Premijer ističe da bi incijativa zahtijevala izmjene Ustava i da se rješenja moraju tražiti u širokim konsultacijama

Spajić o uvođenju srpskog jezika kao službenog: Rezultati popisa nesumnjivo pružaju osnov da se otvore ovakva pitanja

Milojko Spajić (Foto: Privredna komora Crne Gore)
Milojko Spajić (Foto: Privredna komora Crne Gore)

Inicijativa uvođenja srpskog jezika kao službenog zahtijevala bi eventualne izmjene Ustava, ali važno je da imamo na umu i rezultate popisa koji nesumnjivo pružaju osnov da se otvore ovakva pitanja, čija rješenja se moraju tražiti u širokim konsultacijama - ocijenio je premijer Milojko Spajić u intervjuu za Pobjedu.

Ističe i da eventualne izmjene Ustava ne bi mogle da se dogode bez najšireg konsenzusa. 

- Ipak, moramo da budemo svjesni da Crna Gora živi najvažniji integracioni momentum u svojoj istoriji i da ništa ne smijemo učiniti prioritetnijim. Upravo zato je Vlada ponudila Platformu „Barometar 26“, kojom se svi relevantni društveni akteri (koji se zalažu za članstvo u Evropskoj uniji) pozivaju da daju doprinos zatvaranju pregovaračkih poglavlja do kraja 2026. godine - naveo je Spajić. 

Platformu su, dodaju, podržali svi činioci parlamentarne većine.

- Takozvana polarizujuća pitanja biće otvorena u posebnim radnim grupama i skupštinskim odborima, uz glas eksperata iz akademske zajednice, gdje bi se tražili kompromisi između svih identitetskih grupacija u Crnoj Gori - rekao je Spajić.

Komentarišući eventualne izmjene Zakona o državljanstvu istakao je da "ništa ne smije biti urađeno na štetu interesa države Crne Gore i njene nezavisnosti". 

- Sve što bi potencijalno (naglašavam - potencijalno) nastalo iz takve inicijative mora biti rezultat širokog dogovora sa opozicijom uz najstrože poštovanje zakona i Ustava i u partnerstvu sa EU - poručio je Spajić.

Na pitanje da li je formiranje lokalne vlasti između Pokreta za Podgoricu sa Pokretom Evropa sad, Demokrata i Za budućnost Podgorice proizvod, između ostalog, sastanka sa predsjednikom države Jakovom Milatovićem odgovorio je da je to rezultat "odgovornog odnosa aktera izborne trke, prije svega onih koji su dominantno činili i prethodnu vlast". 

- Podgorica je dobila gradonačelnika koji će, siguran sam, svojim znanjem, iskustvom, energijom, i uz podršku tima koji će predvoditi, pokrenuti brojne razvojne projekte i uhvatiti se ukoštac sa svim izazovima, kojih nije malo. Ključno je da nova vlast bude dobar servis svim građanima glavnog grada, ali i da, zajedno sa vlašću na centralnom nivou, obezbijedi ubrzani razvoj Podgorice i Crne Gore - naveo je Spajić. 

Što se tiče sastanka sa Milatović, kako dodaje, jasno je da je institucionalna saradnja nužna, i ona, kada je u pitanju izvršna vlast, nije ni bila dovedena u pitanje. 

- Odgovorni smo da građanima isporučujemo rezultate, između ostalog, i kada je u pitanju jačanje pozicioniranja naše države kroz popunjavanje diplomatske mreže, i kada je u pitanju funkcionalnost Savjeta za odbranu i bezbjednost i ja sam spreman da u svakom trenutku doprinesem toj saradnji - kazao je Spajić.

Govoreći i šemi "zlatnih pasoša", odnosno da li bi za Crnu Goru bilo bolje da reaktivira ovaj program, s obzirom na stavove iz Evropskog suda pravde u korist Malte, premijer je naveo da će donijeti "odluku koja će biti usaglašena sa Evropskom unijom kako bi zaštitili bezbjednost i reputaciju države, a posljedično i EU od rizika ulaska sumnjivog kapitala ili pojedinaca umiješanih u pranje novca i finansiranje terorizma, ali i obezbijedili nove podsticajne uslove za razvoj ekonomije".

