NATO operacija “Sea Guardian”: Crnogorski vojnici biće angažovani na patrolnim brodovima Mornarice Albanije
Pripadnici Vojske Crne Gore biće angažovane na patrolnim brodovima Mornarice Albanije u NATO pomorskoj operaciji "Sea Guardian" u Sredozemnom moru.
To je navedeno u Informaciji o zaključivanju Tehničkog aranžmana između ministrstava odbrane dvije zemlje u vezi sa pripremom za upućivanje i angažovanjem pripadnika Vojske Crne Gore na patrolnim brodovima Mornarice Albanije, koju je Vlada usvojila na posljednjoj sjednici.
Ministarstvo odbrane će za ovu namjenu u 2024. godini izdvojiti 27.770 eura, a kako je navedeno u Vladinom dokumentu, angažman pripadnika VCG u operaciji "Sea Guardian" će se kontinuirano realizovati, što će takođe biti prepoznato budžetom MO.
Tehničkim aranžmanom će se uspostaviti principi, definisati uzajamni odnosi, prava i obaveze Vojske Crne Gore i Oružanih snaga Albanije, a u skladu sa važećim NATO i nacionalnim pravilima i procedurama. Takođe, ovim dokumentom definisani su neophodni administrativni, pravni, finansijski, logistički i zdravstveni, ali i svi drugi aspekti tokom pripremne faze obuke za upućivanje, kao i tokom samog angažovanja u NATO pomorskoj operaciji.
Doprinos unapređenju sigurnosti
Skupština Crne Gore je 13. maja ove godine donijela odluku o upućivanju do četiri pripadnika Vojske Crne Gore u pomorsku operaciju "Sea Guardian" u Sredozemnom moru koju je NATO pokrenuo u novembru 2016. godine, imajući u vidu da sigurnost pomorskih linija komunikacije ima sve veći uticaj na širu bezbjednost.
Namjera je da se na ovaj način ojača situaciona svijest u pomorskom domenu, doprinese naporima na suočavanju sa prijetnjama od terorizma, ali i unaprijedi izgradnja kapaciteta partnerskih država ovog regiona.
- Upravo kroz angažman u operaciji "Sea Guardian", Crna Gora će dati doprinos nastojanjima Alijanse usmjerenim na unapređenje sigurnosti u Sredozemnom moru, kroz zajednički angažman NATO sa međunarodnim organizacijama i partnerskim državama regiona. S obzirom na to da će tokom učešća u navedenoj operaciji pripadnici VCG biti angažovani na patrolnim brodovima Mornarice Albanije, neophodno je uspostavljanje pravnog okvira kako bi se mogle nesmetano realizovati sve predviđene aktivnosti tokom integracijske obuke, kao i za vrijeme samog angažovanja u operaciji – navedeno je u Vladinoj informaciji.
Zbog toga je, kako su pojasnili, potrebno zaključiti Tehnički aranžman između ministarstava odbrane dvije države.
Dužnosti i obaveze
Albanija ovim sporazumom daje civilnu i vojnu pomoć u mirnodopskim uslovima gostujućim snagama koje se nalaze na njenoj teritoriji.
- Gostujuće snage podrazumijevaju sve komponente Vojske, uključujući svo ljudstvo za prijeme pripreme za angažovanje i tokom samog angažovanja u operaciji kako je definisano NATO SOFA – pojašnjeno je u Vladinom dokumentu.
Predloženim sporazumom Albanija će pružiti podršku pripadnicima VCG raspoređenim za potrebe obuke i učešća u operaciji u punom kapacitetu. Takođe, zemlja domaćin je dužna da obezbijedi smještaj, usluge snabdijevanja hranom i vodom u skladu sa primjenjivim bilateralnim sporazumom u vezi sa vojnom saradnjom oko pripremne faze za upućivanje i tokom angažovanja u operaciji.
Pored ostalog, navedeno je da je Albanija u obavezi da dozvoli pristup osoblju Crne Gore njenim vojnim objektima kao podršku aktivnostima obuke i brodovima Mornarice Albanije tokom anagažovanja u operaciji. Takođe, zemlja domaćin je obavezna da koordinira i pribavlja sva potrebna odobrenja za korišćenje poligona i objekata za obuku; koordinira, olakšava i pruža logističku podršku tokom kretanja, transporta, ali i daje medicinsku, infrastrukturnu i servisnu podršku zahtijevanu u granicama utvrđenim tehničkim angažmanom, te obezbijedi neophodan nivo zaštite snaga.
Sa druge strane, Crna Gora mora da obezbijedi prisustvo svojih pripadnika u pripremnoj fazi obuke i tokom angažovanja u operaciji u skladu sa ovim ugovorom i drugim relevantnim dokumentima. Takođe, dužna je da obezbijedi spisak opreme i osoblja angažovanih tokom obuke i samog angažmana u operaciji, najkasnije 15 dana prije raspoređivanja, da sa pažnjom pristupa korišćenju ustupljene opreme i objekata obezbijeđenih od strane Albanije, kao i da ih vrati u istom stanju.
Pridržavanje propisa
U slučaju oštećenja ustupljenih predmeta, to se prijavljuje snagama zemlje domaćina u trenutku vraćanja, kada bi se pregovaralo o odgovarajućoj nadoknadi troškova radi popravke ili zamjene.
Crna Gora je dužna i da se pridržava propisa i procedura Albanije u oblasti zaštite životne sredine, zdravlja i bezbjednosti, u vezi sa skladištenjem, transportom ili odlaganjem opasnih materija.
Uz to, mora da ima bezbjednosni sertifikat, stepena tajnosti “NATO tajno” u skladu sa nacionalnim procedurama za osoblje koje je određeno za ukrcaj na brod tokom integracijske obuke za učešće i samo učešće u operaciji.
Kako je navedeno u Vladinoj informaciji, ovaj tehnički aranžman ne utiče na bilo koji međunarodni sporazum u koji su uključeni Crna Gora ili Albanija.