Potencijalna šteta i urušavanje međunarodnog ugleda Crne Gore

Samardžić upozorio predsjednika države i poslanike na nezakonitosti u vezi sa nabavkom patrolnih brodova

Ministarstvo odbrane zaključilo je Tehnički aranžman o implementaciji Komercijalnog ugovora, koji još uvijek nije potpisan, iz razloga što ugovor sa privatnom firmom „Kership“ čeka da Skupština izglasa pravni osnov, pri čemu, pravni osnov za zaključivanje Komercijalnog ugovora treba da bude upravo Tehnički aranžman o njegovoj implementaciji. Nonsens - poručuje admiral Dragan Samardžić

Bivši načelnik Generaštaba Vojske Crne Gore admiral Dragan Samardžić upozorio je danas predsjednika države i klubove poslanika u crnogorskom parlamentu na nezakonitosti Prijedloga zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Francuske o saradnji u domenu odbrane sa Tehničkim aranžmanom, koji će Skupština razmatrati četvrtog septembra.

 Kako je Samardžić istakao u dopisu, o kompletnoj, više nego spornoj, nabavci patrolnih brodova upoznao je i međunarodne organizacije koje se bave istragama o mogućim nezakonitostima i korupciji u oblasti trgovine naoružanjem, ističući da bi izglasavanjem predloženog zakona poslanici ozakonili 150 miliona eura vrijednu nabavku naoružanja sprovedenu na nezakonit način, čime bi nanijeli veliku štetu i doveli u pitanje međunarodni ugled Crne Gore.

Samardžić ističe da je riječ o sporazum okvirnog karaktera koji omogućava unapređenje saradnje u domenu odbrane, te da takve sporazume Ministarstvo odbrane Crne Gore (MO) ima sa velikim brojem država.

On navodi da Sporazum, sam po sebi, nije sporan, ali da može biti samo preduslov na osnovu kojeg se može, na nivou vlada, zaključiti novi Sporazum ili Ugovor o kupovini konkretnog naoružanja ili vojne opreme, ali se samim okvirnim Sporazumom ne kupuje ništa, te da on ni u kom slučaju ne može biti pravni osnov za zaključivanje bilo kakvog Komercijalnog ugovora.

On kao primjer navodi okvirni sporazum koji je Hrvatska potpisala sa Francuskom, ali da je i pored toga, za kupovinu 12 aviona Rafal, raspisala međunarodni poziv na osnovu kojeg su ponude dostavile četiri države.

- Nakon vrednovanja pristiglih ponuda, prikupljenog pozitivnog mišljenja od Odbora za odbranu Hrvatskog sabora (koji je takođe dao i prethodno mišljenje na specifikaciju nabavke), Vijeća za odbranu i Vrhovnog komandanta-predsjednika RH, Odluku o nabavci aviona donijela je Vlada Hrvatske - kazao je Samardžić.

 On je istakao da Ministarstvo odbrane i Vlada pokušavaju upakovati Tehnički aranžman u zakon.

- Komercijalnom ugovoru pravni osnov može biti jedino tenderska procedura sprovedena u skladu sa zakonom. Sa francuske strane Tehničkog aranžmana (TA) je ministar odbrane, a ne Ministarstvo odbrane Francuske (kako se to na više mjesta u obrazloženju Predloga zakona navodi) i taj dokument nije ni razmatrala Vlada Francuske, već je isti u nadležnosti ministra, kao što je trebalo biti i sa naše strane, jer TA služi samo za implementaciju Komercijalnog ugovora – navodi admiral.

On ističe da je Tehnički aranžman i netačno formulisan.

- Predmet TA nije nabavka ili kupovina brodova, jer se njime ništa ne nabavlja ili kupuje, već je predmet pomoć Direkcije za naoružanje francuskog MO u implementaciji Komercijalnog ugovora kojeg MO Crne Gore zaključuje sa kompanijom „Kership“. Ispravan naziv TA je trebao biti: Tehnički aranžman za podršku u implementaciji Komercijalnog ugovora o kupovini dva patrolna broda od strane Crne Gore. Da je tako formulisan naslov TA puno toga bi bilo u startu jasno, i javnosti i poslanicima - napominje Samardžić.

