Đukanović: Izborni procesi u Nikšiću i Herceg Novom su i ranije imali finansijsku i svaku drugu podršku iz Beograda

 (Foto: Televizija E)
(Foto: Televizija E)

Kada je riječ o lokalnim izborima u Herceg Novom i Nikšiću, politikoškinja Nikoleta Đukanovića očekuje negativnu kampanju, sa uplivima iz Beograda, ali i iz bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.

- Vjerujem da nijesmo napravili neki veliki zaokret, posebno kada govorimo o izbornom zakonodavstvu - kazala je ona gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E.

Nikšić i Herceg Novi su, dodaje ona, specifične opštine, koje su i ranijim izbornim ciklusima imale podršku vlasti iz Beograda. 

Očekuje da će na predstojećim izborima u tim opštinama kampanja biti bazirana na identitetskim pitanjima.

- Zloupotrebljavaće se i povećanje određenih plata, iako se zaboravlja šta su reperkusije svih tih aktivnosti, da ne govorimo o zloupotrebi podataka, odnosno o netačnim interpretacijama, i netačnim podacima, koje Vlada, a onda političke struje na lokalnom nivou vrlo zlonamjerno, neprecizno i neistinito interpretiraju građanima da bi došli do vlasti - rekla je Đukanović.

Prema njenom mišljenju, nakon što su predstavnici opozicije poslije sastanka sa premijerom Milojkom Spajićem i šefom delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johanom Satlerom, izričiti da će se vratiti u Skupštinu samo ukoliko bude potpisan sporazum koji bi predviđao obavezu poštovanja mišljenja Venecijanske komisije i ukoliko se uvede moratorijum na izmjene Ustava i Zakona o dvojnom državljanstvu, situacija je vrlo komplikovana.

To se, kako kaže, ne može riješiti brzo i na zadovoljstvo svih aktera na političkoj sceni, jer na takav zaključak se dolazi nakon reakcije premijera Crne Gore Milojka Spajića.

- Mogli smo vidjeti reakciju premijera koji je rekao da je opoziciji ponuđen Barometar 26, i da ne bi trebalo da insistiraju na pitanjima koja podrazumjevaju podjele ovog društva. Onda je pravo pitanje zašto gospodin Spajić i pozicione partije bježe od potpisivanja sporazuma kojim će se ograditi od namjere da se mijenja Ustav, kada riječ o jeziku, kada je riječ o uređenju dvojnog državljanstva, i neka druga pitanja…Gospodin Spajić jednom retorikom želi da kamuflira realno stanje stvari, da su i pozicione i opozicione partije te koje i dalje insistiraju na određenim pitanjima koje sigurno predstavljaju nekako okidač za mnogobrojne podjele u ovom društvu, ali  neka od tih pitanja su zaista važna, kao što su promjena Ustava, da ne govorimo o izmjenama Zakona o državljanstvu i sličnim pitanjima, koja  se prosto moraju riješiti, a koja se stavljaju i pokušavaju staviti po strani, upravo zbog toga što je u pitanju politička trgovina, da se nekako, kako god, uvede Crna Gora u EU, a posljedice ćemo rješavati nakon toga - rekla je Đukanović.

Najgore je što, dodaje ona, nijedan politički subjekt u parlamentu, niti van njega, ističe ona, neće da pokrene pitanje dugoročnog rješavanja pitanja Ustavnog suda, kako ne bi dolazilo do suprotnih pravničkih stavova oko kriterijuma neophodnih za penzionisanje sudija.

- Niko ne rješava uzrok ovog problema, svi se nekako baziraju da dobiju što više političkih poena iz ove situacije. Druga stavar je što i pozicione  i opozicione stranke taj sud doživljavaju isključivo kao političku instituciju, i žele njom da upravljaju. Tamo, nažalost, sjede ljudi koji su pristali na takvu igru, dakle ukoliko vi nemate Ustavni sud koga čine nezavisni pojedinci, i ukoliko to nije nezavisna institucija koja će djelovati shodno zakonskom okviru i pravu, bez obzira koje političke partije su na vlasti, mislim da ne možemo govoriti o elementarnoj demokratiji u Crnoj Gori - navela je Đukanović.

Objašnjava da je ključni cilj bivšeg Demokratskog fronta implementacija politika, vođenih iz Beograda, što je, kako kaže, veliko licemjerje i politička trgovina koja je gotovo beskrupulozna.

- Sa druge strane je i loše djelovanje opozicionih partija, jer ja sam zaista vjerovala da postoji makar nekoliko političkih opozicionih partija, bez obzira da li su u parlamentu ili ne, koje bi se istinski zalagale za dobrobit društva, a koje se ne bi zalagale samo za dolazak do vlasti, bez obzira sa kim bi tu vlast gradile. Mislim da nam je budvanski scenario, nažalost, ipak pokazao da su sve partije koje su nekad,  i koliko je danas obavljaju vlast na nacionalnom nivou primarno, usmjerene isključivo na dobijanje vlasti, i da je to, nažalost, početak i kraj svakog njihovog djelovanja, a da svi ostali napori koji su usmjereni na dobrobit građana, kao što je ovo pitanje oko jezika, državljanstva, predstavlja samo jedan kratkoročni instrument da se obračunavate sa većinom, trenutno - zaključila je Đukanović.