Zoriljo: Svijetu treba više Ujedinjenih nacija a ne manje

 (Foto: Televizija E)
(Foto: Televizija E)

Postoje ti elementi koji okupljaju i objedinjuju ljude,  ali rizici su u vidu populizma, u vidu govora mržnje, u vidu drugih elemenata koji se fokusiraju na podjele, koji se fokusiraju na osjećaj da se plašimo jedni drugih, umjesto da stojimo jedni uz druge - kazao je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E,  rezidentni koordinator UN- u Crnoj Gori - Diego Zoriljo.

Dan Ujedinjenih nacija podsjeća na važnost globalne saradnje i solidarnosti u borbi protiv izazova koji nas muče, u svijetu koji se brzo mijenja Ujedinjene nacije ostaju ključna institucija za promovisanje mira, sigurnosti i održivog razvoja.

Dan Ujedinjenih nacija se slavi povodom obilježavanja usvajanja Povelje Ujedinjenih nacija iz 1979.godine, kaže Zoriljo, ali stanje u kome se svijet danas nalazi je vrlo loše, jer, dodaje on, rat u Ukrajini traje više od dvije godine, a sad su u fokusu i krizne situacije na Bliskom istoku, dodaje on, u Gazi, Libanu, a tu su i konflikti, navodi on, u Sudanu,Demokratskoj Republici Kongo,  Jemenu, Mjanmaru i brojnim drugim mjestima širom svijeta.

,, Kao kolektivni sistem bezbjednosti Ujedinjene nacije imaju puno posla i, naravno, ulažemo napore i ti se napori prepoznaju. Kao što znate, prije nekoliko dana održana je Generalna skupština i iznijet je novi prijedlog da se ponovo posvetimo multilateralizmu, i da se naprave izmjene u načinu na koji se svijet upravlja ovim krizama” - reklo je Zoriljo.

Ujedinjene nacije su pokušavale da nađu rješenja za sprječavanje sukoba, kaže Zoriljo, a kad se sukob desi pokušavaju pronaći rješenje.

,, Čak i danas u Gazi, kad vidimo da je preko 45.000 ljudi izgubilo život, od čega veliki broj žena i djece. Ujedinjene nacije na terenu kroz svoje agencije pokušavaju da pruže humanitarnu pomoć, pokušavaju da pronađu rješenja i da se svijet učini mirnijim mjestom. Isto važi i za druga mjesta gdje se dešavaju konflikti, kao što je Ukrajina, gdje takođe pokušavamo.da pružimo zaštitu i pomoć za najranjivije kategorije stanovništva. Tako da čak i u situacijama konflikata i sukoba, koje svijet nije u stanju sam da riješi, mi smo.ti koji su u prvoj liniji rada da pokušamo da pružimo pomoć. To ono što sam.ja radio u Jemenu, tokom svoje misije tamo” - naglasio je Zoriljo.

Crna Gora je zemlja sa srednjim višim nivoom prihoda, kaže Zoriljo, što je u skladu sa željom Ujedinjenih nacija da vidi Crnu Goru u Evropskoj uniji, da građani Crne Gore ostvare svoju želju, kako kaže, da Crna Gora 2028.godine bude 28.članica Evropske unije.

,, To je ono čemu se nadamo, a za to je potrebno prilagoditi određene stvari u Crnoj Gori. Ne kažem da ne postoje brojni izazovi na tom putu, mi ovdje imamo operacije i rad kroz naše agencije, agencije Ujedinjenih nacija za razvoj, OHCHR, UNICEF, UNDP, UNESCO, Međunarodne organizacije rada i brojne druge. Uglavnom radimo u tri glavne oblasti. Jedna oblast odnosi se na pomoć Crnoj Gori da izgradi otpornu ekonomiju koja će štiti životnu sredinu, što je jedan od najvećih resursa ove zemlje kao ekološke države. Drugi element, na koji smo fokusirani je pristup kvalitetnim osnovnim socijalnim uslugama i zdravstvenoj zaštiti, odnosno obrazovanju. Treći stub je izgradnja demokratskih institucija i dobrog upravljanja u cijeloj zemlji. To su sve oblasti koje su povezane sa Agendom pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, a agencije Ujedinjenih nacija pokušavaju da daju skroman doprinos na tom putu “ - poručio je Zoriljo.

