Begić: Nećemo stati dok svako dijete u Crnoj Gori ne bude imalo pristup higijensko ispravnoj i zdravoj vodi

Nakon ove naše analize Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je potpisalo Memorandum sa Institutom za javno zdravlje koji je na nacionalnom nivou zadužen za sprovođenje programa monitoringa vode za piće, i u sklopu tog monitoringa, Memoranduma saradnje, dogovoreno je da što više mjesta na kojima se sprovodi monitoring i uzimaju uzorci upravo bude iz obrazovnih ustanova - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, predstavnik UNICEF-a dr Senad Begić.
Pravo na pitku vodu je jedno osnovnih ljudskih prava zagarantovano Konvencijom o ljudskim pravima, a gotovo petina crnogorskih škola prema istraživanju koje je tokom 2022. i 2023.godine sproveo Institut za javno zdravlje uz podršku UNICEF-a ndma pitku vodu.
Postoje dvije kategorije škola i školskih objekata, kaže Begić, prvoj kategoriji pripadaju škole i školski objekti prikopčani na javne sisteme vodosnabdijevanja i druge koje nijesu priključene na sisteme javnog vodosnabdijevanja.
- Četiri posto uzoraka iz prve grupe je ipak tokom analize pokazala neusklađenost sa pravilnicima, drugim riječima nije bila mikrobiološki ispravna. Zbog čega je to tako više je razloga, a prvi i osnovni se svodi na proces kontaminacije vode najčešće u procesu distribucije, što je prouzrokovano različitim faktorima, neki su ljudskog porijekla ( neadekvatno planiranje vodovodne mreže, još neadekvatnije planiranje kanalizacionih mreža), tako da može doći do kontaminacije u procesu distribucije. Isto tako drugi niz faktora obuhvata i neke faktore za ljudsko postupanje, konkretno, neuspješnu dezinfekciju vode, probleme na vodoizvorištima i jednu kompletnu dotrajalost infrastrukture koja sama po sebi nosi rizik od biološke kontaminacije - rekao je Begić.
Veoma visok je procenat uzoraka neispravnosti vode uzet je, kako navodi, u područnim odjeljenjima i objektima koji nijesu na mreži javnog vodosnabdijevanja.
- To je bilo donekle i očekivati, ali ne u ovoliko visokom procentu. Problem je izražen svuda, a moram samo napomenuti da je broj đaka koji pohađaju te objekte i te ustanove znatno manji od škola koje su prikopcane na javne vodovode, ali znate da politika UNICEF-a za svako dijete, i mi nećemo stati dok svako dijete u Crnoj Gori ne bude imalo adekvatan pristup higijenski ispravnoj i zdravoj vodi za piće. Prvo i osnovno rješenje problema je povezati te objekte i škole na sisteme javnog vodosnabdijevanja, tamo gdje je to moguće, a čini nam se, u dobroj mjeri, da je u mnogim selima zaista to moguće, a tamo gdje to moguće, nažalost, na osnovu iskustva koje imamo iz zemalja u razvoju i nedovoljno razvijenih zemalja, moraju se tražiti alternativni izvori vodosnabdijevanja, koji u krajnjem podrazumijevaju obezbjeđivanje flaširane vode djeci koja pohađaju te objekte. Ključno u ovoj priči je angazovanost zajednice, milion puta smo vidjeli u Crnoj Gori, regionu, i svuda u svijetu gdje UNICEF radi, da kada se zajednica složi i udruži oko nekih stvari koje su njima bitne, a edukacija je definitivno jedan od visokih prioriteta lokalnih zajednica, stvari mogu uspješno da se riješe. Pored tog angažovanja lokalne zajednice, čitav je niz drugih procedura koje je moguće sprovesti, prije svega unaprijediti monitoring vode u tim objektima, vršiti češće uzorkovanja, češće analize, osnažiti lokalne higijensko epidemiološke službe da na licu mjesta mogu vršiti uzorkovanja i analize, bez potrebe nošenja uzoraka u neku od centralnih laboratorija i to je jedna stvar koji će UNICEF uz podršku vlade Republike Koreje u ovoj godini raditi - istakao je Begić.
Analize se odnose na momenat uzorkovanja, te veliku ulogu ima hidrometeorološka situacija, jer ako su prisutne velike padavine dolazi do zamućenja vodoizvorišta i vode.
- Svaka mutna voda podrazumijeva opadanje uspješnosti dezinfekcionog procesa, tako da zbog mutnoće, zbog suspendovanih čestica, prosto hlor i sam tehnički proces obrade vode da bi ona bila zdravstveno ispravna nije toliko učinkovit. Nijesmo identifikovali da postoje problemi u određenoj školi prikopčano na vodoizvoriste, za identifikaciju kritičnih mjesta potreban je uspješan i dugoročan program monitoringa vode za piće. Nakon ove naše analize Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je potpisalo Memorandum sa Institutom za javno zdravlje koji je na nacionalnom nivou zadužen za sprovođenje programa monitoringa vode za piće, i u sklopu tog monitoringa, Memoranduma saradnje, dogovoreno je da što više mjesta na kojima se sprovodi monitoring i uzimaju uzorci upravo bude iz obrazovnih ustanova - zaključio je Begić.