Vučić: Ruski FSB zaključio da na protestu nije korišćen "zvučni top"

Ruska federalna služba bezbjednosti (FSB) zaključila je da na protestu u Beogradu nije korišćeno nedozvoljeno oružje "zvučni top", izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić 16. aprila.
Izveštaj FSB-a, na kojeg se pozvao Vučić, uslijedio je nakon istrage sprovedene na poziv vlasti u Srbiji.
- Na osnovu dobijenih rezultata, može se donijeti kategorički zaključak da zvučni uređaji koje posjeduju policijski organi Srbije nisu primijenjeni tokom protesta (15. marta) - naveo je predsjednik Srbije, čitajući zaključke izvještaja ruskih bezbjednjaka.
Nakon optužbi da je na masovnom protestu 15. marta u Beogradu protiv mirnih demonstranata upotrijebljeno nedozvoljeno zvučno oružje, srpske vlasti su tražile da ruski istražitelji sprovedu "nezavisnu istragu".
Izveštaj FSB-a je objavila Bezbjednosno-informativna agencija Srbije (BIA), a Vučić je u obraćanju novinarima prenio da su ruski istražitelji svoju istragu vršili u tri pravca.
Pored ispitivanja karakteristika zvučnih uređaja koje posjeduju srpski policijski organi, FSB je, kaže Vučić, analizirao i video materijal sa protesta.
Takođe, kako navodi, tokom istrage su korišćene i operativne mjere Bezbjednosno-informativne agencije Srbije, koja je ispitivala policijske i službenike BIA, kao i medicinske ekipe koje su prisustvovale protestu.
Vučić je rekao i da je FSB na poligonu BIA vršio eksperiment sa zvučnim uređajima koje posjeduje srpska policija.
Vučić navodi, pozivajući se na izvještaj, da su za eksperiment FSB-a korišćeni psi, te da nikakvih posljedica po njih nije bilo.
Vučić je demonstrante, koji proteklih mjeseci na ulicama traže odgovornost vlasti za pogibiju 16 ljudi u nesreći u Novom Sadu, još jednom optužio za "pokušaj rušenja države" i "obojenu revoluciju".
Dok vlast u Srbiji odbacuje optužbe da je na protestu 15. marta koristila "zvučni top", takve optužbe su iznijeli predstavnici više opozicionih stranaka.
Istragu od pravosudnih organa u Srbiji zatražili su studenti u blokadi državnih fakulteta koji predvode masovne proteste, kao i desetine nevladinih organizacija.
Kako je ranije objavio Vučić, pripadnici ruskog FSB-a stigli su u Beograd 28. marta.
Studenti u blokadi su istragu incidenta na protestu uvrstili na listu svojih zvaničnih zahtjeva 4. aprila.
Dok je više stotina hiljada građana u tišini odavalo počast žrtvama novosadske nesreće, okupljeni koji su se nalazili u Ulici kralja Milana naglo su se razbježali sa kolovoza - pred naletom, kako opisuju, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Brojna su svjedočenja i o zdravstvenim tegobama u danima nakon protesta – poput vrtoglavice, nesvjestice, mučnine, povišenog pritiska, problema sa sluhom.
Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo strah i paniku među demonstrantima, a vlasti su odbacile optužbu da su bezbjednosne službe, poput vojske i policije, koristile "zvučni top".
Za nekoliko dana prešli su put od toga da policija nema "zvučni top", preko prijetnji da će biti gonjeni svi koji šire "takve obmane" i "uznemiravaju javnost", pa do priznanja da policija ipak ima sonične uređaje, ali da ih "nikada nije upotrijebila".
"Zvučni top" spada u grupu nesmrtonosnog oružja koje se može koristiti u policijske i vojne svrhe – za kontrolu nereda, odbijanje napada ili komunikaciju na velikim udaljenostima.
Na zahtjev više nevladinih organizacija iz Srbije, istragu incidentu na protestu vodi i Evropski sud za ljudska prava, pravosudna institucija pod okriljem Savjeta Evrope.
Pored ruskog FSB-a, vlasti Srbije su pozvale i američki Federalni istražni biro (FBI) da sprovede nezavisnu istragu.
Nema informacija, međutim, kako je FBI odgovorio vlastima Srbije.
Peticiju da međunarodnu istragu o upotrebi "zvučnog topa" sprovedu i Ujedinjene nacije, uputio je opozicioni pokret Kreni-promijeni.
Oni su Kancelariji Ujedinjenih nacija (UN) u Beogradu dostavili peticiju sa skoro 600.000 potpisa građana Srbije, saopšteno je 8. aprila.
Šta su zahtjevi studenata u blokadi?
Studenti koji duže od četiri mjeseca blokiraju fakultete u Srbiji i predvode masovne proteste, traže odgovornost za pad nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu i smrt 16 ljudi.
Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanične zgrade ključni je zahtjev koji su studenti postavili pred institucije Srbije.
Još dva zahtjeva studenata adresirana su na pravosudne organe: sankcionisanje napadača na učesnike protesta u više desetina incidenata, kao i obustava krivičnih postupaka protiv demonstranata koje je policija hapsila.
Tražili su i da izdvajanje iz državnog budžeta za visoko obrazovanje bude uvećano za 20 odsto.
Vlast tvrdi da su svi zahtjevi studenata ispunjeni, pozivajući ih da otvore fakultete, dok akademci saopštavaju da nisu i da nastavljaju blokade.