Ima puno malih zemalja koje su vrlo uspješne, podsjeća Zoriljo,  pa tako i Crna Gora zauzima zasluženo mjesto na Zapadnom Balkanu, kao i, dodaje kn, zasluženo mjesto u Evropi.

,, Definitivno veličina Crne Gore može biti prednost, jer ćete lakše uspjeti da mobilizujete ljude i to je nešto čime možete ostvariti veći uticaj, a naravno, u isto vrijeme imate manje resursa, kao rezultat veličine zemlje, u poređenju sa drugim zemljama. Sve to ima svoje prednosti i mane, ali u ovom kontekstu bih rekao da je više prednost, a jedna od prednosti je, takođe, i nevjerovatna priroda koju imate u Crnoj Gori. Ja se nadam da će razvoj Crne Gore biti takav da se uzme u obzir neophodnost diversifikacije vaše ekonomije, kako se ne biste oslanjali na turizam u prevelikom procentu, a isto vrijeme kako biste uspjeli da sačuvate svoju životnu sredinu. To je nešto što bi ujedno i smanjilo uticaj klimatskih promjena i što bi omogućilo, takođe, prilagođavanje uticajima klimatskih promjena, i za to postoje sjajne prilike, kroz međunarodne forume, u kojima Crna Gora učestvuje” - istakao je Zoriljo.

Crna Gora je aktivna u definisanju onoga što se zove Agenda do 2030.godine, poručuje Zoriljo, i tu se radi o Razvojnoj agendi za svijet, Crna Gora je bila aktivna u definisanju ciljeva i pomogla u oblikovanju te agende.

,, U pitanju je razvojna agenda i nešto što je u mnogim svojim aspektima zdravorazumski pristup, orijentisan na ljude, a u isto vrijeme uz poštovanje životne sredine, smanjenje nejednakosti među ljudima i to je ono što treba uradimo svi skupa. Tu je nekih sedamnaest ciljeva sa sto šezdeset devet podciljeva, a Crna Gora je na pravom putu kada je u pitanju ispunjavanje tih ciljeva, a sa druge strane kasni sa ispunjavanjem nekih drugih, ali sve važi i za druge zemlje širom svijeta” - rekao je Zoriljo.

Gost Budilnika kaže da će se za nekoliko sedmica sastati sa predsjednikom Vlade i ostalim predstavnicima Vlade, na Konferenciji posvećenoj smanjenju rizika od katastrofa u Budvi, gdje će učestvovati, dodaje on, 54 zemlje, te će to biti priprema, ističe on,  za Konferenciju država članica posvećenu klimatskim promjenama ( COP).

Individualizam nije pravi put, objašnjava Zoriljo, jeste u smislu izgradnje ličnosti, ali, dodaje on, živimo u svijetu u kome društvo može ići naprijed samo, kako kaže, ako je međusobno uvezano i integrisano sa drugim zajednicama.

,, Postoji generalni apel za solidarnost i uključenost, a uključenost počinje od lokalnog nivoa, gdje prepoznajemo da postoje izazovi, kako lokalni, tako i globalni, koji se prelivaju u vaše društvo, vaše selo, vašu zajednicu, vaš grad, čak i vašu porodicu. Jedini način da preduzmemo korake ka unapređenju situacije u tom smislu, upravo je da to uradimo kroz zajednički aktivizam, i taj poziv na solidarnost je važan u tom smislu, iz ugla mladih” - istakao je Zoriljo.

Prije tridesetak godina je postojala nada da će Ujedinjene nacije moći da pruže sve elemente neophodne za stabilnost društava, prisjeća se Zoriljo, kako u ovom regionu, tako i šire.

,, Sada je fokus Ujedinjenih nacija, i svog našeg rada, na prevenciji. Potrebno je da preveniramo sukobe, prije nego što se dese, a za to nam je potreban rad unutar društva, sa elementima koji podrivaju stabilnost, kako bismo objedinjavali ljude, a ne dijelili ih. Postoje ti elementi koji okupljaju i objedinjuju ljude,  ali rizici su u vidu populizma, u vidu govora mržnje, u vidu drugih elemenata koji se fokusiraju na podjele, koji se fokusiraju na osjećaj da se plašimo jedni drugih, umjesto da stojimo jedni uz druge”  - zaključio je Zoriljo.

Cijelo gostovanje možete pogledati na You Tube kanalu TV E.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.