Priprema li se zastara ,,slučaja Simijanović"?
-Ovaj postupak praktično da nije ni pokrenut jer nije počelo suđenje. Činjenica je da su pravosudni organi mogli postupati ažurnije. Ne znam detalje slučaja, ne znam koji su razlozi bili za odluku suda da se ne prihvati predlog da se okrivljenom sudi u odsustvu – kazao je advokat Veselin Radulović, dodajući da nije primjereno da se postupak odugovlači više od dvije godine
Suđenje lažnom američkom diplomati i špijunu Stevanu Simijanoviću, koji se tereti za falsifikovanje isprava, zakazano je za 6. februar u Osnovnom sudu u Nikšiću, a sudija Mirko Kojović je taj predmet zadužio 4. oktobra davne 2022. godine. I do danas ništa nije urađeno, pa postoji velika opasnost - ako se nastavi ovom dinamikom - da slučaj ne dobije sudski epilog i da zastari.
Protiv Simijanovića, kako su nam odgovorili iz Osnovnog suda u Nikšiću, nije raspisana potjernica jer „nijesu ispunjeni zakonski uslovi koji su propisani članom 508. Zakonika o krivičnom postupku“.
Osnovni sud odbio je prijedlog Tužilaštva da se Simijanoviću sudi u odsustvu i nakon toga uslijedila je žalba postupajućeg tužioca. Spisi predmeta bili su dostavljeni Višem sudu koji je odbio žalbu Tužilaštva kao neosnovanu a spise predmeta vratio prvostepenom sudu „na dalji postupak“.
Da je ovako postupanje nezakonito, neprimjereno i neuobičajeno više je nego očigledno, smatra sagovornik Portala ETV advokat Veselin Radulović.
PROPUSTI
-Ovaj postupak praktično da nije ni pokrenut jer nije počelo suđenje. Činjenica je da su pravosudni organi mogli postupati ažurnije. Ne znam detalje slučaja, ne znam koji su razlozi bili za odluku suda da se ne prihvati predlog da se okrivljenom sudi u odsustvu – kazao je Radulović.
Ono što je sigurno nije primjereno da se postupak odugovlači više od dvije godine, jer praktično nije preduzeto ništa tokom glavnog pretresa.
-Ako se takvo postupanje nastavi to prijeti mogućoj zastari krivičnog gonjenja što nije dobro i ukazuje na neefiksnost pravosuđa – upozorava Radulović.
On je rekao da, nakon što je Simijanović uhapšen sa falsifikovanim američkim pasošima, mogao je kao svaki okrivljeni da bude saslušan u tužilaštvu, shodno Zakoniku o krivičnom postupku. Da li su sve pretpostavke ispunjene, advokat Radulović ne zna, ali on je mogao da iznese odbranu i pred tužiocem i da se koristi u daljem toku postupka.
-Takođe, neobičajeno je i izaziva sumnju odluka Tužilaštva u Nikšiću da se osumnjičeni brani sa slobode, jer se radi o stranom državljaninu i po pravilu to je razlog da Tužilaštvo predloži a Sud odredi pritvor dok se ne sprovedu neke radnje koje će omogućiti nesmatno vođenje postupka – kazao je Radulović.
Prema njegovim riječima, propusti su napravljeni od samog početka jer činjenica da je neko strani državljanin sama po sebi ukazuje da ta osoba neće biti dostupna i da može pobjeći.
Simijanović se u fokusu crnogorske javnosti našao krajem decembra 2020. i u januaru 2021, samo nekoliko mjeseci nakon smjene vlasti u Crnoj Gori, kada su tadašnji novinari Pobjede otkrili da je tobožnji američki diplomata boravio u hotelu ,,Ambasador“ i to – o trošku Ure Dritana Abazovića.
I to krajem 2020. godine u drutvu sa Vjerom Havrilov, članicom ,,Zavjetnica“, srpsko-ruske organizacije iz Beograda. Simijanović je uhapšen 8. februara u Nikšiću nakon sastanka sa kontroverznim biznismenom Miodragom Dakom Davidovićem. Pretresom je policija kod Simijanovića pronašla više lažnih dokumenata, među kojima je i falsifikovani diplomatski pasoš Sjedinjenih Američkih Država.
Priveden je u Opštinsko državno tužilaštvo, gdje ga je saslušala tužiteljka Ana Doderović koja je donijela odluku da se on brani sa slobode. Bitan podatak za ovaj slučaj jeste da je Doderović rođena sestra Ivana Ivanovića, bliskog poslovnog saradnika Miodraga Dake Davidovića.
Nakon nekoliko dana lažni diplomata se svojim automobilom odvezao za Srbiju preko Graničnog prelaza Dobrakovo. I danas nije poznato ko mu je - i zašto - vratio lična dokumenta. Ključna veza Simijanovića u Crnoj Gori bio je lider Ure i bivši premijer Dritan Abazović ali i drugi članovi novih vladajućih struktura sa kojima se fotografisao u Hramu Hristovog Voskrsenja u Podgorici, a uporište je imao i u Crkvi Srbije.
KAKO SU DOGOVARALI ŠVERC
Osim ovih konekcija, javnost je u junu ove godine imala priliku i da pročita transkripte Skaj komunikacija koje je portal Libertas objavio a odnosili su se na šverc cigareta iz Luke Bar. Transkripti „Skaj prepiski“, vođenih početkom 2021 o dogovoru šverca duvana iz Luke Bar u crnogorsko Specijalno tužilaštvo, dostavljeni su iz Europola Pariz, šefu Specijalnog policijskog odjeljenja Predragu Šukoviću, prije više od godine.
Ipak, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović i njegov tim u akciju su krenuli tek kada je libertas objavio prepiske 6. juna. Dan kasnije, uhapšen je načelnik kriminalističke policije iz Bara Ilija Vasović zbog osnovane sumnje da je bio dio grupe koja je švercovala cigarete.
Vasović je, kako proizilazi iz objavljenih „Skaj“ komunikacija, bio dio švercerske šeme krijumčarenja cigareta, a u porukama se pominju Davidović i Abazović. U prepiskama, čiji su ključni akteri kontroverzni biznismen koji je u bjekstvu Aleksandar Mrkić i Vasović, kako proizilazi, učestvuje i Simijanović. Oni su pravili plan kako da Mrkić preko novih vlasti nastavi šverc duvana iz Luke Bar.
Iz sadržaja poruka se zaključuje da je Simijanović bio veza između Abazovića, kojegu porukama oslovljavaju ,,Kovrdžavi“ i ,,Maradona“, Davidovića kojem je pseudonim „Vampir“ i Vasovića.
Pod istragom Specijalnog državnog tužilaštva jedino je Vasović. Od Abazovića i Davidovića nije uzeta ni izjava iako se njihova imena pominju u skaj prepiskama. Kako je Portal ETV pisao, specijalni tužilac Vukas Radonjić u naredbi za sprovođenje istrage, citirao je mnoge razgovore, ali nije naveo one u kojima se spominje Davidović?!
Inače, zastara slučaja falsifikovanja isprave zavisi od zaprijećene kazne. Ukoliko se Simijanovićev slučaj bude kvalifikovao kao teži falsifikat, zastara nastupa nakon deset godina. Ukoliko sud, međutim, ovaj slučaj falsifikovanja okvalifikuje kao lakši, onda zastara nastupa za šest godina.
Sasvim moguć, za neke u Crnoj Gori možda i poželjan scenario: već su prošle dvije godine i četiri mjeseca a da suđenje nije ni počelo.