Analize o padu francuske vlade: Uzdrmana stabilnost cijele Evrope

 (Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)

Mediji i politički analitičari u EU ocjenjuju da su padom francuske vlade ozbiljno uzdrmani francusko-njemačka osovina i cijela Unija, uz prijetnju da to pogodi i samu zonu eura.

Poljski list „Žečpospolita“ čak smatra da zbog političko-ekonomske krize kako u Francuskoj, tako i u Njemačkoj, „osovina Berlin-Pariz više nije ključna za EU i uz to, kao posljedica ukrajinskog rata, je izrastao drugi centar moći nordijskih, baltičkih zemalja i Poljske“.

EU utemeljena „unaprijed na dogovoru Berlina i Pariza o ključnim pitanjima više nije dovoljna ni valjana“, misli poljski dnevnik.

I francuski i drugi mediji u EU smatraju da je i položaj samog francuskog predsjednika Emanuela Makrona doveden u pitanje i da može uslijediti njegova ostavka.

Njemački sajt „Eurointelidžens“ upozorava da „padom francuske vlade sad slijedi rasulo“.

Mnogi analitičari izražavaju veliku bojazan da Evropska unija neće biti u stanju da se zbog krize osovine Berlin-Pariz sučeli s ukrajinskim ratom i prema Evropi nimalo naklonjenom novom američkom predsjedniku Donaldu Trampu.

Londonski nedjjeljnik „Ekonomist“ navodi da je „Francuska uronila u nepoznato…nema budžeta, nema vlade, teško je sagledati kako duboka politička kriza u Francuskoj može da se riješi“.

Iz redova njemačke Demohrišćanske stranke, koja je glavni favorit na predstojećim izborima u Njemačkoj u februaru, ipak stiže poruka da se „Evropa ne može lišiti Francuske, iako je pad Barnijeove vlada u nekoliko i hipoteka na stabilnost Evrope“.

Italijanski list „Korijere dela sera“ stavlja do znanja da je „makronizam umro“ i da je pokušaj predsjednika Makrona da ponovo stvori uporište u političkom centru propao.

Analitičar njemačko-francuskog instituta Mark Ringel upozorava da je „do urušavanja Francuske i Njemačke došlo u kritičnom trenutku kad moramo da se sučelimo s nizom problema, od komercijalnih zategnutosti s Kinom do povratka Trampa, a što zahtijeva snažnu Evropu“.

„Ali ako je Francuska politički blokirana isto kao i Njemačka, kako je moguće ići dalje?“, pita analitičar instituta iz Ludvigsburga.