Kalezić: Određenim deficitarnim strukama bi trebalo povećati zarade, a svakako ne i poslanicima

Marija Popović Kalezić (Foto: TV E - stop kadar)
Marija Popović Kalezić (Foto: TV E - stop kadar)

Kada budemo ušli u sistem kontrole, gdje sa sigurnošću možemo reći koliko određeni poslanik prima na mjesečnom nivou i koliki je taj trošak za građane, tada ćemo moći govoriti o bilo kojem vidu unaprjeđenja u tom dijelu i na taj način. Da ne govorim o ekonomskoj krizi koja je evidentna, i prevelikom zaduženju koje bi dodatno opteretilo i državu i društvo -kazala je u jutarnjem programu "Budilnik", na Televiziji E, Marija Popović Kalezić iz Centra za građanske slobode (CEGAS).

Zarade poslanika i ministara će u januaru biti povećane, u prosjeku za 600 eura, prema novim odredbama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, čiji je nacrt u javnoj raspravi, a ovim povećanjem crnogorski poslanici biće nosioci najvećih plata na Zapadnom Balkanu.

Nije urađena detaljna analiza i nije iskomunicirano sa javnošću, podsjeća Kalezić, na koji način bi trebalo da dođe do povećanja tih zarada.

- Naravno da smatram da tolika povećanja, koja se sada predviđaju, su apsolutno problematična. Problematična su, svakako, kada govorimo o poslanicima, problematična su na način da mi prije toga nijesmo uradili analizu detaljnu svega onoga što proizvodi trošak same poslaničke funkcije. Ovdje ne mislim samo na njihove osnovne zarade, već i sve ono što ide uz te zarade. Da ne govorim o raznim špekulacijama kako i na koji način se obračunavaju dnevnice, putni troškovi, kako se koriste službena vozila, koliko često je dolazilo do zloupotrebe tih službenih vozila, i niz drugih stvari za razne potrebe u toku obavljanja posla, a bojim se i van toga posla, i to jeste nešto što je krajnje problematično. Mi nijesmo dobili detaljnu analizu vezano za sami trošak, i da vidimo koliko će suštinski to nas i da košta. Ja ovdje, naravno, moram da istaknem da mi se sve ovo čini kao još jedan u nizu populističkih poteza, i naravno, negdje sa sigurnošću da kažem da postoje određene deficitarne struke, postoje određene struke koje bi svakako trebalo da se razmotre u vidu povećanja zarada, ali ne nikako ono što je vezano za same poslanike. Mi imamo, i znate i sami da smo u ranijem periodu imali, određene najave i sudija u vidu nekog bunta, na visinu njihovih primanja, da razmislimo o tome kolike su plate tužiocima, sudijama, onim koji bi trebalo da brane profesiju, kako na taj način ojačati instituciju, da ne bi, eventualno, dolazilo do bilo kakvih neželjenih efekata kroz njihov rad i posao - rekla je Kalezić.

Od kolega iz Instituta alternativa saznaje kako i na koji način se troši novac građana, objašnjava Kalezić, jer se oni temeljno bave tim pitanjem, a plate javnih funkcionera, ističe ona, u najvećem dijelu opterećuju budžet.

- Vrlo često iz poslaničkih klupa čujemo da određena povećanja treba da uslijede zbog visoke odgovornosti, odgovornosti prema poslu koji obavljaju, odgovornosti prema građanima i građankama. Ja mislim da nijesmo u stanju, u posljednje vrijeme, a čini mi se i značajno ranije, vidjeti tu količinu odgovornosti, jer da ta količina odgovornosti postoji, onda bi u svakom slučaju podatke o njihovom troškovniku trebali čuti od njih samih, i da nas ubijede, sa sigurnošću da ne dolazi do zloupotrebe određenih troškova, kada je njihov poziv u pitanju. Jer, mi ovdje moramo da znamo da bez adekvatne kontrole i bez određenog suzbijanja tih prevelikih, da kažem, režijskih troškova, koji nastaju tokom njihovog rada, ne možemo govoriti o bilo kakvoj vrsti povećanja, pogotovu ako uzmemo u obzir kolike su ostale naknade koje poslanici imaju mogućnosti primati, pored osnovnih primanja koja imaju, mi prvo sa sigurnošću moramo da znamo tu cifru, da bismo baratali sa tim koliko neko ima određenu nadoknadu. E, kada budemo ušli u taj sistem kontrole, gdje sa sigurnošću možemo reći koliko određeni poslanik prima na mjesečnom nivou i koliki je taj trošak za građane, tada ćemo moći govoriti o bilo kojem vidu unapređenja u tom dijelu i na taj način. Da ne govorim o ekonomskoj krizi koja je evidentna, i prevelikom zaduženju koje bi dodatno opteretilo i državu i društvo - zaključila je Kalezić.