Mandić hitno da objasni razloge poništenja Javnog poziva za imenovanje dva člana Savjeta AMU
Media centar, Centar za istraživačko novinarstvo-CIN, Akcija za ljudska prava, Institut za medije Crne Gore i Centar za građansko obrazovanje (CGO) uputili su danas zahtjev predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću, tražeći argumentovano objašnjenje povodom poništenja Javnog poziva za imenovanje dva člana Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge.
- Javni poziv nevladinim organizacijama iz oblasti medija za imenovanje jednog člana Savjeta, kao i poziv Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti (CANU) i Crnogorskom P.E.N. centru za imenovanje jednog člana Savjeta, predsjednik Skupštine uputio je 10. decembra 2024. godine. Rok za predaju dokumentacije bio je 45 dana i istekao je 24. januara ove godine. Međutim, posljednjeg dana roka, Mandić je poništio poziv iz javno nepoznatih razloga - navodi se u zajedničkom saopštenju koje potpisuju Goran Đurović (Media centar), Milka Tadić Mijović (Centar za istraživačko novinarstvo CIN-CG), Tea Gorjanc Prelević (Akcija za ljudska prava), Olivera Nikolić (Institut za medije Crne Gore) I Daliborka Uljarević (Centar za građansko obrazovanje).
Javnim pozivom je, kako dodajum tražena obimna dokumentacija od nevladinih organizacija kako bi dokazale svoje djelovanje u oblasti medija u prethodne tri godine
Ovakva odluka, u posljednji čas, kako poručuju, podriva povjerenje u demokratsko upravljanje i poštovanje vladavine prava.
- Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama, kao i preostala dva medijska zakona, nakon tri godine pripreme, usvojeni su u junu 2024. godine, kao dio tzv. IBAR zakona, a njihovo usvajanje i primjena bili su jedan od uslova za dobijanje pozitivnog IBAR-a. Dodatno, usvajanje medijskih zakona (a posebno Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama) bio je i jedan od uslova za ispunjenje završnih mjerila za privremeno zatvoranje poglavlje 10 – Informatičko društvo i mediji). Drugo završno mjerilo u vezi sa poglavljem 10 odnosi se na funkcionalno i samostalno djelovanje regulatora u oblasti elektronskih medija, odnosno Agencije za audiovizuelne medijske usluge - ističu u saopštenju.
Podsjećaju da je upravo (ne)djelovanjem Mandića odložena primjena Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama, jer je javni poziv raspisao sa skoro šest mjeseci zakašnjenjenja i to nakon insistiranja Delegacije Evropske unije.
- Posljedica takvog njegovog, ali i postupanja Administrativnog odbora, je situacija u kojoj danas Savjet Agencije ima tri od ukupno pet članova, koji moraju biti svi prisutni na svim sjednicama i svi glasati na isti način da bi se donijele odluke, jer u suprotnom Agencija ne može sprovoditi svoje zakonske nadležnosti. Za sprovođenje novog postupka imenovanja dva člana Savjeta Agencije biće potrebno najmanje dva mjeseca odnosno Agencija neće biti funkcionalna u tom periodu - ističu u saopštenju.
Ukazuju javnosti i da nedavno privremeno zatvoreno poglavlje 10 može biti ponovo otvoreno ukoliko se nastavi sa opstrukcijom primjene medijskih zakona.
- Odnos prema primjeni zakona i profesionalizaciji institucija je odnos prema pristupanju Evropskoj uniji, a ovo je jedan od primjera na kojem se vidi i ko su veto igrači ovog procesa. Politički motivisan inžinjering, nakon saznanja da se imenovanjem kredibilnih predstavnika NVO i CANU ili Crnogorskog P.E.N. centra gubi politički uticaj nad ovom Agencijom za audiovizuelne medijske usluge, nije valjan način primjene Zakona, a vjerujemo da će to biti adekvatno prepoznato od strane zainteresovane domaće i međunarodne javnosti - zaključuju u saopštenju.