Iran otvara "kliniku za liječenje" žena koje prkose zakonima o hidžabu

Ilustracija (Foto: Pixabay)
Ilustracija (Foto: Pixabay)

Iranske vlasti su saopštile da planiraju da otvore „kliniku za liječenje“ žena koje prkose obavezujućim zakonima o hidžabu, kojima se nalaže ženama da pokrivaju glavu u javnosti.

Otvaranje „klinike za liječenje u vezi sa skidanjem hidžaba“ je najavila šefica Odjeljenja za žene i porodicu Teheranskog štaba za promociju vrlina i prevenciju poroka Mehri Talebi Darestani, prenio je Gardijan.

Ona je rekla da će klinika ponuditi „naučni i psihološki tretman za uklanjanje hidžaba“.

Iranke i grupe za borbu za ljudska prava su izrazili bijes zbog ovog saopštenja.

Iranski novinar stacioniran u Velikoj Britaniji Sima Sabet, koji je prošle godine bio meta iranskog pokušaja atentata, rekao je da je taj potez „sraman“.

- Ideja o osnivanju klinika za "liječenje" otkrivenih žena je zastrašujuća, gdje su ljudi odvojeni od društva samo zato što se ne povinuju vladajućoj ideologiji - istakao je on.”

Iranski advokat za ljudska prava Hosein Raesi rekao je da ideja o klinici za liječenje žena koje se ne pridržavaju zakona o hidžabu „nije islamska, niti je u skladu sa iranskim zakonom“.

- Alarmantno je da je saopštenje stiglo iz Odjeljenja za žene i porodicu Teheranskog štaba za promociju vrlina i prevenciju poroka, koje potpada pod direktnu nadležnost vrhovnog lidera Alija Hamneija - dodao je on.

Vijest se od tada proširila među protestnim grupama „Žena, život, sloboda“ i studentima, izazivajući strah i prkos.

- To neće biti klinika, to će biti zatvor. Mučimo se da sastavimo kraj s krajem i imamo nestanke struje, ali ova država brine o komadu platna. Ako je bilo vremena da se svi vratimo na ulice, to je sada ili će nas sve zatvoriti - rekla je jedna mlada žena iz Irana koja je zahtijevala anonimnost.

Najava otvaranja klinike dolazi nakon što su državni mediji objavili da je studentkinja koja je uhapšena nakon što se skinula u donji veš u Teheranu, navodno u znak protesta što su je napali pripadnici obezbjeđenja kampusa zbog kršenja zakona o hidžabu, prebačena u psihijatrijsku bolnicu.

Grupe za ljudska prava, uključujući Amnesti internešenel, kažu da postoje dokazi o mučenju, nasilju i prinudnim ljekovima koji su korišćeni nad demonstrantima i političkim disidentima koje vlasti smatraju mentalno nestabilnim, kao i o tome da su smkešteni u državne psihijatrijske službe. 

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.