Crnogorski pisac smatra da reakcija vlasti nakon tragedije na Cetinju svakoga mora da zabrine

Popović: Demokrate spremne do kraja da brane svoje pozicije, studentski protesti ispit da li je društvo potpuno potonulo u bezakonje

Milorad Popović (Foto: Cropix)
Milorad Popović (Foto: Cropix)

Neviđena bezobzirnost i elementarno neosjećanje za tragediju koja se dogodila na Cetinju - tim je riječima književnik Milorad Popović u razgovoru za Portal Analitka opisao ponašanje funkcionera Demokratske Crne Gore povodom masakra koji se 1. janaura dogodio u prijestonici.

- Nepojamni su svi njihovi užasni faulovi i nekultura. Od toga da njihov ministar u trenutku kada se događan masakr pita televizijske kamermane da li je fotogeničan pa do toga da uveče, na kraju dana, ne zna koliko je poginulih. Da im treba 20 sati da objave imena stradalih u gradu u kojem se svi gotovo međusobno poznaju. Psihopate i serijske ubice naći ćete svuda u svijetu, ali reakcije koje su bile kako od vlasti tako i od djela javnog mnjenja je nešto svakoga mora užasno da zabrine - ističe Popović.

Protesti mogu uticati da dođe do kadrovskih promjena, treba držati energiju

Sagovornik Analitike mišljenja je da će studentski protesti na kojima se traže ostavke političkog rukovodstva bezbjednosnog sektora vjerovatno uticati da dođe do određenih kadrovskih promjena.

- Toliko je tu skandaloznih stvari da će ovo biti ispit da li je ovo društvo potpuno potonulo u bezakonje i fašizam ili je ostala trunka svijesti, savjesti i odgovornosti za javno političko djelovanje. Ali, to nije izvjesno jer Demokrate su očigledno spremne da do kraja brane svaku svoju poziciju. A i njihovi mentori će možda, s obzirom na probleme koje ima Aleksandar Vučić u Beogradu, biti tvrdokorni da ne popuste - upozorava Popović.

 Povodom studentskih protesta, izrazio je i određenu zabrinutost.

- Bojim se da bi mogli biti kratkoga daha kao što su bili raniji protesti nakon 2020. Iskustvo nas uči, kako u Crnoj Gori tako i na drugim prostorima gdje su na vlasti nedemokratski i profašistički režimi – ukoliko nema političkog vođstva, snažne organizacije i lidera, ta energija se brzo raspe. I sami mentalitet Crnogoraca je takav da smo mi više ljudi trenutka. Gorštački smo mentalitet koji nije istrajan i koji nema političku kulturu dugog i organizovanog otpora - ukazuje Popović. 

Opozicija ima mogućnost da artikuliše otpor

Smatra da bi aktivniju ulogu u pružanju otpora morala da uzme parlamentarna opozicija.

- Kada vam je pao udio da zastupate interese jednog malog naroda čiji elementarni opstanak je u pitanju, strah ne može biti opravdanje. Nemojte se baviti politikom ako vas je strah, promijenite profesiju. Nažalost, u današnjem političkom vođstvu ne vidim nijednu odlučnu ličnost koja je spremna beskompromisno da brani prevashodno interese nacionalnih Crnogoraca, čiji se broj duplo smanjio u posljednjih 35 godina. To nije tema ni u našim intelektualnim krugovima. Imamo potpuno mediokritetstvo u cijeloj eliti jer ključne teme se ne stavljaju na sto. Uglavnom se bavimo marginalnim pitanjima i reakcijama na ove skandale koji su gotovo svakodnevni - naglašava Popović.

Poručuje kako opozicija, čak i u, kako navodi, nakaradnim demkoratijama poput crnogorske, ima najveću i odgovornost i mogućnost da artikuliše otpor.

- Zadnji je čas da se stvori jedinstveni pokret otpora na demkoratskoj i prozapadnoj platformi. S obzirom da iza režima stoje Beograd i Rusija onoliko koliko im treba, odnos snaga je takav da je svako pojedinačno stranačko rješenje gubitničko. Moraju se ujediniti i apelovati prema manjinskim narodima da se suoče sa svojim liderima. To je jedini način da Crna Gora ne uđe u scenario koji može ličiti na ono što smo imali devedesetih - izričit je Popović.

