Skupština Prijestonice zahtijeva smjenu rukovodstva bezbjednosnog sektora i nezavisnu međunarodnu istragu
Skupština Prijestonice Cetinje usvojila je zaključke povodom tragičnom događaja u tom gradu u kojem je život izgubilo 13 građana, a među njima su zahtjev za smjenu kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sektora, sprovođenje nezavisne međunarodne istrage, transformisanje Odjeljenja bezbjednosti u Centar bezbjednosti Cetinje...
Od prisutnih 30 odbornika, glasalo je njih 27 i svi su bili zaključke koje je pročitao potpredsjednik lokalnog parlamenta Mirko Stanić iz redova Socijaldemokratske partije (SDP). Nijesu glasali odbornici Demokrata.
- Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva bez odlaganja podnošnje ostavki i smjene kompletnog rukovodstva bezbjednosnog sketora, koordinatora Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno-bezbjednosnog sektora, ministra unutrašnjih poslova, direktora Uprave policije, kao čin preuzimanja objektivne i profesionalne odgovornosti u cilju potvrde postojanja institucionalne spremnosti i volje da se pristupi ozbiljnim i suštinskim reformama u bezbjednosnom sektoru - naveo je Stanić.
Takođe, Skupština zahtijeva od nadležnih institucija sprovođenje nezavisne međunarrodne istrage, forenziku i rekonstrukciju događaja sa ciljem utvrđivanja personalne odgovornosti i konkretnih propusta u radu bezbjednosnog sektora.
- Rok za sprovođenje je 90 dana od donošenja zaključaka - precizirao je Stanić.
Skupština će tražiti od Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih državnih institucija jasno utvrđivanje, taksativno navođnje i dostavljanje izvještaja o nepreduzetim radnjama, nepodnešenim prijedlozima zakonskih rješenja, podzakonskih akata, odluka i mjera iz oblasti za koji je nadležan bezbjednosni sektor države u periodu od 12. avgusta 2022. do 1. januara 2025. godine. Rok za sprovođenje je, kako je saopštio Stanić, 30 dana od dana donošenja zaključaka.
- Skupština Prijestonice Cetinje zahtijeva od Uprave policije i nadležnih državnih institucija i sektora bezbjednosti bez odlaganja izradu procjene trenutne bezbjednosne situacije u Prijestonici Cetinje koja će između ostalog sadržati informaciju o tome da li se građanima Prijestonice garantuje bezbjednost - naglasio je Stanić.
Takođe, Skupština Prijestonice Cetinje traži dostavljanje izvještaja o tome da li su porodice žrtava tragedije u naselju Medovina od strane Ministarstva unutrašnjih poslova i bezbjednosnih službi dobili odgovarajući tretman i da li su iniciajtive koje su pokrenute sa njihove strane dobile odgovore u zvaničnoj formi.
- To se prevashodno odnosi na Markov i Mašanov zakon. Koliko je osoba u periodu od dvije i po godine odgovaralo za propuste, ako ih je bilo i koliko smjena i disciplinskih postupaka se desilo, kao jedan od odgovora ljudske, moralne, subjektivne ili neke druge odgovornosti - odgovore na ta pitanja traži lokalni parlament.
Rok za sprovođenje ovih zaključaka je 30 dana od njihovog usvajanja.
Uzimajući u obzir tragična iskustva i složenost ukupnog bezbjednosnog miljea i situaciji na Cetinju, Skupština Prijestonice zahtijeva da se bez odlaganja pokrene postupak da Odjeljenje bezbjednosti Cetinje preraste u Centar bezbjednosti kroz nužno i obavezno jačanje kadrovskih i tehničkih kapaciteta.
- Rok za sprovođenje je 90 dana od donošenja zaključaka - saopštio je Stanić.
Iz istih razloga, lokalni parlament traži od Ministarstva unutrašnjih poslova pozicioniranje Regionalnog centra na Cetinju, stacionara, baze ili sjedišta odgovarajućeg specijalnog policijskog odjeljenja, povezivanje južne i srednje regije. Dat je rok od 90 dana za ispunjenje ovog zahtjeva.
U što kraćem roku zahtijevano je i obezbjeđenje adekvatnog broja policijskih službenika na teritoriji Cetinja i uvođenje partovskih policajaca, policajaca u zajednici uzimajući u obzir bezbjednosnu situaciju, u skladu sa standardima i praksom Evropske unije.
- Skupština Prijestonice zahtijeva da Ministarstvo unutrašnjih poslova, u saradnji sa Prijestonicom Cetinje, na teritoriji cijelog grada uspostavi savremeni sistem video nadzora. Rok za sprovođenje je 180 dana od dana donošenja zaključaka - zaključio je Stanić.
Vanredna sjednica Skupštine Prijestonice Cetinje, sazvana na zahtjev gradonačenika Cetinja Nikole Đuraškovića, počela je minutom ćutanja.
- Zbog tragedije koja je zadesila Prijestonicu i posebnog pijeteta prema proodicama žrtava i povrijeđenih u ovom trenutku bi svaka izgovorena riječ mogla pogrešno da se shvati. Jednoglasno je dogovoreno da na današnjoj sjednici ne bude proceduralnih pitanja, niti diskusija odbornika, ni predstavnika lokalne uprave - rekla je predsjednica Skupštine Prijestonice Milena Vujačić.
Aco Martinović ubio je 1. januara na Cetinju na pet lokacija dvanaest bliskih rođaka, kumova i prijatelja, uključujući i dvoje djece, nekoliko sati prije nego što je, prema policijskih izvještajima, izvršio samoubistvo.
Više hiljada ljudi protestovalo je u nedjelju veče u Podgorici i na Cetinju, četiri dana nakon drugog masakra na Cetinju u posljednje dvije i po godine, tražeći ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade i koordinatora sektora bezbjednosti Alekse Bečića, demilitarizaciju društva, promjenu odnosa policije prema građanima i povratak predmeta građansko obrazovanje u školski sistem.
Novi protest, u organizaciji neformalne grupe studenata „Kamo śutra“ zakazan je za 16. januar u 19:30 sati na istom mjestu u Podgorici, nakon ćega će okupljeni građani mirnom šetnjom doći do zgrade Vlade i ponovo pozvati na odgovornost državne funkcionere iz sektora bezbjednosti.