Tehnički aranžman, kako kaže, nijesu potpisale dvije vlade, niti dva ministarstva u ime ili saglasnost vlada, niti ga je razmatrala Vlada Francuske, niti će ga razmatrati Parlament Francuske.

 On ističe da TA ne spada u kategoriju međunarodnih ugovora, u smislu stava 1 člana 2 Zakona o zaključivanju i potvrđivanju međunarodnih ugovora, već spada, u skladu sa stavom 2 navedenog člana Zakona, u administrativni međunarodni ugovor kojeg Skupština Crne Gore ne ratifikuje.

 - Takođe, ni samim Tehničkim sporazumom nije predviđeno njegovo potvrđivanje ili saglasnost bilo Vlade ili Skupštine, već je jasno definisano da TA stupa na snagu „kada Francuska strana primi pisano obavještenje od Crnogorske strane o stupanju Ugovora na snagu.“ ( Ugovor - Komercijalni ugovor između MO CG i kompanije Kership). Znajući sve ovo, veoma je čudno što je Vlada ovaj dokument nižeg reda „umetnula“ u Predlog zakona, a sve u cilju da Skupština Crne Gore, kroz izglasavanje Zakona, verifikuje „izmišljeni“ pravni osnov i amnestira aktere od nezakonitog postupka nabavke brodova, koji je u suprotnosti sa sistemskim zakonima Crne Gore i regulativom EU - rekao je Samardžić.

Pored svih ostalih anomalija, kako je naveo, neminovno se nameću i sledeća pitanja u vezi Tehničkog aranžmana.

- U preambuli TA jasno je navedeno: „Imajući u vidu volju Ministarstva odbrane Crne Gore da nabavi dva (2) patrolna plovila tipa Offshore Patrol Vessel 60 potpisivanjem komercijalnog ugovora (u daljem tekstu „Ugovor“) sa francuskom kompanijom KERSHIP (u daljem tekstu „Industrijski dobavljač“)“. Nužno se nameće pitanje: da li se mogao zaključiti Tehnički aranžman (potpisan u julu), čija je svrha „definisanje načela i procedura Podrške koju Francuska strana pruža Crnogorskoj strani za nabavku Opreme prema odredbama Ugovora.“ (i za tu podršku-uslugu, MO CG plaća Generalnoj direkciji za naoružanje MO Francuske 700.000 eura), prije nego je Komercijalni ugovor zaključen. Zamislite, MO je zaključilo TA o implementaciji Komercijalnog ugovora, koji još uvijek nije potpisan, iz razloga što ugovor sa privatnom firmom „Kership“ čeka da Skupština izglasa pravni osnov, pri čemu, pravni osnov za zaključivanje Komercijalnog ugovora treba da bude upravo Tehnički aranžman o njegovoj implementaciji. Nonsens - poručuje on.

 Podsjeća da je tačkom 10.4 Tehničkog aranžmana definisano: „Aranžman se može mijenjati bilo kada uz pisanu saglasnost obje Strane“ , što je i normalno za jedan ovakav tehnički dokument jer će postojati potreba za izmjenama u hodu.

 - Ako TA postane sastavni dio Zakona, svaku promjenu TA će morati prethodno usvojiti Skupština CG, kroz Izmjene i dopune zakona!? Tačkama 10.5; 10.6 i 10.7 definisano je da TA može biti raskinut uz saglasnost Strana, da raskid Aranžmana ne oslobađa Strane obaveza ugovorenih tokom razdoblja njegovog važenja i da raskid Aranžmana ne utiče na izvršenje Ugovora. Ministarstvo odbrane i Vlada CG, tvrde da je TA pravni osnov za zaključenje komercijalnog ugovora. Ako bi to stvarno bilo tako, a i laicima je jasno da se iz TA za implementaciju ugovora ne može crpiti pravni osnov za Ugovor, kako objasniti situaciju da u slučaju kada prestane da važi pravni osnov(TA), ostaje na snazi Ugovor? -upitao je admiral.

