Vujović: Za izjavu Ivana Miloševića nadležni Tužilaštvo i AMU

Svi koji se usuđuju da izgovore teške riječi koje upućuju na podsticanje diskriminacije i širenje mržnje moraju dobiti jasan, direktan i snažan odgovor da su takve poruke neprihvatljive, kazala je ministarka kulture i medija Tamara Vujović.
Poslanik Bošnjačke stranke Jasmin Ćorović upitao je Vujović u parlamentu šta ćetpreduzeti po pitanju sve češćeg govora mržnje i širenja šovinizma na pojedinim medijima.
- Nedavno je izvjesni Ivan Milošević, da stvar bude gora novinar po profesiji, u emisiji "Pressing" na Gradskoj televiziji javno iznio stav da je "nepristojno da spoljnu politiku Crne Gore vodi predstavnik nacionalne manjine“. Niko se iz pomenute televizije nije oglasio ili ogradio od ovako očiglednog govora mržnje, niti je do postavljana ovog pitanja iko od nadležnih institucija reagovao i osudio ovu vrstu javnog nastupa koji direktno udara na prava pripadnika manje brojnih naroda, multikulturalnost Cme Gore i njen gradanski karakter - naveo je Ćorović u pitanju.
Vujović je odgovorila da u konkretnom slučaju nadležnost pripada dvjema institucijama.
- Prva je nezavisni regulator – Agencija za audiovizuelne medijske usluge, koja ima zadatak da ocijeni da li postoje osnove za pokretanje postupka protiv emitera u čijem je programu iznesena sporna izjava. Druga institucija je tužilaštvo – koje treba da procijeni da li takva izjava sadrži elemente govora mržnje i da, shodno tome, preduzme odgovarajuće pravne korake. U slučaju pokretanja postupka, nadležnost bi dalje imao sud, koji bi donio konačnu odluku u skladu sa zakonom - ocijenila je Vujović.
Zajednički odgovor
Vujović je u odgovoru navela da je ključno pitanje na koje se zajednički mora ponuditi odgovor je kako sistemski suzbiti govor mržnje. Rješenje, kako kaže, nije jednostavno niti se može postići preko noći, ali smatra da postoji zajednički put kako bi se ova pojava efikasno adresirala i umanjio njen štetan uticaj.
- Kao što je svima nama poznato, govor mržnje se najčešće širi putem tabloida iz okruženja takozvani "instant portali", koji se često osnivaju sa ciljem diskreditacije političkih protivnika. Takođe, značajan izvor dezinformacija i govora mržnje šire lažni profili na društvenim mrežama, koji djeluju anonimno i bez odgovornosti. Vrlo je malo primjera da tradicionalni mediji koji su etablirani u Crnoj Gori u kontinuitetu i sa namjerom šire govor mržnje - istakla je Vujović.
Ona je podsjetila da je u Akcionom planu za sprovođenje Medijske strategije 2023-2027 predviđeno niz mjera među kojima su: formiranje Mreže za borbu protiv govora mržnje i dezinformacija, definisanje govora mržnje kao krivičnog djela, uspostavljanje saradnje sa globalnim intemetskim kompanijama i društvenim mrežama sa ciljem definisanja odgovornosti za plasiranje informacija na ovim kanalima, novine u Zakonu o medijima koja normira da hitan sudski postupak zbog govora mržnje putem medija moze incirati i onaj koje meta govora mrznje, a ne samo državni tužilac....
- Naravno, posebnu pažnju obraćamo na medijsku pismenost, kojoj je posvećeno čak 15 mjera, u Akcionom planu za sprovođenje Medijske strategije. Prva je formiranje Nacionalnog savjeta za medijsku pismenost, zatim uvođenje medijske pismenosti u svim osnovnim i srednjim školama kao obaveznog izbornog predmeta, revidiranje i unapređenje svih programa medijske pismenosti u školama
Kako je rekla, istražni organi, u skladu sa važećim zakonodavstvom, imaju ovlašćenje da pokreću postupke pred nadležnim sudovima u slučajevima širenja govora mržnje.
- Međutim, smatramo da to, iako nužan korak, nije ni izbliza dovoljan mehanizam u borbi protiv ove ozbiljne društvene pojave. Sankcije, iako neizostavne, ne mogu biti jedini alat u suzbijanju govora mržnje - ocijenila je Vujović.
Kultura dijaloga
Neophodno je, apostrofirala je, da svi javni akteri, kroz lični primjer i odgovorno javno djelovanje, doprinesu stvaranju kulture dijaloga i tolerancije, posebno prilikom rasprava o temama koje izazivaju snažne emocije kod pojedinaca.
- Pošto je jasno da nema te zakonske norme u medijskim ili bilo kojim zakonima koja ovo može u potpunosti riješiti, poseban akcenat stavljamo na Mrežu za borbu protiv govora mržnje i dezinformacija. U ostvarivanju ovog cilja oslanjamo se na saradnju sa Univerzitetom, medijima koji dosljedno poštuju Etički kodeks, kao i nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom ljudskih prava i promocijom medijske pismenosti. Planirano rješenje je snažno i svakodnevno razobličavanje dezinformacija, njihovih izvora, platformi preko kojih se šire i onih koji ih pronose i time truju društvo. Ovaj pristup podrazumijeva zajedničko djelovanje državnih institucija, profesionalnih medija i organizacija civilnog društva - kazala je Vujović.
Brza i odlučna reakcija
Kako je pojasnila, ključna uloga Mreže za borbu protiv govora mržnje i dezinformacija bila bi identifikacija i javno ukazivanje na autore i prenosioce lažnih vijesti, uz osiguravanje da cjelokupna javnost u Crnoj Gori bude upoznata sa tim slučajevima.
- Ovakav pristup ne samo da bi povećao odgovornost onih koji svjesno manipulišu informacijama, već bi istovremeno jačao profesionalno i slobodno novinarstvo, koje se zasniva na činjenicama i etičkim standardima. To bi bila ključna uloga Mreže – koja bi se time bavila svakodnevno - dodala je Vujović.
Brza i odlučna reakcija ključna je u suzbijanju širenja govora mržnje i dezinformacija, a tu posebnu ulogu, navodi Vujović, imaju mediji i organizacije civilnog društva.
- Neposredno ukazivanje na one koji zloupotrebljavaju novinarstvo i svjesno manipulišu građanima Crne Gore predstavlja osnovu borbe kako za iskorenjivanje ovih pojava, tako i za obnovu povjerenja - naglasila je Vujović.
Prema njenim riječima, hitan sudski postupak zbog širenja mržnje moguć je i na osnovu zahtjeva stranke koja traži zaštitu posebnih prava, dakle stranke koja je meta govora mržnje, a ne samo na osnovu zahtjeva tužioca
- Medijska pismenost predstavlja dugoročno najefikasniji odbrambeni mehanizam protiv govora mržnje i dezinformacija, ali i snažan društveni odgovor na one koji aktivno koriste ovu retoriku. Često su to uticajne javne ličnosti iz različitih sfera društva, čiji istupi, obilježeni teškim riječima i zapaljivim narativima, inspirišu čitave grupe ljudi da ih slijede – bilo na društvenim mrežama ili u javnom prostoru - naglasila je Vujović.