Njemačka usvojila reformu procedure za vraćanje umjetničkih djela koje su oteli nacisti

 (Foto: Mark König (Unsplash))
(Foto: Mark König (Unsplash))

Njemačka Vlada usvojila je reformu procedure za vraćanje umjetničkih djela koje su oteli nacisti, projekat koji su kritikovali advokati i potomci žrtava, ali je odobrio Centralni savjet Jevreja.

- Njemačka će bolje preuzeti svoju istorijsku odgovornost zahvaljujući toj reformi - rekla je ministarka kulture Klaudija Rot.

Od dolaska Adolfa Hitlera na vlast 30. januara 1933. i njemačke kapitulacije 8. maja 1945. godine, stotine hiljada kulturnih dobara ukradeno je od vlasnika, od kojih su većina bili Jevreji.

U decembru 1998, poslije decenija inercije, Njemačka i 43 druge države su se obavezale da pronađu i, ako je moguće, vrate djela koja su ukrali nacisti.

Gotovo 80 ​​godina nakon pada Trećeg rajha, sva opljačkana imovina nije vraćena potomcima žrtava.

Prema sadašnjem sistemu, i podnosilac zahtjeva i vlasnik navodno opljačkanih umjetničkih djela moraju da pristanu na arbitražu, što je korak koji su mnogi sadašnji vlasnici odbili da urade u praksi.

Predloženom reformom planira se da se sadašnja savjetodavna komisija, čije odluke nisu obavezujuće, zamijeni arbitražnim sudom za zahtjeve za restituciju dobara.

Novi mehanizam će omogućiti žrtvama ili njihovim potomcima da ulože sami zahtjev za povratak djela, rekla je ministarka, ali to podrazumijeva da će to biti bez saglasnosti muzeja koji drže ta djela.

U otvorenom pismu njemačkom kancelaru Olafu Šolcu objavljenom u utorak grupa advokata i potomaka žrtava osudila je reformu.

Ta grupa smatra da će reforma, umjesto poboljšanja pristupa pravdi, isključiti „čitave grupe žrtava“ i ograničiti prava na restituciju.

Centralni savjet Jevreja u Njemačkoj, koji je učestvovao u razgovorima o reformi, i Konferencija za jevrejske zahtjeve organizacija koja traži kompenzaciju za preživjele od Holokausta, ocijenili su da reforma predstavlja prvi korak.

Cilj ove dve institucije, međutim, ostaje uvođenje zakona o restituciji i za privatne institucije, kao što to već imaju druge evropske zemlje.

Posljednjih godina potraga za opljačkanim djelima je olakšana za potomke žrtava zahvaljujući deklasifikaciji mnogih dokumenata, internetu i digitalizaciji, uz lakši pristup svim muzejima, trgovcima umjetničkim djelima i aukcijama.