Na svakih pola sata ćemo se okupiti i prozvati sljedećeg kandidata - rekao je Drljević.

Raonić je u 14 sati započeo intervju pred Savjetom koji je trajao nešto duže od pola sata, kako je i predviđeno.

Drljević je oko 17 sati saopštio da će svi kandidati - bez obzira jesu li bili na intervjuu, biti na glasačkim listićma, te da će članovi Savjeta moći da glasaju za njih.

Balša Milić iz pravne službe je rekao da „pravnih nedoumica nema“, te da „možemo reći da svi ispunavaju uslove za javni konkurs“.

-Upoznati smo da je konkrus raspisan 15.7. Nakon toga je oformljena Komisija za prijave. Otvorila je zapisnik i uputila vama, članovima Savjeta. Na konsultativnom sastanku smo iznijeli nedoumice za tri kandidata. U pitanju su Žarko Božović, Snežana Burzan i Vladimir Maraš. Kod Božovića i Maraša smo uvijdeli da potvrde o radnom iskustvu nijesu bile naznačene za konkurs za izbor generealnog direktora. Kako smo sa vama ustanovili te potvrde je izdala RTCG kao svojim zaposlenim licima, iako je prema Zakonu o upravnom postupku naznačeno da se potvrda može koristiti samo u svrhe koje je naznačena. To bi samo bilo na štetu kandidata. Gospođa Burzan je dostavila radnu knjižicu kao dokaz o radnom iskustvu. Po praksi radna knjižica nije uzimata kao dokaz o radnom iskustvu. Tu smo isto bili široki u tumačenju i uzeli činjenicu da je bila direktorica KIC-a 10 godina, te da je stekla potrebno radno iskustvo. Što se tiče ostalih kandidata sve je bilo u redu i kako treba. Možemo reći da svi ispunavaju uslove za javni konkurs - naveo je Milić.

PISMO

Sumnju ostalih osam kandidata da nemaju svi jednak tretman u ovom procesu produbljuje tvrdnja potpredsjednice Savjeta RTCG Marijane Camović-Veličković da je predsjednik Savjeta RTCG Veselin Drljević zloupotrijebio svoj položaj i angažovao advokate sa ciljem favorizovanja kandidata Borisa Raonića, uprkos činjenici da je odluka o pravnoj valjanosti pristigle konkursne dokumentacije isključivo u nadležnosti Pravne službe RTCG i formirane Komisije.

U pismu koje su jutros dostavili Savjetu i javnosti naveli su da nakon ispunjenja svih navedenih uslova s nestrpljenjem očekuju nove termine za predstavljanje nacrta planova razvoja RTCG.

- U zavisnosti od daljih postupaka Savjeta i drugih navedenih državnih organa, u dalju proceduru uključićemo sve relevantne domaće i međunarodne organizacije i institucije- zaključili su u saopštenju.

RASPRAVA

Marijana Camović Veličković je tokom prvog dijela današnje sjednice saopštila da od drugog neće biti ništa jer kandidati smatraju da nemaju fer uslove. Konstatovala je da od TV prenosa intervjua neće biti ništa jer neće imati ni što da se prenosi.

Predsjednik Savjeta Veselin Drljevic kazao je da kvorum za sjednicu neće nedostajati jer su ostali članovi na putu i biće prisutni.

Dodao je da će nastaviti rad onako kako je dogovoreno.

Članica Savjeta Amina Murić je saopštila je da nije saglasna sa predlogom Camović- Veličković.

- Mi smo kandidate pozvali i zakazali intervju, na njima je da li žele da dođu na intervju ili ne. Saglasna sam da nastavimo sa sjednicom - dodala je ona.

Camović-Veličković je ukazala da neće imati sa kim da obavljaju intervjue.

Članica Savjeta Milica Špajak je kazala da je krajnje neozbiljno da na putu do sale dobijaju saopštenje da kandidati neće prisustvovati sjednici.

Drljević je kazao da će imati pauzu između dvije sjednice.

- Ostajem pri stavu da niko ne može uslovljavati Savjet. Vidjećemo da li opstrukcija može pobijediti Savjet i državu - dodao je on.

SPORNO RADNO ISKUSTVO

Potpisnici dopisa problematizovali su i Raonićevo radno iskustvo u kvalifikaciji traženog nivoa obrazovanja, koje je izmjenama Zakona o RTCG u „pet do 12“ tokom usvajanja seta tzv. IBAR zakona sniženo sa 10 na pet godina amandmanima koji su pisani upravo u kabinetu generalnog direktora RTCG.

