Milatović podnio tužbu Upravnom sudu zbog odluke ASK-a
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović podnio je tužbu Upravnom sudu kojom traži poništenje odluke Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) da je prekršio Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, jer je koristio službene prostorije za snimanje predizbornog spota.
Milatović tužbom, koju je podnio 30. decembra prošle godine, a u koju je agencija MINA imala uvid, od Upravnog suda traži poništenje odluke ASK-a zbog, kako se navodi, pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primjene materijalnog prava.
U tužbi Milatovića se navodi da je Odredbom člana 2 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja propisano da se pod političkim subjektima podrazumijevaju političke partije, koalicije, grupe birača i kandidati za izbor predsjednika Crne Gore.
- Dok se izborna kampanja definiše kao skup aktivnosti političkog subjekta od dana raspisivanja izbora do dana proglašenja konačnih rezultata izbora - dodaje se u tužbi.
Objašnjeno je da se te aktivnosti odnose na javno predstavljanje i promovisanje kandidata, promovisanje i obrazlaganje izbornih programa sa ciljem uvjeravanja birača da glasaju za kandidata tog političkog subjekta ili izbornu listu koju podnosi taj politički subjekt.
U tužbi je istaknuto da je, prema Zakonu, zabranjeno korišćenje prostorija državnih organa, organa državne uprave, lokalne samouprave i uprave, javnih ustanova, državnih fondova i privrednih društava čiji je osnivač ili većinski ili djelimični vlasnik država ili jedinica lokalne samouprave, u kampanjama, ukoliko se isti uslovi ne obezbijede svim učesnicima na izborima.
Dodaje se da se odredbom člana 59 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, na postupak utvrđivanja povrede tog zakona primjenjuju odredbe Zakona o upravnom postupku.
- Imajući u vidu citirana zakonska rješenja, sadržinu osporene odluke, kao i sadržinu mog video obraćanja, jasno je da Predsjednik Crne Gore, u konkretnoj situaciji, nije mogao biti tretiran kao politički subjekt u smislu odredbe člana 2 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja - navodi se u tužbi Milatovića.
Kako se dodaje, ni sadržina Milatovićevog video obraćanja nije bila usmjerena na javno predstavljanje i promovisanje bilo kog kandidata, promovisanje i obrazlaganje nekog od izbornih programa sa ciljem uvjeravanja birača da glasaju za određenog kandidata ili bilo koju izbornu listu.
- Iz obrazloženja osporene odluke nije moguće utvrditi koji konkretno politički subjekat ili učesnik kampanje je bio favorizovan u okviru mog video obraćanja, niti je navedeno na koji način je to urađeno - ističe se u tužbi.
U tužbi se ocjenjuje da je, u tom dijelu, obrazloženje odluke ASK-a u suprotnosti sa članom 2 stav 1 i 6 Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, ali i odredbom člana 22 Zakona o upravnom postupku.
Dodaje se da je ASK u ocjeni dokaza zanemarila činjenicu da se u video sadržaju, koji je bio predmet preispitivanja, ni na koji način ne pominje bilo koji od političkih subjekata, niti kandidat za odbornike.
- Naprotiv, uvidom u obraćanje moguće je nedvosmisleno utvrditi da je isto snimljeno u cilju motivacije građana Glavnog grada da slobodno iskažu svoj politički stav i time doprinesu promociji demokratije, a ne u korist bilo kojeg političkog subjekta - naglašeno je u tužbi.
Kako piše u tužbi, ne stoje navodi iz obrazloženja da Milatović nije obezbijedio da video obraćanje bude dostupno svim učesnicima u izborom procesu, jer je objavljeno na YouTube platformi, društvenim mrežama i portalima, pa je tako dostupno javnosti i svim učesnicima izbora.
- U tom dijelu obrazloženje osporene odluke je kontradiktorno, imajući u vidu da se istovremeno navodi da nijesam obezbijedio da predmetno video obraćanje bude dostupno svim učesnicima u izborom procesu a, suprotno tome, konstatuje da je isto objavljeno na YouTube platformi, društvenim mrežama i portalima - dodaje se u tužbi.
Navodi se i da, uvidom u sadržinu osporene odluke, nije moguće utvrditi da li je Agencija u toku postupka poštovala zakonske obaveze u pogledu rokova i preduzimanja pojedinih procesnih radnji u postupku.
U tužbi je ocijenjeno da je tako, imajući u vidu da se, shodno Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, na postupak utvrđivanja povrede tog zakona primjenjuju odredbe Zakona o upravnom postupku.
Ukazano je da u odluci ASK-a nije naveden datum podnošenja prijave, na osnovu koje je Agencija pokrenula postupak.
- Zbog svega navedenog, povrijeđen je zakon na moju štetu, pa predlažem da Upravni sud Crne Gore donese presudu kojom će usvojiti tužbu i poništiti kao nezakonitu Odluku Agencije za sprečavanje korupcije od 19. decembra prošle godine - zaključuje se u tužbi Milatovića.