Bojanović: Vodovod u Gornjem Lješkopolju prioritet i preduslov za ubrzan razvoj ovog kraja

 (Foto: Evropski savez)
(Foto: Evropski savez)

Jedan od prioriteta biće da stvorimo preduslove za održivi razvoj Krusa
i ostalih sela Gornjeg Lješkopolja, prije svega kroz dobijanje vode kao
osnovnog preduslova, kako bismo omogućili ujednačen razvoj svih krajeva našeg grada u iskorišćavanje svih njegovih potencijala u najboljem interesu lokalne zajednice - saopštio je Mladen Bojanović, kandidat za odbornika liste „Evropski savez – Boris Mugoša (SDP, SD, LP i građani) – Podgorica za primjer“.

Gornje Lješkopolje sa nizom pripadajućih sela nalazi se na samo 11 km od Podgorice, uprkos tome Krusi, Draževina i ostala sela Gornjeg
Lješkopolja uopšte, kako je rekao, nemaju vodovod i tekuću vodu. 

- Zato je taj kraj vremenom opustio, a rijetka domaćinstva, koja još postoje u tom kraju, bore se sa mnoštvom problema, koje prouzrokuje nedostatak vode. Čitav ovaj kraj je izuzetno pogodan za poljoprivredu, uzgajanje povrća i voća, a osobito za izuzetno kvalitetno grožđe. Ipak da bismo održali i tu djelatnost, mještani su prinuđeni da kupuju cistjerne vode, pa onda to raspoređuju na ono malo tla što obrade. Osim što je naporno i iziskuju dodatne troškove, to u velikoj mjeri ograničava razvoj ove djelatnosti. Mještani nemaju osnovne uslove da uanprijede proizvodnju, povećaju doprinos svih kultura, izuzetnog kvaliteta i ekološki apsolutno čistog i poželjnog na tržištu - naveo je Bojanović.

Krusi i Gornje Lješkopolje kao jedno od  najljepših naselja Glavnog
grada, visoravan sa koje se pruža prelijep pogled na Podgoricu sve do
Skadarskog jezera i Albanije, danas ostaje, kako je rekao, nemoguće za život najprije zbog nedostatka vode.

- Gradska uprava to može u kratkom roku i efikasno riješiti, jedan od načina jeste dovesti vodu iz Regionalnog vodovada u saradnji sa ovim preduzećem. Naročito što već napravljene i kaptaže na dva brda, koje bi čitavo područje snadbijevale vodom. Drugi način je dovođenje vode iz Bera, odakle bi pumpama voda lako mogla dospjeti do Krusa i drugih sela Gornjeg Lješkopolja - naveo je Bojanović.

Poručuje da bi se rješavanjem ovog problema sa nivoa gradske uprave, stvorili uslovi za ubrzan razvoj ovog kraja, povratak mještana na svoja imanja i novi poljoprivredni i ukupno privredni zamah.

- Voćarstvo, povrtarstvo, vinogradarstvo, pčelarstvo i stočarstvo uz razvoj malih pogona za preradu voća i povrća, ugostiteljstvo uz prateći seoski, etno i eko turizam garant su napretka ovog kraja - zaključio je Bojanović.