Na udaru doktori koji nijesu zaključili ,,da je Katnić vješt sa oružjem i sklon nasilju“
Ispitivanje doktora na okolnosti liječenja pritvorenih osoba je presedan i politički je motivisano. To je specifična vrsta tužilačkog, političkog i institucionalnog pritiska na ljekare i medicinsko osoblje u cilju ograničavanja prava pritvorenih osoba na medicinsku zaštitu. Iako je u obrazloženju specijalnog tužioca Miloša Šoškića sve djelovalo kao zaostali trag staljinističkog javnog odstrijela nepodobnih, Vrhovni sud Crne Gore, Vijeće kojim je predsjedavala Vesna Vučkoviuć prihvatilo je i obrazloženje o sklonosti ka nasilju Milivoja Katnića, baš kao i navodnu involviranost novinara i pisca u organizovani kriminal?!
Ljekari specijalisti, koji su na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva pregledali Milivoja Katnića u Istražnom zatvoru - a koji nijesu došli do zaključka da je bivši glavni specijalni tužilac sklon nasilju, da je ,,homicidan“ i da će počiniti teško krivično djelo ako bude pušten iz pritvora u Spužu – našli su se na direktnom ili posrednom udaru SDT i SPO, pokazuje istraživanje Portala ETV.
O tome indirektno svjedoči i dr Hadži Bojan Marjanović, nekadašnji načelnik Kliničkog centra u Nišu, često angažovan kao specijalista urgentne medicine od menadžmenta UIKS-a u razdoblju od 2018. do 2024. godine.
Uzaludna ljekarska mišljenja, SDT po svom nahođenju...
Prema njegovim riječima Katnić se u Istražnom zatvoru u Spužu racionalno ponašao, iako nije dozvoljavao detaljne preglede.
- Mi lekari smo svaki put, nakon pregleda gospodina Katnića, radili izveštaje koji su u tri primerka pisani. Njegovo zdravstveno stanje bilo je, ne mogu da kažem kritično, ali na određeni način ugroženo. To su naravno znali svi u zatvoru, ali on jednostavno nije prihvatao ništa, nikakve terapije, dok se sve to na sudu ne reši - svjedoči nekadašnji načelnik Kliničkog centra u Nišu, koji je više puta pregledao Katnića.
Međutim, iz SDT-a i SPO su se potrudili da iz Katnićevog okruženja ,,uklone“ ljekare čiji su nalazi bili pozitivni i mogli da posluže kao osnova za ukidanje pritvora bivšem glavnom specijalnom tužiocu.
Na kraju, najveći ceh je platio upravo ljekar iz Niša. Hadži Bojanu Marjanoviću je zabranjen ulazak u Crnu Goru, nakon što se nije 13. juna pojavio u prostorijama Specijalnog policijskog odjeljenja u Podgorici. Istražitelji očito nijesu povjerovali da je razlog nedolaska terapija u Nišu nakon što mu je slomljeno rame 8. juna u Podgorici i kada je zbrinut u Kliničkom centru.
Pismo i svjedočenje Milivoja Katnića
Osim Haži Bojana Marjanovića i dr Vasilije Marković, ljekar iz Podgorice sa dugogodišnjim iskustvom pregleda pacijenata u Istražnom zatvoru u Spužu, smatrao je da Katnić sačuvao mentalnu stabilnost iako mu je zdravstveno stanje bilo ozbiljno narušeno.
Nijesu samo ta dva ljekara tako zaključivali, tvrdi Milivoje Katnić u pismu redakciji Portala ETV.
- Ima u dokumentaciji 50-60 nalaza i mišljenja, počev od psihijatrice Jelice Živković koja jasno navodi i opisuje moje psihičko stanje. Kod sudije za istragu ima i nalaz dr Nemanje Radojevića, stalnog sudskog vještaka, koji je dao po nalogu sudije Šćepanovića. Svi su ti nalazi, mišljenja eksperata vrlo pozitivni - ističe Katnić u pismu.
Bivši glavni specijalni tužilac ističe da postoje samo dva negativna mišljenja, a izdvaja nekorektno postupanje jedne ljekarke (identitet poznat redakciji Portala ETV) koja je, kako tvrdi Katnić, ,,zavrbovana“.
- Ona me je pitala - bolujem li od homicida?! Takvo pitanje ni jedan doktor psihijatar nije nikada pitao bilo kojeg pacijenta - piše Katnić, tvrdeći da je sve to ljekarka uradila pod pritiskom SPO i SDT.
Pokazalo da je Katnić dobro procijenio: mišljenje jedne ljekarke poslužilo je specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću da zatraži od sudija Vrhovnog suda produženje pritvora i za bivšeg glavnog specijalnog tužioca, ali i za nekadašnjeg visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića.
U ,,Predlogu za produženje pritvora okrivljenom Zoranu Lazoviću i okrivljenom Milivoju Katniću“, tužilac Šoškić zaista se pozivao na Katnićevu navodnu sklonost ka nasilju, pa čak i opasnosti od nasrtaja na život ljudi.
- Imajući u vidu da je okrivljeni Milivoje Katnić osoba za koju postoji osnovana sumnja da je civilna lica tjelesno povrjeđivala i mučila... te da je prilikom pretresa kod njega pronađena i oduzeta velika količina oružja i municije, a posebno municije koju je nedozvoljeno držao, što sve ukazuje da je okrivljeni Milivoje Katnić sklon nasilju, da vješto rukuje oružjem i da do njega lako dolazi - ističe, između ostalog, specijalni tužilac Šoškić u prijedlogu za produženje pritvora koji je 9. jula podnio Vrhovnom sudu Crne Gore.
