Peti evaluacioni izvještaj eksperata Savjeta Evrope, ispunjene svega tri od 22 preporuke

GRECO: Ograničen napredak u Crnoj Gori u sprečavanju korupcije na visokim izvršnim funkcijama i u policiji

Što se tiče najviših izvršnih funkcija, iako se čini da je u toku niz značajnih zakonskih i drugih inicijativa, postignuti napredak je vrlo ograničen, konstatuje se u izvještaju

Grupa država protiv korupcije (GRECO) Savjeta Evrope u danas objavljenom izvještaju o Crnoj Gori, ocjenjujući napredak postignut u sprovođenju preporuka iz Petog kruga evaluacionog izvještaja iz 2022. godine o sprečavanju korupcije i promovisanju integriteta u vladama (najviše izvršne funkcije) i agencijama za sprovođenje zakona, zaključuje da je Crna Gora zadovoljavajuće sprovela svega tri od 22 preporuke.

Implementirane preporuke odnose se na jačanje provjera integriteta u procesu imenovanja na visoke funkcije, kao i na operativnu nezavisnost policije. Od preostalih 19 preporuka, jedanaest je djelimično sprovedeno, dok osam nije sprovedeno uopšte.

Što se tiče najviših izvršnih funkcija, iako se čini da je u toku niz značajnih zakonskih i drugih inicijativa, postignuti napredak je vrlo ograničen, konstatuje se u izvještaju. 

Dok je uvođenje provjera integriteta u vezi sa kandidatima za imenovanje na funkcije šefa kabineta premijera i savjetnika premijera i potpredsjednika vlade za pohvalu, provjere integriteta za kandidate za ministre i državne sekretare prije njihovog imenovanja još uvijek nijesu uspostavljene.

Ohrabrujuće je da je odobren novi sastav Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije i da su mu određeni zadaci. Ipak, njegova interakcija sa drugim državnim tijelima odgovornim za prevenciju korupcije tek treba da bude utvrđena kako bi se osigurala dosljednost.

Koordinisana strategija za prevenciju korupcije na najvišim izvršnim funkcijama na osnovu odgovarajućih procjena rizika nije usvojena, a kodeks etike koji se primjenjuje na osobe na najvišim izvršnim funkcijama (PTEFs) tek treba da bude usvojen. Potrebno je sprovesti obuku za PTEFs o etici i integritetu, i omogućiti im povjerljivo savjetovanje o ovim pitanjima.

Iako je izvršena detaljna analiza Zakona o sprječavanju korupcije, sveukupni pravni okvir za sprječavanje i borbu protiv korupcije nije pregledan kako bi se osigurala njegova koherentnost i efikasnost. Potrebni su odlučni koraci kako bi se obezbijedile nezavisne procedure zapošljavanja zasnovane na zaslugama za novo osoblje Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) i povećanje njenog osoblja.

Poteškoće u pristupu informacijama u vezi sa složenim mehanizmom žalbe na odbijanja pružanja pristupa javnim informacijama nijesu riješene, dok je razvoj Zakona o lobiranju obećavajući. Dalji zakonski rad je u toku u vezi sa definisanjem poklona i proširivanjem tipova i kategorija poklona koji bi trebalo da budu zabranjeni, ali oni još nijesu pretočeni u zakon.

Potrebno je osigurati da se izjave o imovini i prihodima PTEFs sistematski i suštinski provjeravaju zbog njihove uloge u donošenju odluka na samom vrhu izvršne vlasti; ovo pretpostavlja adekvatne ljudske resurse ASK, što je još uvijek neriješeno pitanje. Na kraju, pravila o imunitetu koji se pruža članovima vlade treba pregledati kako bi se izričito isključila sva krivična djela povezana sa korupcijom.

Što se tiče agencija za sprovođenje zakona, rezultati su još skromniji. Procjena rizika od neprimjerenih uticaja na policiju je uključena u nedavno usvojeni Plan integriteta Ministarstva unutrašnjih poslova. Provjere integriteta su uvedene prema novim Pravilima o imenovanju Menadžera za integritet unutar Ministarstva. 

Međutim, nije primijećen napredak u pogledu uvođenja provjera integriteta za policijske službenike u kontekstu njihovih imenovanja i unapređenja, kao i tokom njihovog službovanja. Odbor za etiku je pokrenuo reviziju Etičkog kodeksa policije, ali proces nije završen. Interni kontrolni sistem Ministarstva unutrašnjih poslova treba da se ojača boljom koordinacijom njegovih različitih tijela, a nezavisni eksterni mehanizam za žalbe protiv policije nije uspostavljen. Preduzete su neke mjere, uključujući obuku, kako bi se povećala svijest o zakonodavstvu i procedurama zaštite uzbunjivača, ali broj policijskih službenika koji učestvuju u ovim inicijativama ostaje nizak.

- Dalji napredak će biti potreban u narednih 18 mjeseci kako bi se postigao adekvatan nivo usklađenosti sa preporukama - zaključuje GRECO.