GI „21. maj“: Parlamentarna većina ignorantski nametnula zakone kojima se nastavlja populistička ekonomska politika
Parlamentarna većina je ignorantski nametnula zakone kojima se nastavlja populistička i hazarderska ekonomska politika – ocijenili su u Građanskoj inicijativi „21. maj“.
Dekretom su, poručuju, utvrđene nove i tržišno neutemeljene minimalne zarade koje će ponovo otvoriti pitanje neujednačenih i nepravičnih zarada među zaposlenima.
- Primjera radi, vladini ekonomisti neka objasne zašto bi privatne kompanije masovno zapošljavale diplomirane i neuke studente sa platom od 800 eura u okolnostima kada visokoškolski kadar sa iskustvom trenutno ima iste ili nešto veće zarade koje odgovaraju realnom stanju u privredi. Ili, što će da rade finansijski limitirane javne ustanove ili jedva održivi dio realnog sektora sa nagrađivanjem iskusnijeg srednje obrazovanog kadra koji sada zarađuje između 550 eura – 750 eura kada i početnici moraju primati platu od najmanje 600 eura – dodali su u GI „21. maj“.
S druge strane ukazuju da se više nego duplo oporezuju knjige.
- Koje vladini funkcioneri i dominirajući poslanici očigledno i ne čitaju, dok se ministarka kulture ovim povodom sakrila u zemunicu – istakli su u saopštenju.
Istovremeno, dalje navode, turistička privreda i domaća industrija vina guraju se u gubitke sa istim poreskim tretmanom.
- Pritom, korporativni i obligacioni porezi koji su u okviru “Evrope sad1” podignuti za oko 70 odsto ostali su isti ili su na jednak način dodatno prošireni, iako su za investitore i preduzetnike posebno važni porez na profit, porez na kapitalnu dobit ili porez po odbitku. Konačno, ovaj set manipulativnih mjera koji će pored ostalog rezultirati i sa dodatnih 200 miliona deficita u penzijskom fondu i realnim inflatornim posljedicama još jednom potvrđuje Vladino neodgovorno eksperimentisanje i igranje sa javnim finansijama i nacionalnom ekonomijom u cjelini – zaključili su u GI „21. maj“.