Brisel otvara istragu protiv Temua: Za šta je sve osumnjičena popularna onlajn platforma
Evropska komisija otvorila je istragu protiv kineske onlajn prodajne platforme Temu osumnjičene da nedovoljno deluje protiv prodaje ilegalnih i potencijalno opasnih proizvoda.
- Želimo da se uvjerimo da prodavani proizvodi (na platformi Temu) poštuju norme EU i ne dovode u opasnost potrošače - rekla je evropska komesarka za konkurenciju Margarete Vestager, u saopštenju.
Nije određen pravni rok za završetak te istrage.
Ukoliko se utvrdi da je Temu kriv za prekršaje mogo bi da dobije kaznu do šest odsto godišnje prodaje, prema novim evropskim propisima o digitalnim uslugama.
Kompanija Temu koja bilježi munjeviti rast u Evropi zahvaljujući smanjenim cijenama međunarodna je verzija kineske velike platforme za elektronsku prodaju Pinduoduo, forimirane 2015. godine. Na njoj se nudi ogroman broj proizvoda od odeće, igračaka, ukrasa, alata do visoke tehnologije.
Grupa se obavezala da će blisko sarađivati sa Evropskom komisijom.
- Temu vrlo ozbiljno shvata svoje obaveze vezane za propise oko digitalnih usluga i stalno radi na zaštiti interesa potrošača. U potpunosti ćemo sarađivati sa regulatornim tijelima - rekao je portparol kompanije.
Početak istrage Brisela uslijedio je poslije više upozorenja i pisanih upita upućenih toj platformi.
Odnosiće se na sisteme uspostavljene da se ograniči prodaja proizoda koji nisu u skladu sa propisima EU, i posebno na sredstsvima primijenjenim da se spriječi ponovo pojavljivanje nepoželjnih trgovaca koji su prethodno suspendovani, objasnila je Evropska komisija.
Evropska komisija će takođe ispitati rizike vezane za „koncepciju zavisnosti servisa“ onlajn prodaje, uključujući programe nagrada u smislu igara koji mogu da imaju „negativne posljedice na fizičku i mentalnu dobrobit korisnika“.
Komisija će se takođe osvrnuti na sisteme preporuke proizvoda kod korisnika, i obaveze Temua da otkrije glavne parametre korišćene u tim sistemima.
Evropska komisija takođe sumnja da Temu ne poštuje obavezu o pružanju, istražiteljima pristup podacima te platforme.
Evropska udruženja potrošača u maju su uložila žalbu protiv Temua, optužujući ga da koristi obmanjujuće objave da podstakne korisnike da više troše na toj platformi.
Kompanija je 11. oktobra saopštila da je od proljeća već preduzela znatne mjere i istakla da će nastaviti da „usavršava“ svoju praksu u okviru „regulisanja digitalnih usluga“.
Krajem septembra šest zemalja EU, među kojima Francuska i Njemačka tražile su od Komisije da zaoštri propise u odnosu na Temu.
- Svakog dana stotine hiljada paketa stižu kod nas, uglavnom iz Kine, sa robom koja ne poštuje propise evropskog tržišta - rekao je njemački državni sekretar za ekonomiju Sven Gigold tokom sastanka sa svojim kolegama EU u Briselu.