Osim toga, tužilac Šoškić smatra da mu je ,,okrivljeni Katnić otvoreno prijetio“ prilikom saslušanja kada je, kako se ističe u prijedlogu za produženje pritvora, rekao: „...viđećete što će Vas snać. Viđećete, viđećete.“
Čudna veza: Specijalno tužilaštvo - Vrhovni sud
Očigledno: od više stručnih analiza, specijalni tužilac Šoškić je iskoristio samo nalaz ljekarke koji mu je odgovarao da bi pred sudijama Vrhovnog suda ,,dočarao“ opasnost od ,,homicidnog“, nasilju sklonog, Milivoja Katnića.
Zato se tužilac u zahtjevu za produženje pritvora, osim ,,standardne“ mogućnosti od bjekstva, pozvao na član 175 Zakonika o krivičnom postupku Crne Gore, i to stav 1, tačku 3, kojom se kao opasnost puštanja na slobodu upozorava na mogućnost ,,da će ponoviti krivično djelo ili dovršiti pokušano krivično djelo ili da će učiniti krivično djelo kojim prijeti“.
Rječnikom svakodnevice: Milivoje Katnić, bivši sudija Vojnog suda i Apelacionog suda, nekadašnji glavni specijalni tužilac, ne samo da je, po mišljenju tužioca, ogrezao u kriminalu kao član organizovane grupe od 2020. godine, već je postao i ,,homicidan“ do te mjere da bi izlazak iz pritvora mogao da znači i početak serije likvidacija koje bi on mogao da izvrši!
Iako djeluje kao klasična tužilačka ,,namještaljka“ u kojoj suštinski nije konsultovana medicinska struka već dat stav samo jedne ljekarke - a prijedlog za produženje pritvora napisan na čak 140 strana bez ijednog materijalnog dokaza - Vrhovni sud Crne Gore je glatko usvojio mišljenje iz Specijalnog državnog tužilaštva.
I to za samo tri dana. Dokument iz SDT-a je pristigao 9. jula, a već 12. jula je Vrhovni sud produžio pritvor Milivoju Katniću i Zoranu Lazoviću, prepisujući uglavnom stavove specijalnog državnog tužioca Miloša Šoškića, koji je selektivno izradio zaključke na osnovu jednog ili dva od tridesetak ljekarskih nalaza?!
Vijeće kojim je predsjedavala sudija Vesna Vučković je čak prepisalo u odluci i onaj dio iz prijedloga Specijalnog državnog tužilaštva u kom se, potpuno pogrešno, uz netačan prevod, citiraju odluke Evropskog suda za ljudska prava!
Hronika organizovanog pristiska na ljekare
U međuvremenu, nikoga iz crnogorskog pravosuđa nije, izgleda, interesovala višenedjeljna akcija pristiska Specijalnog policijskog odjeljenja i Specijalnog državnog tužioca na ljekare koji su obavljali preglede pritvorenika u Spužu.
Sve je počelo 13. juna nakon saslušanja dr Čarapića i dr Vesne Lakušić u prostorijama SPO u Podgorici, kada se na razgovor nije javio ljekad Hadži Marjanović.
Potom je Specijalno policijsko odjeljenje, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, osim ljekara koji su liječili Katnića i koji su naložili hitnu intervenciju u klinici ,,Moj lab“, danima isljeđivalo i ljekare koji su zaduženi za liječenje bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića koji se, zbog teškog zdravstvenog stanja, od 20. maja liječio u Kliničkom centru.
Zbog boravka Veljovića na Klinici za neurologiju izjave su dali direktor Kliničkog centra Aleksandar Radović i više ljekara. Za policiju je, pored ostalog, sporan i boravak Veljovića u posebnoj sobi na Neurološkoj klinici, iako je praksa da se pritvorenici i zatvorenici smještaju, kad god je to izvodljivo, u posebne prostorije, odvojeno od ostalih pacijenata.
Motivi, postupci i posljedice
Ispitivanje doktora na okolnosti liječenja pritvorenih osoba nezabilježen je presedan. To je specifična vrsta tužilačkog, političkog i institucionalnog pritiska na ljekare i medicinsko osoblje u cilju ograničavanja prava pritvorenih osoba na medicinsku zaštitu.
Tada se postavljalo pitanje motiva: kakve veze procedura liječenja Veljovića i Katnića - a posebno ispitivanje postupaka ljudi koji su ih liječili - može imati sa krivičnim djelima koja im se stavljaju na teret, a koja su se, prema navodima iz istrage, dešavala godinama ranije?
Sada, nakon postupaka specijalnog državnog tužioca koji je ignorisao nalaze mnogih ljekara da bi se produžio pritvor Milivoju Katniću, poslije pritiska SPO na ljekare koji su obavljali preglede Katnića i Veljovića u Istražnom zatvoru i, naročito, nakon odluke Vijeća Vrhovnog suda Crne Gore koje je prihvatilo ,,argumentaciju“ SDT-a, postaje potpuno vidljiva šema na koji se način obavlja politički pritisak na pravosuđe. Ali i mehanizmi ugrožavanja ljudskih prava, ne samo pritvorenika, nego i eksperata koji rade u crnogorskom pravosuđu.