Akcija za ljudska prava: Državni budžet ne osigurava potrebnu podršku najranjivijima
![(Foto: HRA)](https://publisher-publish.s3.eu-central-1.amazonaws.com/pb-etv/swp/8p72gy/media/20240930150952_f142455c174969384abe9cf633ea6d0bc132972b380e52ad7625fb148b450884.jpg?w=3840&q=75)
Akcija za ljudska prava (HRA) protestuje zbog neprihvatanja prijedloga amandmana Socijaldemokrata (SD) na Prijedlog zakona o budžetu za 2025. koji su se odnosili na povećanje materijalnih davanja za najranjivije kategorije stranovništva i besplatan prevoz i užinu za djecu iz socijalno ugroženih porodica.
Iz ove nevladine organizacije ističu da, imajući u vidu da predviđena socijalna davanja za godinu nijesu dovoljna da pokriju iznos sindikalnih potrošačkih korpi ni za dva mjeseca, apeluju da se iznosi povećaju tako da mogu da zadovolje osnovne životne potrebe sugrađana ugroženih siromaštvom, posebno djece.
- To je Crnoj Gori još 2014. godine preporučio Komitet Ujedinjenih nacija za ekonomska, socijalna i kulturna prava. Amandmani SD-a nijesu prihvaćeni bez obrazloženja, iako bi povećanje iznosa socijalne pomoći moglo da se finansira smanjenjem troškova za službena putovanja, reprezentaciju i konsultantske usluge, čime ne bi došlo do povećanja budžetskih rashoda. Ukupno povećanje budžeta za materijalno obezbjeđenje porodica (MOP) za 2025. godinu od svega 500.000 eura predstavlja rast od samo pet odsto u odnosu na 2024. godinu, što je nedovoljno za bitno poboljšanje položaja najranjivijih kategorija stanovništva. Iako se predviđa usklađivanje MOP-a na polugodišnjem nivou, prema trendovima iz posljednje decenije i dosadašnjoj dinamici izdvajanja, potencijalni porast će iznositi tek 10 do 15 eura mjesečno po porodici - ističu iz Akcije za ljudska prava.
S obzirom na inflaciju od 3,3 odsto u 2024. godini i kontinuirani rast troškova života, aktuelna socijalna davanja od 220,45 eura za četvoročlanu porodicu (160,45 eura MOP i 60 eura dodatka za dvoje djece, prema stanju iz januara 2025), kako ističu, nisu ni približno dovoljna za osnovne troškove života.
- Situaciju dodatno pogoršava činjenica da je sindikalna potrošačka korpa u četvrtom kvartalu 2024. godine iznosila čak 1.970 eura, što znači da sadašnja socijalna primanja predstavljaju svega desetinu (11,2 odsto) iznosa potrebnog za dostojanstven život. Drugim riječima, ukupna predviđena socijalna davanja na godišnjem nivou nisu dovoljna da pokriju troškove sindikalnih potrošačkih korpi ni za dva mjeseca. Ponovo apelujemo da se iznosi socijalnih (materijalnih) davanja povećaju tako da mogu da zadovolje osnovne životne potrebe, kao i da se socijalna davanja pažljivo usmjere najugroženijem stanovništvu - navode iz Akcije za ljudska prava.
Podsjećaju da je Komitet UN 2014. godine Crnoj Gori preporučio da se uspostavi sistem za prikupljanje statističkih podataka o primjeni ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava, da njeni nacionalni planovi, programi i strategije u vezi s uživanjem ljudskih prava odmah predvide i mehanizme praćenja i procjene uspjeha njihove primjene sa ciljem da se obezbijedi da i privremeni rezultati budu dostupni u bilo kojoj fazi njihove primjene.
Ovaj komitet, kako dodaju, preporučio je našoj državi i da se poveća iznos socijalnih davanja kako bi se obezbijedio odgovarajući životni standard osobama i porodicama, posebno za nezaposlene, starije i osobe sa invaliditetom, kao i da se poveća budžetska davanja za zdravstveni sistem i preduzmu efikasne mjere protiv korupcije u zdravstvu.
Predložili su, kako podsjećaju iz Akcije za ljudska prava, i da se osnuje skloništa za beskućnike i odgovarajuće zbrinu lica koja u nedostatku odgovarajućeg smještaja i dalje borave u psihijatrijskoj bolnici u Dobroti iako im njihovo zdravstveno stanje dozvoljava da napuste bolnicu (tzv. socijalni pacijenti).
- Nažalost, nijedna od ovih preporuka do danas nije ispunjena. Očekujemo od ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damira Gutića da sagleda preporuke UN Komiteta, obezbijedi neophodne podatke i na osnovu njih preduzme mjere za obezbjeđenje adekvatnog životnog standarda za najugroženije - poručili su iz Akcije za ljudska prava.