Jonikijeva izjava - fašističke nebuloza

Izjavu mitropolita SPC Joanikija da se srpski jezik u Crnoj Gori pohrvaćuje, kaže kako je teško komentarisati jer se, kako je rekao, radi o intelektualno potkapacitarnoj osobi.

- To su nebuloze šovinističke. Uz to oni govore stalno o pomirenju, ali o pomirenju koje bi bilo na srpskoj nacionalnoj osnovi i sve što negira srpski nacionalizam je za njih raskol. Njihovi šovinisti na društvenim mrežama nekažnjeno, jer nikoga od njih nije pozvalo tužilaštvo, tvrde da je svo zlo koje se dešava na Cetinju, božja odmazda protiv ateista, jeretika, antisrba... I u tom času oni insistiraju da se još jedan simbol karađorđevski postavi na vrh Lovćena na isti način na koji je Andrija Mandić postavio logo sa zgradom Zetske banovine u Skupštini Crne Gore. Fašizam ne može sam sebe korigovati i kada bi htio. Njega samo može korigovati odlučan otpor a toga danas nažalost u Crnoj Gori nema“, istakao je Popović.

Crna Gora mala moneta za potkusurivanje

Za čestitku Andrije Mandića povodom neustavnog Dana Republike Srpske, kao i izjavu Aleksandra Vučića da su Crnogorci separatisti, kaže da je na fonu njihove ideje o stvaranju etnički čiste države. 

- Računaju na novu podjelu Balkana što korespondira sa idejama Edija Rame o nekoj novoj Prizrenskoj ligi gdje bi se razgraničili Srbi i Albanci. Na tom fonu je i korumpiranje lidera albanskih i bošnjačkih stranaka i njihovo pridobijanje za ulazak u velikosrpsku vladu - naglašava Popović.

Podvlači da je Crna Gora tu tek mala moneta za potkusurivanje.

- Uvijek je istorija bila protiv malih naroda. Međutim, mi nemamo snažnih državnika, nemamo staru crnogorsku borbenost. Da smo pitali Evropu da li ćemo postojati ne bi od nas ništa ostalo. Podsjetiću vas da je 1856. kada je Rusija zaratila s Turskom protiv Krima, došao konzul ruski iz Dubrovnika kod knjaza Danila i naredio mu da Crna Gora objavi rat Turskoj, što u tom trenutku za Rusiju vojno nije značilo ništa a Crnoj Gori je stvaralo velike probleme. Danilo je otišao do kase, uzeo šaku dukata, stavio ih na sto i rekao: „Evo, ovo je pomoć Crne Gore Rusiji - podsjeća Popović.

Sve ukazuje da crnogorsko društvo srlja u novu katastrofu

Sagovornik Analitike ističe kako režim u Podgorici uspješno sebe predstavlja kao prozapadni upravo zbog toga što nema sposobne opozicije - ni političke ni intelektualne.

- Komentarišemo njihove skandale ali ništa do sada nijesmo anticipirali. Niti se organizovano pojavili i predstavili što se danas događa u Crnoj Gori. Oni uspijevaju da se Milojko Spajić, koji je besprizorni provincijski Minahauzen, prikaže zapadnim centrima kao prodemokratski i pronatovski. Međutim, unutar Crne Gore sprovode potpuno prorusku i velikosrpsku politiku. Podržavaju antizapadne resantimane koji su duboku ideološki i čiji je glavni centar u Srpskoj pravoslavnoj crkvi - ukazuje Popović.

Uspjeli su, kaže, da brutalnom propagandom sve ono što je bilo autohtono crnogorsko kroz vjekove sada prikazuju kao antisrpsko i anticrnogorsko.

- Sve ukazuje da crnogorsko društvo, ako se ne desi nešto što u ovom trenutku ne možemo da predvidimo, nesumnjivo srlja u novu katastrofu. Ako se unaprijed predate, onda sigurno ne možete ništa - zaključio je Popović.