Poruka predstavnika opozicije sa sinoćnjeg sastanka sa šefom Delegacije EU u Crnoj Gori

Sporazumom se obavezati na poštovanje mišljenja VK i uvesti moratorijum na izmjene Ustava i Zakona o dvojnom državljanstvu

Zgrada Skupštine Crne Gore (Foto: Skupština Crne Gore)
Zgrada Skupštine Crne Gore (Foto: Skupština Crne Gore)

Predstavnici opozicije i lideri Demokratske partije socijalista (DPS) i Socijaldemokrata (SD) Danijel Živković i Damir Šehović, na sastanku koji je organizovao šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Satler, iznijeli su rješenje za izlazak iz dugotrajne ustavne i parlamentarne krize i poručili da bi sporazum sa parlamentarnom većinom trebalo da podrazumijeva poštovanje mišljenja Venecijanske komisije radi razrješenja političke krize, ali i uvođenje moratorijuma na izmjene Ustava i Zakona o dvojnom državljanstvu.

Aktuelna politička kriza je izazvana smjenom doskorašnje sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović. Ona je smijenjena na sjednici Ustavnog odbora, čime je to skupštinsko tijelo preuzelo Ustavom jasno propisanu ulogu Ustavnog suda.

Sporno zasijedanje Ustavnog odbora proteklo je u atmosferi haosa, uz dimnu bombu i oštro negodovanje opozicije, a sve to nije spriječilo predsjednika Skupštine Andriju Mandića da na sjednici parlamenta usvoji zaključke Ustavnog odbora i konstatuje prestanak funkcije Dragani Đuranović. Zbog toga opozicija blokira, odnosno ne dozvoljava, rad Skupštine - zahtijevajući da se poništi ova neustavna odluka. 

- Na sastanku je ponovljen ranije izrečeni stav o spremnosti opozicije da potpiše sporazum kojim bi se riješila duboka politička i institucionalna kriza kojoj mjesecima svjedočimo, a sve u cilju trajne zaštite ustavnog sistema i pravnog poretka. Pomenutim sporazumom garantovalo bi se da bez postizanja konsenzusa neće biti predlagana rješenja koja dijele javnost, poput izmjena Ustava i Zakona o crnogorskom državljanstvu. Takođe, sporazum bi podrazumijevao zajedničko definisanje konkretnog pitanja koje će biti upućeno Venecijanskoj komisiji, uz obavezivanje svih strana da postupe u skladu sa dobijenim mišljenjem - navodi se u saopštenju.

U slučaju potpisivanja sporazuma, opozicija bi se vratila redovnom režimu rada u Skupštini Crne Gore. 

- Na taj način bi još jednom demonstrirala spremnost na konstruktivan pristup koji se odnosi na evropsku agendu, kao što je, uostalom, i ranije bio slučaj - istakli su oni.

Na kraju, opozicija je još jednom ponovila svoju posvećenost pronalaženju rješenja za izlazak iz krize, uz beskompromisnu odlučnost da zaštiti vitalne državne interese, kao i punu fokusiranost na realizaciju obaveza iz EU agende.