Povodom 30 godina od potpisivanja dokumenta o bezbjednosnim garancijama u vezi s pristupanjem Ukrajine Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja

MVP Ukrajine: Budimpeštanski memorandum spomenik kratkovidosti za strateške bezbjednosne odluke

Apeluju na Sjedinjene američke države (SAD) i Veliku Britaniju, koje su potpisale Budimpeštanski memorandum, na Francusku i Kinu koje su mu pristupile, na sve države potpisnice Ugovora o neširenju nuklearnog oružja da podrže odredbu efektivnih bezbjednosnih garancija Ukrajini

 (Foto: Max Kukurudziak (Unsplash))
(Foto: Max Kukurudziak (Unsplash))

Budimpeštanski memorandum danas je spomenik kratkovidosti u donošenju strateških bezbjednosnih odluka ocijenili su iz ocijenili su iz Ministarstva vanjskih uslova Ukrajine povodom tridesetogodišnjice od potpisanja ovog dokumenta.

Govoreći o Memorandumu o bezbjednosnim garancijama u vezi sa pristupanjem Ukrajine Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja, kazali su da je neuspjeh Budimpeštanskog memoranduma da ispuni svoje funkcije izazvao katastrofalan porast bezbjednosnih prijetnji ne samo za Ukrajinu, već i za druge zemlje i regione, posebno Evropu, evroatlantski prostor, centralnu i jugoistočnu Aziju, Bliski istok i međunarodne mir i bezbjednost uopšte.

Ovaj dokument je, kako ističu, trebalo da pruži Ukrajini garancije bezbjednosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta u zamjenu za odustajanje od trećeg najmoćnijeg nuklearnog arsenala na svijetu. 

- Memorandum je trebalo da bude značajan korak u jačanju globalnog nuklearnog razoružanja i da posluži kao primjer drugim državama da napuste nuklearno oružje – kazali su iz MVP Ukrajine. 

Međutim, navode, da je 2014. godine Ruska federacija, koja je bila jedan od garanta bezbjednosti Ukrajine po Budimpeštanskom memorandumu, brutalno zanemarila dokument i međunarodno pravo uopšte i započela agresiju na Ukrajinu, koja se 2022. godine pretvorila u invaziju u punom obimu. 

- Ovi postupci su jasno kršenje međunarodnog prava, posebno Povelje Ujedinjenih nacija (UN), koja obavezuje države da poštuju suverinitet i teritorijalni integritet drugih zemalja i zasniva se na principu neupotrebe sile ili prijetnje njom – ističu iz MVP Ukrajine. 

Dodaju da Budimpeštanski memorandum nije mogao da spriječi agresiju Ruske federacije kao države koja posjeduje nuklearno oružje protiv Ukrajine kao države koja se odrekla svog nuklearnog arsenala; nijesu održane čak ni konsultacije predviđene dokumentom, koje je Ukrajina više puta morala da pokrene. 

- Rusko kršenje Budimpeštanskog memoranduma stvorilo je opasan presedan koji je potkopao povjerenje u samu ideju nuklearnog razoružanja. Umjesto toga, vidimo aktivne pokušaje raznih zemalja od Indo-pacifičkog regiona i Bliskog istoka do evroatlanstskog prostora da stvore i prošire postojeće nuklearne arsenale – istakli su iz resora za vanjsku politiku Ukrajine.

Osvrćući se na neuspjeh, gdje se Ukrajini nijesu obezbijedile stvarne, efikasne bezbjednosne garancije tokom 1990, ističući da je to bila strateška greška koju je Moskva iskoristila, poručuju da grešku treba popraviti. 

 - Ukrajina treba da dobije jasne, pravno obavezujuće garancije bezbjednosti koje odgovaraju njenom značajnom doprinosu globalnom nuklearnom razoružanju i održavanju međunarodnog mira i bezbjednosti – poručuju iz Ministarstva vanjskih poslova Ukrajine. 

Apeluju na Sjedinjene američke države (SAD) i Veliku Britaniju, koje su potpisale Budimpeštanski memorandum, na Francusku i Kinu koje su mu pristupile, na sve države potpisnice Ugovora o neširenju nuklearnog oružja da podrže odredbu efektivnih bezbjednosnih garancija Ukrajini.

- Uvjereni smo da je jedina takva stvarna garancija bezbjednosti Ukrajine, kao i faktor odvraćanja za dalju rusku agresiju na Ukrajinu i druge države, samo punopravno članstvo Ukrajine u NATO – poručuju u saopštenju. 

Oni ističu, imajući iza sebe gorko iskustvo Budimpeštanskog memoranduma, da se neće zadovoljiti bilo kakvim alternativama, surogatima ili zamjenama za punopravno članstvo Ukrajine u NATO.

Smatraju da će poziv Ukrajine u NATO sada biti efikasna kontramjera ruskoj ucjeni i oslobodiće Kremlj iluzija o mogućnosti ometanja evroatlantskih integracija Ukrajine. To je ujedno i jedina šansa da se zaustavi erozija ključnih principa nuklearnog neširenja i povrati povjerenje u nuklearno razoružanje.

- Tridesetogodišnjica potpisivanja Budimpeštanskog memoranduma je dobra prilika da se napravi efikasan korak ka pridruživanju Ukrajine Vašingtonskom ugovoru – zaključuju u saopštenju. 

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.