 Posebno sporan je član 3.4 Tehničkog aranžmana, kojim se predviđa potpuno oslobađanje od poreza.

 - Ovo je u suprotnosti sa Zakonom o PDV-u, jer se u skladu sa Zakonom može osloboditi plaćanja PDV-a samo vojna oprema koja se nabavlja putem međudržavnog sporazuma (G2G Ugovor) ili ako se radi o donaciji. U svim drugim slučajevima kad se roba nabavlja Komercijalnim ugovorom uvijek se plaćao i plaća PDV. Dovoljno je otvoriti sajt za javne nabavke. Aktuelne tendere MO za nabavku naoružanja i vojne opreme (oružje, puške, municija, sredstva veze, oprema za helikoptere i brodove...) i vidjeti da je definisan iznos PDV-a koji se plaća. Time se ujedno i pobija tvrdnja MO: „naglašavamo da Ministarstvo odbrane nikada nije vršilo nabavke vojne opreme iz inostranstva putem tendera”, jer se sva navedena oprema, za koju je MO ove godine raspisalo tendere, nabavlja iz inostranstva, i to putem jednog od postupaka „bezbjednosne nabavke“, kako je to i definisano Zakonom / Uredbom - kazao je Samardžić u dopisu poslanicima i predsjedniku države.

 Nejasno je, prema njegovim riječima, ako se već mogla nabavka kupovine brodova putem Komercijalnog ugovora, u skladu sa važećim zakonima Crne Gore osloboditi plaćanja PDV-a, zašto to nije uradilo Ministarstvo finansija u skladu sa svojim ovlašćenjima, nego Skupštini „potura“ da usvajanjen TA kroz ovaj zakon poništi sistemski zakon - Zakon o PDV-u i oslobodi obaveze plaćanja poreza za ovu nabavku, u iznosu od preko 25 miliona eura.

 - Na osnovu svega iznijetog i dokumentovanog, potpuno je jasno da se 2 patrolna broda ne nabavljaju međudržavnim sporazumom/ugovorom, poznatom kao Ugovor između dvije vlade (gov to gov – G2G Contract), već da je u pitanju Komercijalni ugovor koje Ministarstvo odbrane Crne Gore zaključuje sa privatnom kompanijom, koju je, bez tendera, svojom voljom izabralo.

Zakonom o javnim nabavkama i Uredbom o listi vojne opreme i proizvoda, postupku i načinu sprovođenja javnih nabavki u oblasti odbrane i bezbjednosti, jasno je definisan postupak „bezbjednosne nabavke“, koji su, kao što je ranije navedeno, usaglašeni sa EU regulativom. Nameće se krucijalno pitanje, koji je zakonski postupak nabavke primjenilo Ministarstvo odbrane, na osnovu čega je izabralo kompaniju „Kership“ kao najpovoljnijeg dobavljača i na osnovu kojeg zakonskog osnova zaključuje Komercijalni ugovor sa privatnom kompanijom, kada nije bilo tendera? - upitao je Samardžić.

Admiral u penziji predlaže da poslanici dostavljeni Prijedlog zakona vrate Vladi Crne Gore sa instrukcijom da iz njega izostavi Tehnički aranžman, i da nakon toga Skupštini dostavi Prijedlog zakona o potvrđivanju Sporazuma izmedu Vlade Crne Gore i Vlade Republike Francuske o saradnji u domenu odbrane.

- U suprotnom, izglasavanjem ovako predloženog zakona, ozakonili biste 150 miliona eura vrijednu nabavku naoružanja sprovedenu na nezakonit način, nanijeli veliku štetu i doveli u pitanje međunarodni ugled Crne Gore, jer je trgovina naoružanjem pod velikom lupom UN, Evropske komisije, OEBS-a i mnogih drugih međunarodnih organizacija – zaključio je Samardžić.