Blokirali saobraćaj od zgrade Skupštine Srbije, do nešto više od kilometar udaljenog Studentskog trga u Beogradu

VIDEO: Studenti i građani u Srbiji u tišini dočekali 2025. godinu: „Nema dočeka dok se pravda ne dočeka“

Sa sinoćnjeg protesta u Beogradu (Foto: Iva Martinović / RSE)
Sa sinoćnjeg protesta u Beogradu (Foto: Iva Martinović / RSE)

Studenti koji skoro duže od mjesec blokiraju fakultete u Beogradu, i hiljade građana koji su se odazvali njihovom pozivu, su u protestnoj novogodišnjoj šetnji blokirali saobraćaj od zgrade Skupštine Srbije, do nešto više od kilometar udaljenog Studentskog trga.


Zatim su u tišini proveli posljednje minute stare i prve minute nove godine.


Osim u Beogradu iste protestne akcije organizovane su još u tri univerzitetska centra u Srbiji: Novom Sadu, gdje su demonstranti crnim florom obmotali zgradu Gradske kuće, Nišu i Kragujevcu.


Dok su do centra grada dopirali odjeci petardi i vatrometa po Beogradu, na Studentskom trgu učesnici protesta su stajali ćuteći, mnogi od njih sa podignutim mobilnim telefonima.

Tako su dočekali 2025. godinu, odajući poštu za 15 žrtava tragedije u Novom Sadu, zbog čega je i akcija nazvana "15 minuta tišine" - po minut za svaku žrtvu.

protest
Sa sinoćnjeg protesta u Beogradu(Photo: RSE - stop kadar)


Naime, ključni zahtjev studenata u protestu je onaj o objavljivanju kompletne dokumentacije o novembarskoj nesreći u Novom Sadu, i padu nadstrešice nedavno rekonstruisane zgrade Željezničke stanice.

Vlast je objavila desetine dokumenata tvrdeći da su time ispunjeni zahtevi, dok studenti i dio ekspertske javnosti tvrde da nisu objavljeni ključni dokumenti.


Šta su rekli i poručili inicijatori protesta?

Tokom protesta studenti su nosili transparente poput "Korupcija - ruke uvis", "Dečija revolucija", "Fakultet misli kritički", "Studenti su ustali", "Ruke su vam krvave", dok je centralno mesto zauzimao transparent sa ispisanim sloganom novogodišnjeg protesta "Nema nove - za staru ste nam još dužni".

- Nakon onoga što se desilo u Novom Sadu i nema mnogo razloga za slavlje. Želja mi je da se ovaj sistem koliko toliko promeni na bolje - kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Nikola Petović, student Beogradskog univerziteta.


Ilija Antić, student Računarskog fakulteta, kaže da je cilj novogodišnjeg protesta koliko borba za budućnost, toliko i preispitivanje prošlosti: "Borimo se za ovu novu, bolju godinu. A dužni su nam nešto i u staroj".

Promjene u maršruti šetnje

Demonstraniti su tokom šetnje u glavnom gradu Srbije djelimično izmijenili najavljenu trasu, izbjegavajući tako susret sa publikom novogodišnjeg dočeka organizovanog od strane gradske vlasti, u kojoj dominiraju naprednjaci predsjednika države Aleksandra Vučića, na centralnom beogradskom Trgu Republike.

Sa protesta
Sa protesta(Photo: N1)


Prilaze tom trgu je policija nekoliko sati pred protest blokirala kamionima gradskog preduzeća "Beograd put" i policijskim vozilima. Zvanični novogodišnji doček, i koncert organizovan tim povodom, obezbjeđivale su jake policijske snage.

Duž linije protestne šetnje reporteri RSE nisu uočili prisustvo uniformisanih policajaca.


Kako se stiglo dovde?

U Srbiji je blokirano više od 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.

Studenti u blokadi zahtijevaju osim objavljivanja kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje prijava protiv uhapšenih i privedenih na protestima na kojima se zahtijeva procesuiranje odgovornih za tragediju u Novom Sadu, kao i hitno procesuiranje ljudi koji su tukli studente i profesore tokom protesta.

Nakon pritiska javnosti, protesta i studentskih blokada, Vlada Srbije je 13. decembra objavila 195 dokumenata vezanih za rekonstrukciju glavne Željezničke stanice u Novom Sadu.

Organizacija Transparentnost Srbija i Građevinski fakultet tvrde da nije riječ o kompletnoj dokumentaciji.

Neposredno prije kraja godine, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nadležno za istragu pada nadstrešnice, objavilo je dodatnu dokumentaciju, za koju tvrde da je "cjelokupna raspoloživa dokumentacija i informacije prikupljene u toku predistražnog i istražnog postupka".

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom nesreće u Novom Sadu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, između ostalog, protiv bivšeg ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića i bivše direktorke Infrastrukture željeznice Srbije Jelene Tanasković.

Međutim, dan kasnije Viši sud u Novom Sadu, između ostalih, odbio je da Vesiću i Tanakosićevoj odredi pritvor.