CEP nudi sasvim novi koncept razvoja grada

Žarković: Podgorici predstoji značajan i dugotrajan rad na popravljanju postojeće haotičnosti

Dragan V. Žarković (Foto: CEP)
Dragan V. Žarković (Foto: CEP)

Član Predsjedništva i Glavnog odbora Crnogorske evropske partije (CEP) i odbornički kandidat dr Dragan V. Žarković rekao je da ta stranka, kao nova snaga na političkoj pozornici Crne Gore, u susret predstojećim izborima u Podgorici, građanima nudi sasvim novi koncept razvoja.

Po ugledu na savremene pristupe razvoja evropskih gradova Strategija razvoja Podgorice koju nudi CEP, kaže Žarković, predviđa njegovanje kulturno-istorijskih i materijalnih vrijednosti prošlih epoha sa implementacijom i razvojem modernih trendova u razvoju glavnog grada. Novim konceptom razvoja ističu se i planiraju znamenitosti nacionalne kulture i afirmiše se autentični stil graditeljstva. 

Prema njegovim riječima, razvoj Podgorice, posebno posljednjih decenija uopšte ne uvažava takve pristupe i modele razvoja glavnog grada.

- U pogledu ostvarivanja aspekata: udobnosti i komfora života, pristupačnosti državnim i opštinskim institucijama, funkcionisanju brzog i udobnog saobracaja (sa novim vidovima javnog prevoza), zonama za odmor, muzejskim i spomeničkim prostorima današnja Podgorica se razvija bez vizije o elementarnim potrebama sadašnjih a posebno budućih generacija. Uprkos brojnim komparativnim prednostima koje ima, u pogledu razvoja poljoprivrede, lakih industrijskih grana, turizma i uslužnih djelatnosti, Podgorica se razvija pogrešno u nekim djelovima čak nelohično. Ona postaje grad tijesnih i neudobnim stambenih blokova, nekih novih bez elementarnih uslova za udoban boravak i život u njima. Ubrzan razvoj i porast stanovništva ne prate planovi uvođenja novih vidova saobracaja, novih režima u saobraćaju i novih objekata i vidova transporta, koji obezbjeđuju brži i udobniji dostup svim djelovima grada - ocijenio je Žarković.

Žarković smatra da razvoj svakog grada, a pogotovo glavnog grada države, mora imati svoje muzejske postavke o svim ranijim vremenima i njihovim etničkim grupama koji su naseljavali: Duklju, Ribnicu i Podgoricu.

- Stoga danas turista ili prolaznik Podgorice ne može da vidi gotovo ništa (ni na terenu ni u muzeju), od onoga sto se pouzdano naučnoistorijski zna o životu, dometima i dostignućima gradova: Duklje, Ribnice, Podgorice, Titograda - naveo je Žarković u saopštenju za javnost.

Iako je, podsjeća, u Drugom svjetskom ratu bombardovana preko 70 puta i do temelja bila razorena, današnja Podgorica nema sačuvanih materijalnih ostataka iz tog bliskog vremena. Nema izgrađenog spomenika svojim 4.100 žrtava iz Drugog svjetskog rata. Nema, napominje Žarković, ni spomenike i trgove posvećene njenim slavnim stanovnicima i zaslužnim stvaraocima.

Vidni su, ističe Žarković, ogromni problemi sa neplanskom izgradnjom, uzurpacijom opštinske i državne imovine, nedozvoljenim i neplanskim prikljucenjima na infrastrukturu, što je, smatra, sve skupa impliciralo neudobne i nefunkcionalne kvartove koji su nastajali bez ikakvih planova, sa nepropisno uskim pristupnim putevima i nepostojećom pratećom infrastrukturom. Crnogorska evropska partija, poručuje Žarković, nudi brz i jednostavan koncept legalizacije bespravnih objekata.

- Pored prednjeg Podgorica sa potpuno drugim pristupom treba da revitalizuje svoju bogatu ali zapostavljenu kulturnoistorijsku baštinu. Njezina važnost i značaj se imperativno mora iskazati u graditeljsko-urbanističkom razvoju grada. U tom smislu, treba razvijati projekte koji se bave obnovom i zaštitom kulturnoistorijskih spomenika, revitalizacijom starih gradskih naselja i krajolika, sa novim konceptom urbanog planiranja koje se bazira na održivom razvoju i njegovoj turističkoj valorizaciji. Planski razvoj grada mora podrazumijevati planiranje tramvajskog i trolejbudkog saobracaja posebno u novim stambenoposlovnim blokovima. Ovakvim konceptualnim pristupom planiranja niko se ne bavi - kazao je Žarković.

Dodaje da pogrešno stanje razvoja traje decenijama.

- Sve prethodne vlasti zaokupljene su planiranjem, projektovanjem i gradnjom uskih bulevara, koji ni današnju gustini saobracaja u tranzitu kvalitetno ne servisiraju, a pogotovo ne servisiraju korisnike poslovnih i stambenih objekata, odnosno male privrede - rekao je Žarković.

Prema njegovim riječima, nova strategija razvoja Podgorice koju predlaže CEP pruža ekonomsku korist građanima sa jedne strane, a omogućuje podsticaj razvoju urbanih središta sa stvaranjem povoljnog terena za nove strane i domaće investitore sa druge strane. 

- Prema onome sto su dosada uradile prethodne vlasti Podgorice evidentno je da ovi principi uopšte nijesu definisani čak ni kao strateški razvojni ciljevi i zbog toga danasnje stanje razvoja grada posebno ima izgled i posljedice koje svi vidimo - naglasio je Žarković.

CEP, tvrdi on, ima ljude, kapacitete i znanja da novim i evropskim konceptom planiranja urbanističkog i graditeljskog razvoja i uređenja Podgorice omogući njen održiv razvoj.

- Podgorici ne treba ono sto je u njoj trenutno prisutno: naglašeno građenje tijesnih i pristupno neudobnih stambenih blokova sa preuskim saobraćajnicama na kojima se nemoguće ni zaustaviti a kamo li parkirati vozilom. Zbog svega što nije, a trebalo je biti učinjeno u prethodnim periodima razvoja Podgorice predstoji značajan i dugotrajan rad na popravljanju postojeće haotičnosti i dostizanju novih savremenih ciljeva koje podrazumijeva jedan Glavni grad - poručio je Žarković.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.