Novović: Pravda ne može biti potpuna bez oduzimanja nelegalne imovine
Pravda ne može biti potpuna ukoliko se ne osigura da imovina stečena kriminalom bude oduzeta, poručio je glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i dodao da se na taj način kriminalnim strukturama zadaje udarac od kojeg se ne mogu oporaviti.
On je, na Nacionalnoj antikorupcijskoj konferenciji, koju je organizovala Mreža za aformaciju nevladinog sektora (MANS), rekao da korupcija nagriza temelje društva, urušava povjerenje građana u institucije i koči sveobuhvatan napredak države.
- Stoga je borba protiv korupcije ne samo pravni, nego i moralni imperativ od presudnog značaja za doborbit Crne Gore - rekao je Novović.
Kako je kazao, oduzimanje imovine stečene kriminalom i imovine bez dokaza porijekla, zauzima centralno mjesto u savremenom krivičnom pravu.
Novović je naveo da su, u suprotstavljanju kriminalnim strukturama, finansijske istrage i postupci oduzimanja imovinske koristi jednako važni kao i sam krivični postupak.
- Pravda ne može biti potpuna ukoliko se ne osigura da se imovina stečena kriminalnom djelatnošću oduzme od onih koji su je nelegalno stekli - rekao je Novović.
On je istakao da se oduzmanjem nelegalno stečene imovine kriminalnim strukturama zadaje udarac od kojeg se ne mogu oporaviti.
Prema riječima Novovića, to ima i snažan preventivni efekat.
Ministar pravde Bojan Božović rekao je da iskustvo, preporuke i znanje nevladinog sektora treba da koriste institucije državne uprave, kako bi zajedno na partnerskim osnovama kreirali zakonodavni okvir i implementirali sve što je neophodno.
On je podsjetio da je u više navrata najavljivan da će Zakon o oduzimanju imovine steče kriminalnom djelatnošću biti izmijenjen i da će višedecenijska nepravda biti makar jednim dijelom ispravljena.
- Još nijesmo uspjeli u toj namjeri, izmjene koje su usvojene kroz IBAR zakona su bile samo jedan dio preporuka koje su usvojene - rekao je Božović i naveo da je Ministarstvo pravde formiralo radni tim koji će se baviti tim izmjenama i dopunama.
On je istakao da su im potrebne sugestije SDT-a, sudova, civilnog sektora i drugih institucija.
- Ukoliko želimo da zatvorimo poglavlja 23 i 24 do kraja 2026. godine, što je predviđeno mapom puta, drugo završno mjerilo odnosi se na konkretizaciju oduzimanja imovinske koristi stečene kriminalom. To je drugo mjerilo, bez ispunjavanja obaveza iz tog mjera mi nećemo moći da završimo ovaj proces - rekao je Božović.
Zamjenik izvršnog direktora MANS-a Dejan Milovac kazao da je da se crnogorsko društvo ne bavi slabljenjem finanijske moći kriminalnih grupa.
- Tako da su organizovane kriminalne grupe i dalje sposobne da kreiraju ambijent koji vrlo lako može da bude nastavak ambijenta koji smo imali do 2020. godine - naveo je Milovac.
Kako je kazao, nikada se ne može do kraja biti osigurano da će predmeti koje pokreće SDT imati adekvatan epilog na sudu.
- Bojim se da će, ako SDT ne bude imalo veću podršku od izvršne vlasti, taj trud biti uzaludan i da ćemo imati ponavljanje slučajeva Šarić, Kalić - rekao je Milovac.
On je istakao da će sve što je do sada postignuto biti uzaludno ako ne bude podrške izvršne vlasti.