- Ko je Borisu Raoniću izdao i potpisao potvrdu da ima radno iskustvo od pet godina, s obzirom da član 5, tačka 8, Zakona o radu radno iskustvo definiše kao vrijeme provedeno u radnom odnosu i stručnom osposobljavanju u skladu sa zakonom, u kvalifikaciji nivoa obrazovanja, odnosno u stručnoj kvalifikaciji - navodi se u dopisu.

Potpisnici ističu da je iz priloženih dokumenata lako uočiti da je Boris Raonić stekao VII1 stepen u aprilu 2018.godine, te da su Osnovni, Viši, Vrhovni sud i Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) potvrdili da su njegova imenovanja bila nelegalna, tako da u najboljem slučaju ima tri godine i četiri mjeseca zakonitog radnog iskustva.

DOGOVOR SA SPAJIĆEM, MANDIĆEM I KNEŽEVIĆEM

Direktor Media centra Goran Đurović ocijenio je ranije da je treće imenovanje Raonića plod dogovora Milojka Spajića (predsjednika Vlade i PES-a), Andrije Mandića (predsjednika Skupštine Crne Gore i NSD-a), Milana Kneževića (predsjednika i poslanika DNP-a) i Borisa Raonića - koji je dva puta nezakonito izbaran na funkciju generalnog direktora.

-To što među prijavljenim kandidatima na konkursu ima dosta prepoznatljivih imena koja zaslužuju poštovanje, neće uticati na članove i članice

Savjeta osim, naravno, Marijane Camović Veličković – ocijenio je Đurović.

KRIMINALNO UDRUŽIVANJE

Protiv generalnog direktora Javnog servisa Borisa Raonića, predsjednika Savjeta Veselina Drljevića, članova Savjeta Naoda Zorića, Filipa Lazovića, Amine Murić, Milice Špajak i Vladimira Drekalovića, te Željka Mićovića, rukovodioca pravne službe, grupa zapošljenih u Radio televiziji Crne Gore, među kojima su i četiri kandidata za generalnog direktora, podnijela je nedavno Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici krivičnu prijavu zbog kriminalnog udruživanja.

U krivičnoj prijavi navodi se da je ova grupa udruženo kršila zakone, čime je omogućila Borisu Raoniću sticanje enormnih novčanih sredstava, te da postoji osnov da budu procesuirani zbog kršenja više članova Krivičnog zakonika Crne Gore: kriminalno udruživanje, stvaranje kriminalne organizacije, produženo krivično djelo, prevara, dogovaranje ishoda takmičenja, zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, sprječavanje dokazivanja, neizvršenje sudske odluke i zloupotreba službenog položaja.

Prema krivičnoj prijavi, ta grupa je u dugom roku, od juna 2021. godine i raspisivanja konkursa za generalnog direktora RTCG, kršila zakone, s umišljajem, voljno i namjerno, i ugrožavala javni interes, a Borisu Raoniću omogućila nezakonito sticanje preko 170 hiljada eura bruto, odnosno oko 128 hiljada eura neto.

- Sva ova lica su kršenjem Zakona o nacionalnom javnom emiteru, Zakona o radu, i Zakona o platama javnih funkcionera, tri puta nelegalno izabrali Borisa Raonića za generalnog direktora RTCG (6. avgusta 2021, 1. juna 2023. i za v.d. generalnog direktora RTCG 9. jula 2024) uprkos obavezama članova Savjeta da postupaju u skladu sa znanjem, svijesti i savjesti, poštujući odluke nadležnih sudova - navodi se u prijavi.

Dodaje se da su, osim što su tendenciozno tumačili zakone u korist Borisa Raonića, očigledno po prethodnom dogovoru, navedena lica ignorisala i sudske odluke i to 4 odluke Osnovnog suda: slučajevi Marković (Nikola) i Čović (Srđan), odluku Višeg suda (slučaj Marković - prva tužba), odluku Vrhovnog suda (mart 2024), mišljenje ASK (01.03 2024, broj 03-02-24-24-6) i odluku Upravnog suda od 15. februara 2024.

O prijavi koju su podnijeli dugogodišnji profesionalci iz RTCG Srđan Čović, Tanja Šuković, Časlav Vujotić, Mladen Vukčević, Slaven Knezović i Žarko Božović, prema najavama ODT Podgorica će odluku donijeti tokom septembra.