Gradonačelnik Podgorice poručio da će odluka uskoro biti upućena gradskom parlamentu

Mujović najavio: Gradićemo stanove za vatrogasce

 (Foto: Portal ETV/Tamara Klikovac )
(Foto: Portal ETV/Tamara Klikovac )

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović najavio izgradnju stanova za vatrogasce i zaposlene u Glavnom gradu.

Mujović je rekao da će gradska uprava odluku o dodjeli prostora za gradnju stanova uputiti Skupštini Glavnog grada.

Sa događaja

- Želim da obradujem hrabre ljude, kojih se uglavnom sjetimo u situacijama kada imamo problema sa vatrom. Ova gradska administracija će da bude vrlo odgovorna i pokrenuli smo proceduru, odnosno uputiti odluku Skupštini Glavnog grada da se dodijeli prostor za izgradnju stanova za vatrogasce. To je plan za vatrogasce i zaposlene u Glavnom gradu. Vatrogasci su nam prioritetni i brzo se može očekivati da se prema skupštini uputi taj zahtjev - kazao je Mujović prilikom predstavljanja nove opreme u Službi zaštite i spašavanja Glavnog grada.

Sa događaja

 On je rekao da za ovu inicijativu veliku zaslugu ima i bivša predsjednica gradskog parlamenta Jelena Borovinić Bojović.

- Zajedno smo se dogovarali o ovome još dok je bila prošla požarna sezona. Ta procedura je prilično složena, ali došli smo do kraja i zadovoljstvo mi da to mogu saopštiti pred početak požarne sezone, kao dodatnu motivaciju za vaš rad - poručio je Mujović vatrogascima.

"Gradska preduzeća neće stati"

Komentarišući izjavu novoizabranog predsjednika Skupštine Glavnog grada Srđana Perića da mu još nijesu stigli na sto statuti gradskih preduzeća, Mujović je rekao da su oni pripremljeni, te da će biti predati u skupštinsku proceduru ako lider Preokreta smatra da tako treba. Poručuje i da gradska preduzeća normalno funkcionišu i da "neće stati".

- Mnogi su priželjkivali i prizivali scenario potpunog kolapsa. I tada sam znao i tvrdio da do zastoja neće doći. Danas je 23. jun, zastoja nema, preduzeća novrmalno funkcionišu. Bilo je problema oko primjene novog Zakona o privrednim društvima, ne zbog naše inertnosti ili nemogućnosti da uskladimo statute sa njim, već zbog neprimijenjenosti tog akta. U praksi je takvo rješenje u koliziji sa brojnim drugim zakonima i ne bi doprinio efikasnosti i funkcionalnosti rada gradskih preduzeća - istakao je Mujović.

On je rekao da imaju 12 mjeseci da se usklade sa novim zakonom koji je nedavno izglasan u skupštini.

- Sa druge strane, imamo mišljenje Zajednica opština koja ima drugačije mišljenje od onoga što tvrdi Glavni gradski administrator. Kako god bilo, imamo izlaz iz potencijalnog problema - kazao je gradonačelnik.

Mujović je napomenuo da su opozicione partije i članovi, kako je rekao, nove koalicije DNP-DPS-ES-SEP isticali kako podgorička vlast želi po svaku cijenu da uvede prinudnu upravu. Pokazalo se, tvrdi on, da je situacija drugačija.

Možda bi se trebalo zapitati - da smo stvarno htjeli prinudnu upravu, da li smo je možda mogli uvesti 15. juna kada je Zakon o privrednim društvima stupio na snagu, a mi to nijesmo izglasali u Skupštini Glavnog grada. Da smo država, ja ili koalicija koja je na vlasti imali lošu namjeru mogli smo išli u tom pravcu i zahtijevati i učiniti sve da se baš tog dana uvede prinudna uprava. Prinudne uprave nema, ona je bila cilj samo onih koji su imali druge namjere i vidite kako su ih formalizovali kroz koaliciju. Neka im je na čast, bićemo svi pred sudom građana, pa ćemo vidjeti kako će ko proći do juna sljedeće godine - poručio je Mujović.

"Narednih dana eksproprijacija, pa sanacija bazena crvenog mulja"

Govoreći o sanaciji bazena crvenog mulja, Mujović je najavio da će se narednih dana krenuti u proces eksproprijacije.

- U jeku priče o Botunu, mnogi zvaničnici Opštine Zeta, prije svega njihov predsjednik, kao i protivnici kolektorskog postrojenja, rekli su da je crveni mulj potpuno nevažan za mještane Botuna, da je to problematika koja se može tretirati po kategorijom "Š". Evo vidite da ne postoji ništa važnije od bazena crvenog mulja i Glavni grad ne može ništa preduzeti. Vlada će tu preduzeti korake, odnosno već se preduzimaju iako to nije vidljivo na prvi pogled. To je prostor od javnog interesa i sad je potrebno izvršiti eksproprijaciju - kazao je Mujović.

Pošto je pokrenut sudski spor pred Vrhovnim sudom, Mujovć ističe da bi mogli doći u situaciju da se islate sredstva nekome ko to ne zaslužuje.

- Potencijalno postoji mogućnost da se izvrši konfskacija bazena crvenog mulja. Takođe, CETI sprovodi aktivnosti u smislu kategorizacije opasnog otpada. Mislim da je ta studija pri kraju i mislim da ćemo u narednim danima biti u mogućnosti da izvršimo eksproprijaciju i da se krene u proces sanacije - poručio je Mujović.

Programska šema

09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 13:05
INFOINFORMATIVA
13:05 15:00
VIKEND POPODNEEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.