Tramp održao miting u Batleru, skoro tri mjeseca nakon pokušaja ubistva
Republikanski predsjednički kandidat Donald Tramp vratio se u subotu u Batler, u Pensilvaniji, gdje je umalo ubijen u julu, okupivši veliku masu mjesec prije izbora 5. novembra, navodi Rojters.
- Kao što sam rekao - rekao je Tramp dok se pojavio na sceni, pretvarajući se da nastavlja govor koji je prekinut kada ga je metak pogodio u uvo 13. jula u Batleru.
Obrativši se pristalicama naveo je da iznad svega zaslužuju vođstvo u Vašingtonu, koje ne odgovara ni lobistima, ni birokratama, ni korumpiranim specijalnim interesima.
- Već odgovara samo vama, vrijednim građanima Amerike, kojih ima mnogo - istakao je Tramp.
Rekao je da ga kleveću oni koji žele da ga spreče već osam godina.
- Oni koji žele da nas spriječe da ostvarimo ovu budućnost su me klevetali, opozivali, optuživali, pokušavali da me izbace sa glasačkog listića i ko zna, možda čak i pokušali da me ubiju… Ali nikada nisam prestao da se borim za vas. I nikada neću - poručio je Tramp.
Usred govora Tramp je na binu pozvao moćnog saveznika Ilona Maska, izvršnog direktora Tesle i vlasnika platforme za društvene medije Iks (X).
Bio je to njegov prvi put da se pojavi događaju u Trampovoj kampanji otkako je podržao bivšeg predsjednika poslije 13. jula.
Mask je bukvalno skočio na binu sa visoko podignutim rukama.
- Pravi test nečijeg karaktera je kako se ponašaju pod vatrom. Budite dosadni svima koje poznajete – ubijedite ih da se registruju i da glasaju - rekao je Mask, nazvavši izbore „situacijom u kojoj moraju da pobijede“.
Tramp je salutirao vatrogascu Koriju Komperatoreu, koga je ubio napadač, i još dvijema osobama koje su ranjene.
U 18.11 sati, tačno kada je 13. jula izbila pucnjava, Tramp je pozvao na trenutak ćutanja. Zvono je tada zazvonilo četiri puta, po jednom za svaku od četiri žrtve, uključujući Trampa.
U svom govoru, Tramp je bez dokaza nagovijestio da se suočava sa „neprijateljem iznutra“, opasnijim od stranog protivnika.
Za napadača je rekao da je „hladnokrvni ubica" htio da ga ućutka“, ali da nije zaustavio njihovo putovanje.
Činilo se da je bilo desetine hiljada okupljenih, a mnogi su nosili Trampove regalije. Neki su uzvikivali slogan „Bori se, bori se, bori se“ koji je Tramp uzvikivao nekoliko trenutaka nakon što je upucan.
- Ovdje smo da kažemo da ne možemo da budemo zastrašeni, ne možemo da budemo zaustavljeni - rekao je okupljenima republikanski senator iz Ohaja Džej Di Vens, Trampov potpredsjednički kandidat.
Vens je odbacio argument potpredsjednice Kamale Haris i drugih demokrata da Tramp predstavlja prijetnju demokratiji.
- Donald Tramp je dobio metak za demokratiju. Šta si ti uradila - pitao je Vens Kamalu Haris i njen tim.
Ljudi su klicali kada je Trampov avion preletio miting prije slijetanja dok su zvučnici puštali filmsku temu „Top Gun”.
Tri padobranca sa američkim zastavama koje su vijorile iza njih su sletjeli na miting.
Republikanski zvaničnici se nadaju da će Trampov povratak Batleru povećati odziv među tvrdokornim pristalicama u Pensilvaniji, državi koju on i njegova demokratska protivnica Kamala Haris vide kao ključnu za pobjedu 5. novembra.
- Vraćam se Batleru jer osjećam da imam obavezu da se vratim Batleru. Nikada nismo završili ono što je trebalo da uradimo - rekao je Tramp za kablovsku novinsku mrežu Njuznejšn ranije ove nedjelje.
Pucnjava u Batleru dovela je do širokih kritika na račun američke tajne službe i ostavke njene direktorke.
Kritičari su izrazili zabrinutost zbog toga kako je 20-godišnji osumnjičeni, Tomas Metju Kruks, uspio da pristupi obližnjem krovu sa direktnim pogledom na mjesto gdje je Tramp govorio.
Nakon toga su agenti Tajne službe ubili Kruksa, istraga Tajne službe otkrila je nedostatke u komunikaciji i nedostatak marljivosti uoči pucnjave.
Tramp smatra da mu je to što je okrenuo glavu da bi pročitao grafikon na video bimu spasilo život, a zahvalio se višoj sili. Sa krvlju koja mu je curila niz lice podigao je pesnicu i uzviknuo „Borite se“ svojim pristalicama, što je postala živopisna slika tog dana.