Rubio počeo turneju po zemljama Persijskog zaliva

Marko Rubio (Foto: AP/Julia Demaree Nikhinson)
Marko Rubio (Foto: AP/Julia Demaree Nikhinson)

Državni sekretar SAD Marko Rubio počeo je danas trodnevnu diplomatsku turneju po zemljama Persijskog zaliva, javlja agencija Rojters.

Rubio će razgovarati sa američkim saveznicima koji smatraju da su ustupci predviđeni prošlonedjeljnim memorandumom o razumijevanju SAD i Irana previše izdašni.

Jedna od tema razgovora moglo bi biti i osnivanje investicionog fonda od 300 milijardi dolara predviđenog memorandumom.

Rubio, koji je kasno sinoć stigao u Abu Dabi, preduzima svoju prvu diplomatsku misiju na visokom nivou u vezi sa memorandumom.

Među zemljama koje Rubio posjećuje su Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuvajt.

U obje zemlje nalaze se strateški važne američke vojne baze, koje su se našle na meti Teherana tokom rata.

Rubio je potvrdio da će sa saveznicima SAD razgovarati o njihovom nezadovoljstvu odredbama memoranduma, i da će biti riječi i o pitanjima koja njime nisu obuhvaćena.

Proteklih nedjelja, Rubio pretežno nije javno učestvovao u razgovorima u vezi sa Iranom.

Pregovore sa Teheranom u Švajcarskoj prošlog vikenda vodio je potpredsjednik SAD Džejms Dejvid Vens.

Programska šema

09:05 11:00
SREĆAN DANEMISIJA
11:00 11:05
INFOINFORMATIVA
11:05 12:00
BAHAR 1SERIJA
12:00 13:00
E GLAMEMISIJA
13:00 13:05
INFOINFORMATIVA
13:05 15:00
JUTRO SA MAJOMEMISIJA

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.