ZBCG: Hitno predložiti zakon o agentima stranog uticaja, pojedine NVO funkcionišu van zakona
Zakon o stranim agentima uveden je u Rusiji 2012. godine. Isprva se odnosio na NVO koje primaju finansijska sredstva i donacije iz inostranstva, a u decembru 2019. godine ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je novi zakon kojim je proširena pravna definicija toga ko se sve može smatrati stranim agentom. Od 2022. godne ta kvalifikacija uključuje svako fizičko lice ili grupu koja prima bilo koju količinu novca iz inostranstva - bez obzira je li riječ stranim vladama, organizacijama ili čak građanima - i koja objavljuje „štampane, audio, audio-vizuelne ili druge izvještaje i materijale“. Zakoni o stranim agentima po uzoru na onaj Ruske Federacije na snazi su ili u proceduri u Kirgistanu, Gruziji, Mađarskoj i Slovačkoj.
Iz koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) ocijenili su da je potrebno hitno predlaganje zakona o agentima stranog uticaja u Crnoj Gori.
Kazali su da je njima palo u dio da Crnu Goru učine istinski slobodnom zemljom, te da bi jedan od važnih pravaca djelovanja trebalo da bude priprema i donošenje novog zakona koji će urediti funkcionisanje raznih stranih agentura koje pod plaštom nevladinih organizacija (NVO) "pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku naše zemlje".
- Političke organizacije su zakonom obavezane da svoje finansije učine javnim i kontrolu istih vrši nadležna Državna revizorska institucija (DRI), a to nije slučaj sa ovim agenturama koje zloupotrebljavaju naziv NVO dok im se u budžet nesmetano ubrizgavaju injekcije od milion dolara na redovnoj osnovi. Naše političko djelovanje je u samoj žiži javnosti i ne postoji jedan argument da radimo za bilo čije interese osim za interese birača i građana Crne Gore - navodi se u saopštenju ZBCG.
Kažu da samo zbog nedostatka adekvatnog zakona, u Crnoj Gori danas "imamo ne jednu, nego više 'NVO' koje funkcionišu izvan i iznad zakona i koje sebi daju za pravo da nonšalantno dijele moralne lekcije i etikete gotovo svim političkim, ali i državnim institucijama".
- Te agenture podmeću, lažu i vode veoma preciznu kampanju za potrebe stranog naručioca za koga rade, dok ti naručioci imaju konkretne interese vezane za njihove uticaje u Crnoj Gori koji svakako nisu interesi i želje građana. Kako su im puna usta tuđih finansija i uticaja, krajnje je vrijeme da građani Crne Gore imaju uvid i u njihove i da se takve agencije jasno odvoje od stvarnih NVO koje za cilj imaju poboljšanje kvaliteta života građana, te da ih nazovemo pravim imenom - agentima stranog uticaja u Crnoj Gori - istakli su u ZBCG.
Istinska transparentnost može, poručuju, doći samo ako zakoni i pravila budu važili za sve.
- Mi smo pozvani kao vlast, a ne sumnjamo da ovo isto želi i opozicija, da politiku Crne Gore treba odvojiti od brutalnog agenturnog rada raznih međunarodnih bezbjednosnih struktura - zaključili su u saopštenju.
Zakon o stranim agentima uveden je u Rusiji 2012. godine. Isprva se odnosio na NVO koje primaju finansijska sredstva i donacije iz inostranstva, a u decembru 2019. godine ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je novi zakon kojim je proširena pravna definicija toga ko se sve može smatrati stranim agentom.
Od 2022. godne ta kvalifikacija uključuje svako fizičko lice ili grupu koja prima bilo koju količinu novca iz inostranstva - bez obzira je li riječ stranim vladama, organizacijama ili čak građanima - i koja objavljuje „štampane, audio, audio-vizuelne ili druge izvještaje i materijale“.
Zakoni o stranim agentima po uzoru na onaj Ruske Federacije na snazi su ili u proceduri u Kirgistanu, Gruziji, Mađarskoj i Slovačkoj.
Gruzija, zemlja sa otprilike tri miliona ljudi, bila je pogođena političkom krizom ove godine zbog usvajanja zakona o stranim agentima, koji zahtijeva od organizacija koje primaju više od 20 odsto svog finansiranja iz inostranstva da se registruju kao agenti stranog uticaja.