 - Poseban program „ekonomsko državljanstvo“ u Crnoj Gori doprinio je privlačenju stranih investicija, koje su imale multiplikativni ekonomski efekat, kao što je valorizacija značajnih ekonomskih potencijala i resursa, otvaranje novih radnih mjesta, kao i podsticaj ravnomjernijeg regionalnog razvoja. Tokom primjene programa, u jednom dijelu uočili smo i određene propuste, naročito kada je u pitanju upotreba finansijskih sredstava, kao i bankarskih garancija. Zato smatram da bi bilo od izuzetnog značaja razmotriti redefinisanje postojećih uslova ili potencijalni inovirani koncept, koji bi bio prilagođeniji potrebama i uslovima kako crnogorske, tako i globalne ekonomije, tj. više fokusiran na privlačenje talenata, koji bi svojim znanjem doprinijeli daljem unapređenju konkurentnosti crnogorske privrede i bržem uključivanju u veliko evropsko, ali i globalno tržište - ocijenio je Spajić. 

Upoznati su, kako dodaje, sa postupkom koji vodi Malta, ali i činjenicom da trenutno 70 zemalja u svijetu ima neki oblik izdavanja pasoša po osnovu finansijskog doprinosa. 

Komentarišući neusvajanje budžeta u Skupštini Crne Gore premijer je kazao da mu je žao što je neodgovoran odnos opozicije doveo do blokade parlamenta. 

- Sa druge strane, pozdravljam što u najvišem zakonodavnom domu nije bilo represije, slika koje su građani, nažalost, gledali u prošlosti... Ipak, ovo nije vrijeme za politička nadgornjavanja – januarske penzije, uključujući i srazmjerne, shodno programu „Evropa sad 2“, treba uvećati, treba obezbijediti i novac iz EU kroz Plan rasta, krenuti u krupne kapitalne projekte - naveo je Spajić.

Ako sve ovo bude ugroženo, opozicija, kojoj je, prema njegovim riječima, pružena ruka za dijalog, treba da preuzme odgovornost.

- Budžet za 2025. će svakako biti usvojen, zato pozivam Skupštinu Crne Gore da u interesu građana i države to učini što prije. Tako ćemo poslati poruku i međunarodnim partnerima i potencijalnim investitorima da je naš sistem pouzdan i efikasan - poručio je Spajić.

Govoreći o slučaju penzionisanja sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović, zbog čega opozicija i blokira rad parlamenta navodeći da je odluka na Ustavnom odboru donijeta suprotno Ustavu, premijer je rekao da o tome da li je osporena procedura u ovom slučaju neka odluče nadležne sudske instance. 

- I to je jednostavan i brz način izlaza iz ove situacija. Jedna stvar je nesporna – Ustavni sud nije blokiran, ima kvorum i donosi odluke - naveo je Spajić.

Druga stvar je, prema njegovim riječima, što opozicija ovaj slučaj, odnosno zaključak skupštinskog Ustavnog odbora koristi za blokadu parlamenta.

- Zašto nema žalbe na odluku Ustavnog odbora, pa da se stvar riješi institucionalno, onako kako se rješava u zemljama EU? Ako je cilj politička destabilizacija, poručujem da neće proći. Saglasan sam sa stavom ambasadora EU – da politički akteri započnu konstruktivan dijalog, mi smo na taj dijalog i pozvali. Još čekamo odgovor. Istovremeno, teče rok od 30 dana za prijave na javni poziv za izbor dvoje sudija Ustavnog suda. Vlast i opozicija sada su na ispitu – građanima mogu dokazati da su za punu vladavinu prava tako što će se saglasiti da pozicije u Ustavnom sudu zauzmu najbolji - kazao je Spajić.