Ponovo se aktivirao požar na deponiji u Mostaru, naređena evakuacija stanovništva

Vatrena stihija na deponiji Uborak u Mostaru ponovo je aktivirana nakon što je juče stavljena pod kontrolu, prenosi Klix.ba.
Mostarski gradonačelnik Mario Kordić, saopštio je da je naređena evakuacija stanovništva nakon što je jutro izbio novi požar, te da su ugrožene okolne kuće.
Naveo je i kako su ugrožene okolne kuće, a da je požar izbio na odlagalištu automobilskih guma. Prema njegovim riječima, još jedna opasnost je i spremnik goriva koji se nalazi u blizini tog lokaliteta.
Mostarski gradonačelnik je rekao i da je požar podmetnut, tačnije, da su se određene osobe sinoć neovlašćeno kretale po deponiji.
- Nadam se da će ovaj slučaj dobiti sudski epilog. Bez sudskog rješenja se ova priča neće završiti - naveo je Kordić.
Poručio je i kako nema bh. načelnika koji ga nije nazvao i ponudio pomoć, a o svemu je informisana i Vlada FBiH.
Ipak, na pitanje novinara o eventualnoj odgovornosti Grada Mostara, Kordić je podvukao da je odgovoran i frustriran jer su godinama pokušavali riješiti ovaj problem.
On je istakao i da se otpad mora otkloniti inače će stvoriti dodatne probleme stanovništvu ovog grada.
Podsjetimo da je na području Grada Mostara od ponedjeljka na snazi vanredno stanje zbog ovog požara.
Najveća šteta napravljena je na infrastrukturi deponije, a u potpunosti je izgorjela reciklažna hala s kompletnim postrojenjima.
Prema nepotvrđenim informacijama, radi se o milionskoj šteti.
Poseban problem predstavlja zagađenje zraka, a stručnjaci upozoravaju da bi osjetljive kategorije stanovništva mogle trpjeti dugotrajnije zdravstvene posljedice.