Najprljavija sredstva, partitokratija i nepotizam ne jenjavaju, institucije su politizovane, a pravne sigurnosti nema

Bajramspahić: Borba za moć je ogoljena do koske

Aktivistkinja Dina Bajramspahić u intervjuu za Antenu M govoreći o tome šta je obilježilo 2024. godinu, kazala i da je poslije svega što su građani i građanke vidjeli tokom pregovora za Podgoricu, politika postala još odbojnija za pristojan svijet

 (Foto: TV E)
(Foto: TV E)

Partitokratija i nepotizam vladajućih partija ne jenjavaju i to bez ikakvog ustručavanja. Institucije su apsolutno politizovane i niko nema iluziju da će postupati po zakonu - a ne po diktatu političkih partija. To znači da nema pravne sigurnosti i da su ljudska prava svakoga ko nema vezu ili politička leđa neizvjesna, ocijenila je građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić.

Ona je za Antenu M u intervjuu o tome šta je obilježilo 2024. godinu, kazala i da je poslije svega što su građani i građanke vidjeli tokom pregovora za Podgoricu, politika postala još odbojnija za pristojan svijet nego što je bila.

“Stranački brlog je potopio mnogo „novih“ ljudi tokom posljednjih pet godina, a Crna Gora ima ograničene ljudske kapacitete. Međutim, prepuštanje javne sfere beskrupuloznima košta jako mnogo, ima dugoročne posljedice i cjelokupno stanovništvo ispašta zbog nekvalitetnog upravljanja”, kazala je Bajrmaspahić.

Da li se napredak u pregovorima odražava na našu svakodnevicu?

- Nažalost, iako formalnog napretka jeste bilo, proces evropske integracije ne uspijeva da proizvede bilo kakav opipljiv kvalitet i ne dolazi do prelivanja vrijednosti i pozitivne društvene transformacije. Današnja Crna Gora kvalitativno nije bolja nego što je bila. Naprotiv, borba za moć je ogoljena do koske, koriste se najprljavija sredstva, a politička ravan je potpuno lišena dostojanstva i uljudnosti.

Zatvorena su tri poglavlja, što je pozitivno, ali svi dobro znamo da u Crnoj Gori ne cvjetaju ruže ni u jednoj od tri oblasti u kojima smo „položili ispit“. Crna Gora nije država u kojoj je zavidno stanje kada je u pitanju intelektualna svojina, još manje kada su u pitanju digitalizacija i mediji, a tek je izuzetno loše kada je u pitanju industrija, koju jednostavno nemamo.

Koliko je po Vama zaista vidljiva partitokratija i partijski pritisci na koju skreću pažnju rijetki kritičari vlasti i kakav je ambijent za javni dijalog?

- Partitokratija i nepotizam vladajućih partija ne jenjavaju i to bez ikakvog ustručavanja. Institucije su apsolutno politizovane i niko nema iluziju da će postupati po zakonu - a ne po diktatu političkih partija. To znači da nema pravne sigurnosti i da su ljudska prava svakoga ko nema vezu ili politička leđa neizvjesna.

Učesnici u političkom životu su neslobodni i zastrašeni od dežurnih siledžija i portala koji ne poštuju medijske standarde. Gotovo cijela politička scena je otišla u desno, neki svjesno, neki po inerciji, mnogi usljed svoje nesposobnosti da se odupru partnerima. Teokratizacija i klerikalizacija su nastavljeni, sa jednom vjerskom zajednicom koja upravlja državnim organima i diktira odluke širom uprave, upravlja državnim i lokalnim budžetima i prostornim planom.

Kako gledate na činjenicu da se iz dana u dan intenzivira akcija revizije istorije i rehabilitacije četničkog pokreta, koji je, da se podsjetimo, bio u saradnji sa fašistima i koji je sprovodio akcije zločinačkog etničkog čišenja tokom II svetskog rata? Da li su uzdrmani odnosi sa susjedima i da li je bilo nekog pozitivnog poteza vlasti ove godine u toj oblasti?

- Rehabilitizacija četništva je nastavljena tokom ove godine, sa anemičnim reakcijama koje više liče na podsmijavanje žrtvama četnika nego na ozbiljan protest. Negiranje genocida i ratnih zločina, što je krivično djelo, se iznosi kao politički stav, usljed pasivnosti tužilaštva da radi svoj posao i procesuira počinioce.

Pogoršani su odnosi sa skoro svim susjedima aktivnim provociranjem i neodgovornošću vlasti. Tri lidera vladajuće većine su postali persone non grate u članici Evropske unije. Lansiran je Barometar 26 koji sami kreatori krše svakodnevno.

Međutim, uprkos nezapamćenoj kampanji mržnje, predstavnik države je na sjednici Ujedinjenih nacija glasao za Rezoluciju Generalne skupštine UN o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici i građansku Crnu Goru učinio ponosnom, barem na jedan dan.

