KAD SVJEDOCI DEMANTUJU NAVODE SDT: Detalji iz iskaza policijaca koji je radio u Sektoru za borbu protiv organizovanog kriminala kojim je rukovodio Zoran Lazović

Janičić: Prijave smo podnijeli protiv Zvicera i Kašćelana, procesuirali smo i glavne operativce

Iskaz svjedoka zapošljenog u Odsjeku za suzbijanje teških krivičnih djela, a koji se nalazio u okviru Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala, kojim je rukovodio Zoran Lazović, demantuje navode iz optužnice specijalnog tužioca Miloša Šoškića

 (Foto: Optužnica, Zvicer, Kašćelan)
(Foto: Optužnica, Zvicer, Kašćelan)

Policajac Nikola Janičić, koji je bio zaposlen od kraja 2019. godine u Odsjeku za suzbijanje teških krivičnih djela, na saslušanju u Specijalnom državnom tužilaštvu saopštio je da je taj Odsjek realizovao više predmeta protiv kavačke kriminalne grupe i da su procesuirali na desetine osoba iz tog mafijaškog klana, a prijave su podnijete i protiv vođa Radoja Zvicera i Slobodana Kašćelana.

Iskaz Janičića navodi se u optužnici koju je specijalni tuilac Miloš Šoškić podnio protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i nekadašnjeg policijskog funkcionera Zorana Lazovića, optužujući ih da su službene položaje podredili mafijškom klanu koji, prema procjeni bezbjednosnih službi, predvode Zvicer i Kašćelan. 

Zoran Lazović i Milivoje Katnić

Optužnica je napisana na 297 strana i navedene su odbrane optuženih, iskazi svjedoka i razgovori između više osoba sa nekad zaštićene Skaj aplikacije. 

Lazović se tereti da je bio na čelu kriminalne grupe a da su članovi osim Katnića postali tužilac Saša Čađenović i Lazovićev sin Petar Lazović, koji je bio zaposlen u Upravi policije. Lazović se tereti da je skinuo zabranu ulaska srpskim kriminalaca - Veljku Belivuka i Marku Miljkoviću kao i da je sa Katnićem od 2020. do 2022. godine obezbjeđivao privilegovani položaj klanu koji predvode Zvicer i Kašćelan, neprocesuranjem viskopozironiranih članova te grupe.

 Marko Miljković i Veljko Belivuk
OPASNE VEZE: (Photo: Marko Miljković i Veljko Belivuk)

ZVICER, KAŠĆELAN, RAFAILOVIĆ...

Ipak, iskaz svjedoka Janičića zaposlenog u Odsjeku za suzbijanje teških krivičnih djela, a koji se nalazio u okviru Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala, kojim je rukovodio Zoran Lazović, demantuje navode specijalnog tužioca Šoškića.

Prema riječima Janičića, Odsjek je radio najteža krivična djela koja su se odnosila na sukobe između škaljarskog i kavačkog klana. On je ispričao da su 2019. godine realizovali akciju u Nikšiću u kojoj je uhapšen Radovan Mujović i članovi kavačkog ogranka iz tog grada.

Radovan Mujović
AKCIJA HAPŠENJA KOJU SDT NE ŽELI DA VIDI:(Photo: Radovan Mujović)

-Tokom 2020. godine u predmetu „Cover me“ procesuirano je 20 pripadnika kavačkog klana iz Budve, Nikšića, Cetinja i Podgorice koji su bili okupljeni oko Vasilija Rafailovića i Radovana Mujovića koji su bili glavni operativci kavačkog klana. Rafailović je bio označen kao vođa ogranka tog klana u Budvi, a Mujović jedan od vođa u Nikšiću i to na osnovu operativnih saznanja koje je policija raspolagala u tom trenutku – ispričao je Janičić. 

Dodao je i da su od ogranka kavčkog klana na Cetinju proceuirani Petar Lipovina, Mošo Paović, Filip Knežević, Nikola Drecun...

Policajac Janičić predočio je tužiocu Šoškiću i da su u Podgorici uhapšeni Filip Bešović i Goran Rakočević, dok su u Herceg Novom prijave podnijete protiv Nemanje Zurovca, Ilije Aleksića, Jovana Žmukića i Slavka Raičića koji su slovili za članovi kavačkog klana. 

Svjedok je ukazao i da su uhapšene osobe koje su pokušale da u Zeti ubiju Igora Krstovića u januaru 2020. godine, a koji prema opertivnim podacima policije, slovi za jednog od šefova podgoričkog ogranka škaljarskog kriminalnog klana. 

Naglasio je i da su njegove kolege u slučaju ubistva Nikole Stanišića podnijeli prijavu protiv Kaščelana i Zvicera i koliko se sjeća tom prijavom je dvanaset osoba bilo obuhvaćeno.

