Sindikalna organizacija državnih tužilaštava upozorila da se duži vremenski period suočavaju sa problemom niskih zarada

Zaposleni u u državnim tužilaštvima nezadovoljni platama, razmišljaju i o štrajku

 (Foto: Pixabay)
(Foto: Pixabay)

Sindikalna organizacija državnih tužilaštava požalili su se da se duži vremenski period suočavaju sa problemom niskih zarada u svim zvanjima, kako službeničkim tako i tužilačkim.

Ukazuju da već izvjestan period nije u primjeni Pravilnik o koeficijentima složenosti poslova za zaposlene u sudstvu i državnom tužilaštvu raspoređenim na radnim mjestima iz grupe poslova D, kojim je zarada državnih službenika i namještenika u pravosuđu bila uvećana za određeni broj koeficijenta, upravo zbog složenosti, odgovornosti i obimnosti posla koji zaposleni u tužilačkoj organizaciji obavljaju.

- Sve je to dovelo do toga da državni službenici i namještenici u tužilačkoj organizaciji imaju jednake zarade, kao i ostali zaposleni u državnom i privatnom sektoru, za neuporedivo složeniji i odgovorniji posao koji obavljaju. Posebno ističemo da i nakon najavljenog uvećanja zarada većina državnih službenika i namještenika u državnim tužilaštvima ostvarivaće minimalnu zaradu u iznosu od 600 eura na koji način će se izjednačiti i sa zaradama zaposlenih (na kiosku, u kladionicama, higijeničara itd.) čiji radni zadaci uvažavjući sva zanimanja koja postoje u državi, ne zahtjevaju isti značaj, ekspeditivnost i odgovornost - navedeno je u saopštenju koje potpisuju predsjednik Sindikanlne organizacije državnih tužilaštava Nemanja Bulatović i predsjednik Pravnog tima Almin Hodžić.

Kako su naveli, izuzetno niske zarade ostvaruju i državni tužioci kojima je koeficijent danas manji u prosjeku za tri-četiri obračunske vrijednosti u odnosu na koeficijente koje su imali 2016.godine.

- Pa tako danas osnovna zarada tužiocu početniku iznosi oko 1.150,00 eura, dok je obim posla koji državni tužioci obavljaju usljed nedostatka kadra na svim nivoima neuporedivo veći u odnosu na period iz 2016.godine. Ovako niske zarade državnih tužilaca imaju demotivišući efekat i čine ovu profesiju neprivlačnom za potencijalne kandidate, što rezultira sve manjim interesovanjem za prijavljivanje na konkurse za državne tužioce. Kao posljedica toga, većina tužilaštava u Crnoj Gori suočava se s manjkom kadrovskih kapaciteta. Ovakva situacija ne samo da otežava svakodnevno funkcionisanje tužilaštava, već ozbiljno ugrožava kvalitet i efikasnost rada. Preopterećenost postojećeg kadra, izazvana nedostatkom novih tužilaca, dugoročno može dovesti do disfunkcionalnosti cjelokupnog pravosudnog sistema.Trenutna osnovna zarada državnog tužioca je ekvivalent zaradi pomoćnog osoblja - sobarice na crnogorskom primorju u toku ljetnje sezone, uz puno uvažavanje tog zanimanja - naglašeno je u saopštenju.

Bulatović i Hodžić upozoravaju da materijalni položaj zaposlenih u tužilačkoj orgnizaciji dodatno otežava i nepotpisivanje Kolektivnog ugovora kod poslodavca čije potpisivanje Sindikalna organizacija Državnih tužilaštava Crne Gore inicira godinama unazad, a kojim je između ostalog predviđeno da se reguliše sporno obračunavanje pripravnosti za vrijeme od 22-6h, u dane vikenda i državnih i vjerskih praznika.

- Ukoliko zaposlenima u tužilačkoj organizaciji zarade i dalje ostanu na istom nivou bez uvećanja koeficijenata, Sindikalna organizacija Državnih tužilaštava Crne Gore razmotriće sve inicijative u saradnji sa ostalim pravosudnim organima vezano za organizovanje štrajka - zaključeno je u saopštenju.

PRATITE TVe UŽIVO

Obavještenje: Zbog zaštite autorskih prava, u odredjenim terminima live stream neće biti dostupan.