Šta znači statistika iz 2024. godine koja ukazuje na povećan broj femicida, vršnjačkog nasilja, a otkriveni su i nastavnici pedofili koji su bez ograda pušteni da se “bave” djecom? Da li se napredovalo u ljudskim pravima ove godine?

- Nasilje je eskaliralo u svim sferama društva, a posebno nad ženama i djecom, sa svakodnevnim primjerima jezivih slučajeva, čak tri femicida ove godine i erupcijom vršnjačkog nasilja, uključujući ranjavanje djeteta nožem. Sve to je praćeno široko rasprostranjenim govorom mržnje, mizoginijom, nacionalističkom retorikom. Razotkrivena je lavina slučajeva seksualnog uznemiravanja učenika i učenica i institucionalnog zataškavanja.

Takozvane „građanske“ partije su podlegle pritisku svojih desničarskih koalicionih partera i nisu stavile prijedlog Zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja na dnevni red Vlade.

Po Vama, šta je vlast još uspjela da unazadi ove godine? U kakvoj je stanju javna uprava?

- Diplomatska mreža je i dalje nepopunjena. Rad Savjeta za odbranu i bezbjednost je ponovo u blokadi. Ustavni sud je u istoj godini odblokiran pa ponovo blokiran, sa namjerom da bude politički preuzet.

Izabrana je predsjednica Vrhovnog suda, od koje se mnogo očekuje i koja ima veliku odgovornost da vrati povjerenje u vladavinu prava. Bez povjerenja u institucije nastaviće se razaranje društvenog tkiva.

Upravni sud nastavio da obara Vladina nezakonita postavljenja i razrješenja, budući da se Vlada i ministarstva ne obaziru na propisane procedure kad god im ne odgovara.

Reforma javne uprave, koja je godinama bila mrtvo slovo na papiru, sada galopirajućim korakom nazaduje, uključujući najave totalnog derogiranja službeničkog sistema. Novi Zakon o slobodnom pristupu informacijama nije usvojen četiri i po godine nakon političkih promjena. Nisu usvojeni Zakon o Vladi i Zakon o Skupštini.

Optimizacija javne uprave se pretvorila u parodiju, sa hiljadama i hiljadama novih partijskih vojnika udomljenih na teret budžeta, tačnije na račun javnog duga koji je dostigao nezamislive visine.

Vladajuća većina je faktički onemogućila pravo manjinske inicijative opozicije na kontrolna saslušanja i „kidnapovala“ pravo na iniciranje parlamentarne istrage i preuzela ga za sebe.

U ovoj godini je dramatično unazađen Zakon o unutrašnjim poslovima i stvorene pretpostavke za masovno zapošljavanje po političkoj osnovi, dok se generacije akademaca ne primaju u službu.

Ideja vladajuće partije o usvajanju Zakona o agentima stranog uticaja čiji je cilj gušenje civilnog društva trenutno nema potrebnu većinu za usvajanje.

Gdje je po vama danas Crna Gora u reformama?

- Izvještaj Evropske komisije je za 0.03 bio bolji od izvještaja u doba stare vlasti. Dvanaest IBAR zakona je usvojeno bez javne rasprave, kao i Reformska agenda. Ocjena Freedom House-a je i u 2024. da je Crna Gora i dalje hibridni režim. GRECO je dao izrazio kritički izvještaj o sprovođenju antikorupcijskih preporuka.

Savjet za vladavinu prava nije održao ni jednu sjednicu. Javna rasprava o nacrtima Akcionih planova za poglavlja 23 i 24 nije sprovedena šest mjeseci nakon dobijanja IBAR-a. Nacrti treba da budu poslati Evropskoj komisiji prije praznika, što znači da za sprovođenje ostaje manje od dvije godine.

Šta možemo ocijeniti kao dobru stvar koja se desila i šta su prioriteti za narednu?

- Ono što je bilo dobro u 2024. godini je da su razlike između DF, Demokrata i PES-a izblijedjele do te mjere da su i najnaivnijima sve zablude raspršene. Nema razlika ni u pristupu zapošljavanju, napredovanju, zloupotrebama, netransparentnosti, neodgovornosti, samovolji, bahaćenju, načinu javne komunikacije, odnosu prema ideološkim pitanjima. Najjači akter je obojio cijeli „paket“, nametnuo ritam i dinamiku, ostali su se prepustili udobnosti svojih funkcija.

U najglomaznijoj Vladi svih vremena, koja odlučuje na WhatsApp sjednicama bez ikakve stručne rasprave, svi su namireni, dovoljno da zažmure na sve.

Počinje trka sa vremenom oko daljeg zatvaranja poglavlja. Nominovana poglavlja za prvu polovinu godine su poglavlje 5 „Javne nabavke“ i poglavlje 4 „Sloboda kretanja kapitala“, a iz ove godine prenosimo dalje poglavlje 31 „Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika“.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.