Od trajektne linije prihodovali 14 miliona eura
Preduzeće Morsko dobro je, otkada je počelo da naplaćuje prelazak trajektima na liniji Kamenari-Lepetani, zaradilo 14 miliona eura.
Poslovođa pomorskog saobraćaja u Morskom dobru, Aleksandar Crvenko, kazao je za Novski portal da su od maja prošle godine do 1. novembra ove godine zabilježili rast prometa 18 odsto.
- Flota od osam brodova jeste stara, ali donose dobit, što je najvažnije. U narednom periodu, cijene karata biće niže za putnička vozila za euro, odnosno umjesto pet, sada koštaju četiri eura. Već drugu godinu u zimskom periodu je tako i popust će važiti do 1. maja - rekao je Crvenko.
Prema njegovim riječima, do juna je dnevni promet između pet i sedam hiljada vozila, a krajem jula i cijelog avgusta on dostiže osam i po, čak i deset hiljada vozila dnevno. Sada je oko tri i po hiljade.
Sa šest otkupljenih plovila od stare kompanije Pomorski saobraćaj, te kupljena dva iz Hrvastke i Grčke, u svakom momentu trajektima se može s jedne na drugi kraj zaliva prevesti 320 vozila.
Ipak, to nije moguće zbog samo tri usjeka s jedne i tri s druge strane. U pogonu može biti samo njih šest.
Kada su u pitanju trajekti, Crvenko je saopštio da su oni u dobrom stanju.
U posljednje skoro dvije godine, obavljen je remont na pet trajekata, što je kompaniju koštalo 700 hiljada eura. Prvi put su “Ruka prtavde” i “30. avgust” dobili zvanične sertifikate Uprave pomorske sigurnosti i plove pod crnogorskom zastavom. Sertiifikati su dobijeni na godinu.
Opsežne remontne radove imali su i tarjekti Igalo, Kamenari i Lepetane, a za narednu godinu ostaju Perast, Teodo i Grbalj.
Crvenko očekuje da će poslovanje biti praćeno manjim troškovima održavanja brodova u narednom periodu.
Najveći problem za sada ostaju gužve na ulasku i izlasku vozila sa trajekata. Na tivatskoj strani to je sve zbog obližnjeg autobuskog stajališta. Kada putnici ljeti ulaze i izlaze s brodova autobus predstavlja blokadu.
Crvenko je objasnio da su sa Opštinom Tivat već razgovarali o izmještanju autobuskog stajališta, pa će narednog ljeta, kako očekuje, biti sve olakšano.
Crvenko ne vidi u skoroj budućnosti da bi se prelazak Bokotorskog zaliva mogao riješiti izgradnjom mosta, ili podvodnog tunela.