Predavač na Pravnom fakultetu u Kragujevcu agitovao za Joanikija, sad za srpski jezik

Mandićev plan o "ustavotvornoj skupštini" lansirao ruski proksi

Zoran Čvorović (Foto: Jutjub - stop kadar)
Zoran Čvorović (Foto: Jutjub - stop kadar)

Namjeru o „ustavotvornoj skupštini”, koju je juče crnogorskoj javnosti saopštio Andrija Mandić, lansirao je ruski propagandni proksi u Srbiji Zoran Čvorović, predavač na Pravnom fakultetu u Kragujevcu.

Rođen 1969. u Peći, Čvorović je 2020. bio medijski aktivan u promociji tzv. protetsnih litija. Po smrti Amfilohija Radovića, agitovao da njegova zamjena bude Joanikije Mićović. Prošle godine gost ogranka Crkve Srbije (SPC) u Crnoj Gori. Autor napisa u kojima opravdava Putinovu agresiju na Ukrajinu i gost pro-ruskih podkasta u Srbiji.

Čvorović je prije dvije neđelje, odmah po objavljivanju službenih rezultata popisa u Crnoj Gori, napisao: "Rješenjem ustavnoga statusa srpskoga jezika, automatski bi se otvorilo pitanje neodrživosti građanskog karaktera Crne Gore. Jer, država koja ima dva službena jezika, koji su izrazi dva različita nacionalna identiteta i od kojih ni jedan nema apsolutnu većinu, ne može biti građanska država”.

Kada promjena odredbe Ustava o službenom jeziku dovede u pitanje građanski karakter Crne Gore, onda će se, kako je rekao Čvorović, neminovno otvoriti i pitanje neodrživosti postojećeg grba, zastave i himne Crne Gore.

Navodi kako „postojeći pleonastički i otuda besmislen st. 1 čl. 12 Ustava Crne Gore, po kome "u Crnoj Gori postoji crnogorsko državljanstvu" trebalo bi brisati, jer je isključivo u službi asimilacije Srba, a protivan je dvonacionalnom karakteru Crne Gore, koji potvrđuju podaci najnovijeg popisa stanovništva”.

- Postavlja se pitanje kako izvesti promjenu važećeg Ustava Crne Gore, kada je prema čl. 157 Ustava za promjenu njegovih najproblematičnijih naprijed navdenih članova potrebna referendumska većina od tri petine svih birača — pita se Čvorović i nudi sinopsis koji je juče u osnovi ponovio Mandić: da novi ustav, citiramo, „mogao bi biti donijet od strane ustavotvorne skupštine”.

- Do kompromisa se može doći samo ako srpski narod u Crnoj Gori uspije u narednom periodu da jasno i odlučno formuliše stav, da je alternativa kompromisu (društvenom ugovoru) oko nove konstitucionalizacije Crne Gore rastapd države - napisao je Čvorović za pro-rusku platformu „Нови Стандард”.

Mandić je juče u parlamentu kazao da je „vrijeme da se nešto promijeni, popis to kaže”.

- Kad obezbijedimo dvije trećine, možemo i da mijenjamo Ustav. To je sve legitimno i to su zakonske procedure. Ovaj Ustav je donesen voljom ustavotvorne Skupštine, jer je i onaj prethodni tražio dvotrećinsku većinu. Ako se mi ne možemo dogovoriti, uvijek postoji ovaj model koji je sproveden 2007. godine - rekao je Mandić.

Da bi, nakon toga, uz video snimak svoga obraćanja u parlamentu — Mandić na društvenoj mreži velikim slovima napisao: „Ako neko neće (dogovor oko srpskoga jezika), NAPRAVIĆEMO USTAVOTVORNU SKUPŠTINU”.