Spajić: Izvršna vlast spremna za svu podršku radu Anketnog odbora

Spajić u Skupštini (Foto: Skupština Crne Gore)
Spajić u Skupštini (Foto: Skupština Crne Gore)

Potvrđujem potpunu spremnost izvršne vlasti da pruži svu neophodnu institucionalnu i logističku podršku radu Anketnog odbora, kako bi se rasvijetlili svi aspekti šverca duvanskih proizvoda - uključujući pitanje odgovornosti za donošenje i sprovođenje odluka koje su omogućile ovakve pojave - poručio je premijer Milojko Spajić odgovarajući na poslaničko pitanje Borisa Bogdanovića iz Demokrata.

Uvjeren je, kaže, da saradnja sa Anketnim odborom ne treba da bude ni formalna ni politički uslovljena - već izraz odgovornosti i institucionalne kulture.

- Pozdravljam Vaše interesovanje za jedno od ključnih pitanja koje je obilježilo tranzicioni period Crne Gore – šverc cigareta, koji je tokom vremena prerastao i u sistemski mehanizam u kome je učestvovala i sama država. Ipak, danas država ima bitno drukčiji pristup što uostalom potvrđuje i jučerašnja velika akcija hapšenja usmjerena na borbu protiv duvanske mafije. Danas, uvaženi poslaniče, po prvi put možemo konstatovati da ne postoji ijedna ozbiljna švercerska struktura u Crnoj Gori koja nije obuhvaćena radom nadležnih organa - naveo je on u pisanom odgovoru.

Kaže da želi jasno da poruči da je ova Vlada posvećena politici nulte tolerancije prema svim oblicima kriminala, uključujući i naslijeđene obrasce koji su decenijama podrivali vladavinu prava i ugrožavali institucionalni poredak.

- Na osnovu brojnih domaćih i međunarodnih izvještaja, nesporno je da je Crna Gora u određenom periodu bila prepoznata kao tranzitna tačka u lancu nelegalne trgovine duvanskim proizvodima. Takva praksa imala je dalekosežne posljedice - kako po državni budžet i ekonomski sistem, tako i po povjerenje građana u institucije. Otežala je i pozicioniranje Crne Gore kao pouzdanog partnera u međunarodnim odnosima. Zato smo u martu 2024. godine, svjesni kompleksnosti problema, obrazovali Koordinaciono tijelo za popis i uništenje zaplijenjenog duvana u Slobodnoj zoni Luke Bar - naveo je Spajić.

Na osnovu pravno zasnovanog i detaljno planiranog postupka, sproveden je, kaže, popis zaplijenjenih duvanskih proizvoda u Luci Bar, čiji su nalazi uredno dokumentovani i dostavljeni Specijalnom državnom tužilaštvu.

- Time je ispunjen zahtjev iz člana 283 Zakonika o krivičnom postupku, koji je prethodno bio zanemarivan duži vremenski period. Uporedo sa tim, Uprava carina je, uz institucionalnu podršku, spriječila više pokušaja krijumčarenja, uključujući zaplijenu robe procijenjenu na više od 1,6 miliona eura. Najjasniji indikator pozitivnih pomaka jeste i porast prihoda od akciza na duvan koji su u 2014. godini iznosili 41,76 miliona eura, a u 2024. godini 119,15 miliona eura - naveo je Spajić.

To je, cijeni on, pouzdan pokazatelj da institucije funkcionišu i da država vraća kontrolu nad strateškim tokovima robe i prihoda.

- Dozvolite mi i da podsjetim da uokviru šire institucionalne reforme, Ministarstvo ekonomije koordinira izradu novog Zakona o slobodnim zonama, kojim će se implementirati međunarodne preporuke, uključujući one OECD-a i Svjetske carinske organizacije. Na kraju, da zaključim i u ovoj ali i u svim drugim oblastima - naša obaveza nije da štitimo ono što je bilo, već da gradimo sistem u kojem se ono što je bilo ne može ponoviti - istakao je Spajić dodajući da se to duguje građanima, evropskoj budućnosti i svim institucijama koje danas rade u znatno zahtjevnijem, ali konačno slobodnijem i odgovornijem ambijentu.