Orašanin godinama bio u bjekstvu, Zvicer navodno naredio njegovo ubistvo

Ilustracija (Foto: Pixabay)
Ilustracija (Foto: Pixabay)

Ognjen Orašanin, koji je juče uhapšen u Sarajevu, a čije se ime spominje kao jednog od vođa škaljarskog klana, u žižu javnosti lansirao se 2020. godine preko Skaj aplikacije - gdje se našao na udaru suparničkog kavačkog klana.

https://etv.me/hronika/u-sarajevu-uhapsen-ognjen-orasanin-jedan-od-voda-skaljarskog-klana

Orašanin je rođen 1978. godine u Sokocu, gdje se vodi da stanuje i danas. Sarajevska policija ga je uhapsila zbog sumnje da je počinio krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa djelom nedozvoljeni promet opojnih droga.

Kako piše Klix.ba, pretresom stana koji Orašanin koristi na području opštine Novi Grad, pronađeni su i oduzeti predmeti važni za istragu. 

Realizaciju aktivnosti pripadnici Uprave policije su proveli u saradnji sa službenicima Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine.

PODMETANJE BOMBE

U oktobru 2020. godine pod Orašaninovo vozilo je podmetnuta bomba koja je na vrijeme uočena i nije aktivirana. Zbog tog događaja je MUP RS-a podnio prijavu Tužilaštvu BiH protiv Radoja Zvicera iz kavačkog klana, Darka Eleza i ostalih povezanih osoba.

- Oni se sumnjiče da su u avgustu i septembru 2020. godine, djelujući kao organizovana kriminalna grupa, pokušali da ubiju O.O. iz Sokoca, na način da su po prethodnom dogovoru i planu nabavili i ispod vozila koje koristi navedenu osobu postavili eksplozivnu napravu, u namjeri da ju aktiviraju u trenutku kada se u vozilu bude nalazio ovo lice - navedeno je tada iz MUP-a RS.

BIJEG OD POLICIJE

Orašanin je u policijskim dosjeima već duže od 20 godina, ali je u više navrata uspjevao da pobjegne policijskim organima što je bio slučaj i u decembru 2022. godine kada su u okviru akcije MUP-a KS kodnog naziva „Šakal“ uhapšeni njegovi saradnici.

Tada su uhapšeni Kemal Bukva (36), Kemal Mrnđić (40), Jasmin Kaljić (50) i Zoran Buhać (39).

- U okviru istražnih i operativnih aktivnosti prikupljene su informacije i dokazi da su se osumnjičeni organizovali i bili članovi grupe, održavali kontakte sa kriminogenim osobama iz susjednih zemalja pa su tako kontinuirano, u namjeri sticanja protivpravne imovinske koristi, prethodno komunicirajući putem zaštićenih i kriptovanih aplikacija, dogovorili neovlašteni promet većih količina opojne droge 'kokain', krijumčaren sa područja Južne Amerike, a potom u međusobnom dogovoru i koordinaciji organizatora i članova grupe iz BiH, regiona i inostranstva prebacivali opojnu drogu, te vršili distribuciju i prodaju na širem području BiH. Novac stečen od prodaje opojne droge stavljali su u legalne tokove kupujući nekretnine, vozila i druge vrijednosti, te na taj način skrivali tragove izvršenja krivičnih djela - rečeno je tada iz Tužilaštva BiH o kriminalnoj grupi Orašanina i ostalih.

Na ročištu za određivanje pritvora tada je govorio tužilac Dubravko Čampara koji je, obrazlažući prijedlog za pritvor, kazao da su osumnjičeni dio organizovane kriminalne grupe čiji je vođa Ognjen Orašanin Oras sa Sokoca, a za kojim će biti raspisana potjernica.

Naime, kako je pojasnio, Orašanin je izbegao hapšenje, u čemu su mu, kako je naveo, pomogli njegov lični vozač Saša Karadžić i Željko Dangubić. Naveo je da se znalo da informacije cure iz policije, te su 27. decembra, kada je izvedena akcija „Šakal“, na Sokolac, u sedam ujutro, poslali policiju iz Banje Luke, međutim, Oras je - kako je nadimak Orašaninu - u noći, neposredno prije akcije, pobjegao iz zgrade na Sokocu.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.