"Crvene poruke" i stajanje za žrtve tragedije u Novom Sadu: Traži se ostavke Đurića
Protestnom šetnjom i zastajanjem za 15 poginulih, te farbanjem centralnog Trga slobode u crveno, građani i aktivisti obilježili su 1. decembra mjesec dana od pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu.
Učesnici su se, na poziv udruženja mladih "Stav" i "Sviće", okupili kod Željezničke stanice u tom gradu odakle su krenuli u šetnju do Trga slobode.
Tokom šetnje su zastali 15 puta i u tišini odali poštu svakoj od 15 žrtava nesreće.
Po dolasku na Trg slobode ispred Gradske kuće prolili su crvenu farbu uz "krvave ruke", koje su postale simbol protesta sa kojih se traži odgovornost vlasti za pad nadstrešnice.
Ispred Gradske kuće bio je postavljen crni flor, a dio aktivista nosio je crvene kišobrane.
Gradska kuća, koja je demolirana poslije masovnih demonstracija 5. novembra, bila je ograđena, a organizatori su poručili učesnicima da farbu prolivaju samo na platou.
Među porukama ispisanim crvenom farbom bile su: "Korupcija ubija", "Krvave su vam ruke" i "Krivi ste, odgovaraćete".
Ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kuda je kolona tokom šetnje prolazila, okupila se grupa pristalica te partije.
Organizatori su pozvali učesnike komemorativnog skupa da u tišini prođu pored prostorija, a incidenata nije bilo.
Među zahtjevima koje su organizatori pročitali kod Željezničke stanice su ostavka gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića i objavljivanje cjelokupne dokumentacije o rekonstrukciji stanice.
- Prije svega, osjećam se razočarano, pomalo i bijesno jer sve ono što nam se izdešavalo u ovih mjesec dana ne uliva povkerenje - rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) jedan od učesnika protesta Slobodan Terzić.
Opozicioni političar Aleksandar Zelenski naveo je za RSE da "najviši zvaničnici države ometaju istragu" o nesreći na Željeznickoj stanici.
- Ovo društvo je ogrezlo u korupciji i ona će ubijati i dalje - rekao je Zelenski.
Udružena novosadska opozicija najavila je 1. decembra zahtjev za izglasavanjem nepovjerenja gradonačelniku Novog Sada na sjednici Skupštine grada zakazanoj za 2. decembar i optužila ga da je jedan od odgovornih za tragediju u Novom Sadu.
- Na sjednici ćemo mu (Đuriću) postaviti sva pitanja na koja duguje odgovore građankama i građanima Novog Sada. Zašto je dva puta otvarana Željeznička stanica koja nije imala upotrebnu dozvolu zbog čega je ubijeno 15 ljudi - navela je opozicija u saopštenju.
Nesreća u Novom Sadu pokrenula je talas protesta i blokada u Srbiji, a vlast je odgovorila hapšenjima učesnika.
Incidenata je bilo i u institucijama gdje je opozicija tražila odgovornost vlasti za nesreću.
Vlast odbacuje optužbe, a zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice zgrade Željezničke stanice u Novom Sadu uhapšeno je 13 osoba.
Uhapšenom ministru građevinarstva i saobraćaja Goranu Vesiću koji je nakon nesreće podnio ostavku, ali i odbacio odgovornost, je nakon nekoliko dana ukinut pritvor.