Viši sud potvrdio optužnicu SDT-a: Prepiska sa Skaj aplikacije se smatra pravno valjanim dokazom

Zgrada suda (Foto: Vrhovni sud)
Zgrada suda (Foto: Vrhovni sud)

Vijeće Višeg suda u Podgorici potvrdilo je optužnicu Specijalnog državnog tužilaštva protiv šest okrivljenih za kriviča djela stvaranje kriminalne organizacije i produženo krivično djelo krijumčarenje, ocjenjujući, pored ostalog, da se prepiska sa Skaj aplikacije smatra pravno valjanim dokazom, navodi se u saopštenju Specijalnog državnog tužilaštva.

Kako je precizirano, Vijeće Višeg suda je 8. oktobra potvrdilo optužnicu podignutu 15. avgusta protiv M. R, R. R, M. S, M. M, M. V. i J. M.

- Optužnica je podignuta jer je iz dokaza prikupljenih tokom istrage utvrđeno da postoji osnovana sumnja da je optuženi M. R. 2020. organizovao kriminalnu organizaciju čiji su članovi postali ostali optuženi, a koja je djelovala tokom te i naredne godine u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini sa ciljem krijumčarenja cigareta, tako što su se prenosile preko carinske linije uz izbjegavanje mjera carinskog nadzora, a potom prodavale, rasturale i prikrivale na teritoriji Crne Gore i Bosne i Hercegovine radi sticanja nezakonite dobiti i moći - podsjećaju iz Specijalnog državnog tužilaštva.

 Vijeće je, kako navode, između ostalog, potvrđujući optužnicu navelo da sada dekriptovanu komunikaciju sa Skaj (SKY ECC) aplikacije, „za razliku od odbrane, smatra pravno valjanim dokazom“.

- Jer je pribavljen „primjenom materijalnih i procesnih odredbi zakona Republike Francuske“ i na osnovu naredbe „sudija za istragu više francuskih sudova“, „a usklađenost tih odredbi sa ustavom Francuske, posebno u pogledu zaštite prava na privatnost i prava odbrane u krivičnim postupcima, ispitalo je Ustavno vijeće te zemlje“ - kazali su iz SDT-a.

Vijeće je, kako dodaju, posebno dalje navelo da je: „...u odluci Ustavnog savjeta Republike Francuske broj 2022-987 QPC od 8. aprila 2022. konstatovano da je postupanje francuskih državnih organa u navedenom dijelu bilo u skladu sa Ustavom te države, da shodno sistemu uzajamnog priznavanja, države Evropske unije ne ispituju sadržinu dokaza koji je pribavljen od strane nadležnog organa države članice, a po ocjeni ovog suda ne postoje smetnje da i sudovi u Crnoj Gori prihvate tako pribavljeni dokaz, budući da isti nije u suprotnosti ni sa načelima domaćeg pravnog sistema i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava". 

- Ovo posebno pri činjenici što u konkretnom slučaju Republika Francuska nije preduzimala istražne radnje i prikupljala dokaze po zamolnici Crne Gore, kada bi Crna Gora  i mogla postaviti određene zahtjeve u pogledu načina prikupljanja dokaza i primjene određenih procesnih pravila, već je po zamolnici Crne Gore dostavila dokaze  koje je već imala u posjedu i koje je prethodno pribavila u skladu sa svojim zakonodavstvom - ocijenili su iz Vijeća Višeg suda.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.