SASLUŠANJE SVJEDOKA SARADNIKA

-U većini tih predmeta postupajući tužilac bio je Saša Čađenović, a u nekim predmetima i specijalna tužiteljka Nataša Bošković. Početne informacije na osnovu kojih smo formirali predmete na jutarnjim sastancima dobijali smo od našeg rukovodioca Milorada Žižića. 

Odsjek za suzbijanje teških krivičnih djela je svojim radom došao do svjedoka saradnika od kojih je većina bila protiv kavačke kriminalne grupe – ispričao je Janičić.

On je objasnio i da su u predmetu hercegnovske grupe imali svjedoka saradnika M. K. i da su protiv više osoba podnijeli krivične prijave. Kada je u pitanju Novljanin Duško Roganović, prema riječima Janičića, tužilac Čađenović mu je rekao da nema dovoljno dokaza protiv njega jer se osoba koja je dobila status svjedoka nikada nije srela sa Roganovićem, već je samo imala komunikaciju sa njim na kriptovanoj aplikaciji.

-Došli smo na ideju da opet prikupimo obavješetnja od M. K. i sa tim se saglasio tužilac Čađenović. Obavještenja sam prikupio sa kolegom Nikolom Žižićem. U toj izjavi on je govorio o distribuciji kokaina u Herceg Novom. Pominjao je Roganovića, ali ni tada nije rekao da se lično sa njim sreo i naveo je „da misli ili da zna“ da on stoji iza nabavke i distribucije kokaina u Herceg Novom – ispričao je Janičić.

Za M. K. naveo je da je prije ulaska u program zaštite svjedoka bio narkoman i da je taj podatak iznio on sam. Takođe, Janičić smatra da je M. K. radio za obje kriminalne grupe odnosno javljao kretanja suprotstavljenih članova kriminalne organizacije te i da je za to dobijao kokain koji je konzumirao, a dio i prodavao.

Janičić je tokom svjedočenja naglasio da nikada nije dobio nezakonito obavezujuće uputstvo od tužioca Čađenovića.

U istrazi je, u svojstvu svjedokinje, iskaz dala i specijalna tužiteljka Mira Samardžić koja je navela da joj tadašnji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić nikada nije rekao da ne preduzima krivično gonjenje protiv neke osobe.

-Ukoliko smo imali različita mišljenja u predmetima ja sam mu rekla da se ja u tom slučaju izuzimam. Stojim iza svake svoje odluke – ispričala je tužiteljka Samardžić.

Tužilac Šoškić je 11. oktobra Višem sudu podnio optužni akt protiv Lazovića i Katnića i predložio produženje pritvora što je Viši sud prihvatio. Oni se od 14. aprila nalaze u Istražnom zatvoru.

Miloš Šoškić
ČINJENICE DEMANTUJU NAVODE IZ OPTUŽNICE: (Photo: Miloš Šoškić)

TUŽILAC O OPTUŽNICI

Do sada su održana dva ročišta za provjeru optužnice i tužilac Šoškić je u sedmosatnom izlaganju zatražio od vijeća kojim predsjedava sudija Zoran Radović da je potvrdi, jer smatra da ima dovoljno dokaza protiv Katnića i Lazovića. Šoškić je čitao detelje iz optužnog akta u najvećem dijelu citirajući skaj komunikacije u kojoj optuženi nikada nijesu učestvovali. Analiza je pokazala da Lazović i Katnić nijesu koristili skaj komunikaciju. Jedino se u razgovorima drugih osoba pominju inicijali i nadimci za koje Šoškić tvrdi da je riječ o Zoranu Lazoviću i Milivoju Katniću. 

Šoškić je bio kategoričan da su dokazi prikupljeni u skladu sa zakonom i da upućuju na osnovanu sumnju da je Lazović formirao kriminalnu grupu čiji članovi su postali Katnić, Čađenović i Petar Lazović.

Optuženi Katnić je nakon završenog izlaganja tužioca Šoškića predočio sudu da SDT krije krunski dokaz za njegovu odbranu - upravo jedan razgovor Radoja Zvicera.  Takođe, Katnić je zatražio od suda da obezbijedi informaciju koliko je SDT u 2020. i 2021. godini procesuiralo osoba iz kavačke kriminalne grupe i naveo da je za te dvije godine istraga pokrenuta protiv 100 osoba iz tog mafijaškog klana. Advokati su nakon završetka ročišta bili kategorični da optužnica nikada neće bit potvrđena. 

Pravni savjetnik Katnića, ugledni zagrebački advokat Anto Nobilo smatra da Tužilaštvo nema pravi dokaz protiv optuženih i to će javnost vidjeti 29. novembra kada će odbrana i optuženi iznijeti stav o optužnom aktu.